Home
Class 12
CHEMISTRY
The activity of 1 g radium is found to b...

The activity of `1 g` radium is found to be 0.5. Calculate the half-life period of radium and the time required for the decay of `2 g` of radium to give `0.25 g` of radium (atomic mass off radium = 226).

Text Solution

Verified by Experts

Number of atoms in `1 g` of `Ra^(226) = (6.02 xx 10^(23))/(226)`
Activity, i.e.,
`(dN)/(dt) = 0.5` curie `= 0.5 xx 3.7 xx 10^(10) dps`
But `(dN)/(dt) = K//N`, i.e., `1.85 xx 10^(10) = K xx (6.02 xx 10^(23))/(226)`
or `K = 6.945 xx 10^(-12) s^(-1)`
`:. t_(1//2) = (0.693)/(K) = (0.693)/(6.945 xx 10^(-12)) s`
`= 9.978 xx 10^(10) s`
`= (9.978 xx 10^(10))/(3600 xx 24 xx 365)` years = 3164 years
Time requried for decay of `2 g` of `Ra` to `0.25 g` = three half lives `= 3 xx 3164 = 9492` years
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NUCLEAR CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex6.1 Objective|15 Videos
  • NUCLEAR CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex6.2 Objective|8 Videos
  • NUCLEAR CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|13 Videos
  • NCERT BASED EXERCISE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Nuclear Chemistry (NCERT Exercise)|29 Videos
  • ORGANIC COMPOUNDS WITH FUNCTIONAL GROUP

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Analytical And Descriptive|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The half-life period of radium is 1600 years. Calculate the disintegrationd of radium.

The half life period of radium is 1600 years . In how many years 1 g radium will be reduced to 0.125 g ?

The half-life of radium is 1600 years . Calculate the number atoms that will decay from 1g sample of radium per second (given, atomic weight of radium = 226)

Half life period of radium is 1600 years. 2 gm of radium undergoes decay and gets reduced to 0.125 gms in

If half life period of radium is 1600 years, its average life period will be:

Half life of radium is 1620 years . How many radium nuclei decay in 5 hours in 5 gm radium ? (Atomic weight of radium = 223)

CENGAGE CHEMISTRY-NUCLEAR CHEMISTRY-Solved Example
  1. How may alpha- and beta- particles will be emitted when .(90)Th^(232) ...

    Text Solution

    |

  2. The actual atomic mass of .(20)Ca^(40) is 39.96259 amu. Find the bindi...

    Text Solution

    |

  3. 14 g of a radioactive substance decays to 7 g in 20 min. Will the time...

    Text Solution

    |

  4. The final product of U^(238) is Pb^(206). A sample of pitchblende cont...

    Text Solution

    |

  5. An old piece of wood has 25.6T as much C^(14) as ordinary wood today h...

    Text Solution

    |

  6. The half-life of cobalt-60 is 5.26 years. Calculate the percentage act...

    Text Solution

    |

  7. The activity of 1 g radium is found to be 0.5. Calculate the half-life...

    Text Solution

    |

  8. It is found that 3.125 xx 10^(-8) g atoms of Rn exist in equilibrium w...

    Text Solution

    |

  9. What mass of C^(14) with t(1//2) = 5730 years has activity equal to cu...

    Text Solution

    |

  10. The disintegrationn rate of a certain radioactive sample at any instan...

    Text Solution

    |

  11. A radioisotope .(Z)A^(m) (t(1//2) = 10 days) decays to give .(z - 6)B^...

    Text Solution

    |

  12. At radioactive equilibrium, the ratio between two atoms of radioactive...

    Text Solution

    |

  13. The mean lives of a radioactive substance are 1620 years and 405 years...

    Text Solution

    |

  14. Calculate the effective neutron capture radius of a nucleus having a c...

    Text Solution

    |

  15. A 0.20 mL sample of a solution containing 1.0 xx 10^(-7) Ci of .(1)H^(...

    Text Solution

    |

  16. A sample of .(53)I^(131), as iodide ion, was administered to a patient...

    Text Solution

    |

  17. 1 mg of Th emits 22 alpha-particles per unit solid angle per minute. C...

    Text Solution

    |

  18. A solution contains 1 mCi of L-phenylalanine C^(14) labelled in 2.0 mL...

    Text Solution

    |