Home
Class 12
CHEMISTRY
A solution of CuSO(4) is electrolyzed fo...

A solution of `CuSO_(4)` is electrolyzed for `10 ` min with a current of `1.5A`. What is the mass of `Cu` deposited at the cathode? `[` Atomic mass of `Cu=63g]`

Text Solution

Verified by Experts

`1=10`min `=10xx60=600s`
Charge `=` Current`xx` Time
`=1.5Axx600s=600C`
According to the reaction `:(CuSO_(4) rarr Cu^(2+)+SO_(4)^(2-))`
`Cu^(2+)(aq)+2e^(-) rarr Cu(s)`
`2e^(-)=2F` or `2xx 96487 C = 1 mol of Cu=63 g `of `Cu`
For `900C` the mass of `Cu` deposited
`=(63g mol ^(-1)xx 900 C)/(2xx96487 C mol ^(-1))=0.2938g`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Solved Examples (Electrochemical Cell)|36 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Solved Examples(Electrolysis And Electrolytic Cells)|12 Videos
  • D AND F BLOCK ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|29 Videos
  • GENERAL PRINCIPLES AND PROCESS OF ISOLATION OF ELEMENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Subjective)|14 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A solution of CuSO_(4) is electrolsed for 10 minutes with a current of 1.5 amperes. What is the mass of copper deposited at the cathode ? (Molar mass of Cu=63.5 g//mol)

A solution of CuSO_(4) is electrolysed for 10 minutes with a current of 1.7 amperes. What is the mass of copper deposited at the cathode? (Molar mass of Cu= 63.5g/mol).

A solution of Ni(NO_(3))_(2) is electrolyzed between platium electrodes using a current of 5A for 20 mi n . What mass of Ni is deposited at the cathode ?

A solution of Ni (NO_(3))_(2) was electrolysed between platinum electrodes using current of 5 amp for 30 min . What is the mass of Ni deposited at the cathode ?

A solution of Ni(NO_(3))_(2) is electrolyzed between platinum electrodes using a current of 5 amperes for 20 min. What mass of Ni is deposited at the cathode? (Atomic mass of Ni = 58.7) [Report your answer by rounding it upto nearset whole number]

Two Faraday of electricity is passed through solution of CuSO_(4) . The mass of copper deposited at the cathode is : (Atomic mass of Cu = 63.5 amu)

CENGAGE CHEMISTRY-ELECTROCHEMISTRY-Archieves Subjective
  1. A solution of CuSO(4) is electrolyzed for 10 min with a current of 1....

    Text Solution

    |

  2. A current of 3.7 A is passed for 6hrs. Between Ni electrodes in 0.5 L ...

    Text Solution

    |

  3. Consider the cell : Zn|Zn^(2+)(aq)(1.0M)||Cu^(2+)(aq)(1.0M)||Cu Th...

    Text Solution

    |

  4. In an electrolysis experiment, current was passed for 5h through two c...

    Text Solution

    |

  5. How long a current of 3A has to be passed through a solution of silver...

    Text Solution

    |

  6. Give reasons in one or two sentences :" anhydrous HCl is a bad conduc...

    Text Solution

    |

  7. The EMF of the following cellis 1.05V at 25^(@)C: Pt,H(2)(g)(1.0 atm...

    Text Solution

    |

  8. During the discharge of a lead storage battery, the density of sulphur...

    Text Solution

    |

  9. A 100-W,100-V incardescent lamp is connected in series with an electro...

    Text Solution

    |

  10. A cell contains two hydrogen electrodes. The negative electrode is in ...

    Text Solution

    |

  11. In a fuel cell, hydrogen and oxygen react to produce electricity. In p...

    Text Solution

    |

  12. An acidic solution of Cu^(2+0 salt containing 0.4g of Cu^(2+) is elect...

    Text Solution

    |

  13. The standard reduction potential at 25^(@)C of the reaction 2H(2)O+2...

    Text Solution

    |

  14. The standard reduction potential of Cu^(2+)|Cu and Ag^(o+)|Ag electrod...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the quantity of electricity that would be required to reduce...

    Text Solution

    |

  16. Zinc granules are added in excess to 500 mL of 1M Ni(NO(3))(2) solutio...

    Text Solution

    |

  17. A current of 1.70A is passed trhough 300.0 mL of 0.160M solution of Zn...

    Text Solution

    |

  18. For the galvanic cell: Ag|AgCI(s)|KCI(0.2M)||KBr(0.001M)|AgBr(s)|Ag, c...

    Text Solution

    |

  19. An aqueous solution of NaCl on electrolysis gives H(2)(g), Cl(2)(g), a...

    Text Solution

    |

  20. The standard reduction potential for the half cell : NO(3)^(-)(aq)+2...

    Text Solution

    |

  21. Chromium metal can be plated out from an acidic solution containing Cr...

    Text Solution

    |