Home
Class 12
CHEMISTRY
What mass of C^(14) with t(1//2) = 5730 ...

What mass of `C^(14)` with `t_(1//2) = 5730` years has activity equal to curie?

Text Solution

Verified by Experts

1 curie `= 3.7 xx 10^(10) dps`
i.e., rate `= 3.7 xx 10^(10) dps`
Now Rate `= K xx` Number of atoms
`3.7 xx 10^(10) = (0.693)/(5730 xx 365 xx 24 xx 60 xx 60) xx` Number of atoms
`:.` Number of atoms `= 9.65 xx 10^(21)`
Now `6.023 xx 10^(23)` atoms of `C^(14) = 14 g`
`:. 9.65 xx 10^(21)` of `C^(14) = (14 xx 9.65 xx 10^(21))/(6.023 xx 10^(23)) = 0.2243 g`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NUCLEAR CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex6.1 Objective|15 Videos
  • NUCLEAR CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex6.2 Objective|8 Videos
  • NUCLEAR CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|13 Videos
  • NCERT BASED EXERCISE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Nuclear Chemistry (NCERT Exercise)|29 Videos
  • ORGANIC COMPOUNDS WITH FUNCTIONAL GROUP

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Analytical And Descriptive|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What mass fo C^(14) with t_(1//2) = 5730 year has activity equal to one curie?

Radioactive disintergation always follow I order kinetics and is independent of all external factors and is represented by the relation N = N_(0) e^(-lambda t) where lambda is decay constant and N atoms are left at time t . The radioactive nature of element is expressed in terms of average life numerically equal to decay constant (1//lambda) however all the radioactive do not lose their radioactive nature in thier average life. The radioactive emission involves alpha, beta particles as well as gamma- rays.The penertrating power order is alpha lt beta lt gamma . The emissions can perntrate even thick steel walls but are however unable to penttrate Pb blocks. The S unit fo rate of decay is dps . The mass of .^(14)C with t_(1//2) = 5730 year having activity equal to 1 curies si:

What mass of Ra^(226) whose t_(1//2) = 1620 years will give the activity of 1 millicurie?

1 Curie is equal to.

A piece of ancient wood shows an activity of 3.9 disintergration per sec. per gram of .^(14)C . Calculate the age of the wood. T_(1//2) of .^(14) C=5570 years. Activity of fresh .^(14)C=15.6 disinteration per second per gram.

The mass of 1 curie of U-234 (t_(1//2)=2*35 xx 10^(5) "years") is

An archeological sample of wood has half C^(14) activity as compared to that found in fresh wood of the same plant. The half life of C^(14) is 5770 years. The age of archiological sample of wood will be

CENGAGE CHEMISTRY-NUCLEAR CHEMISTRY-Solved Example
  1. How may alpha- and beta- particles will be emitted when .(90)Th^(232) ...

    Text Solution

    |

  2. The actual atomic mass of .(20)Ca^(40) is 39.96259 amu. Find the bindi...

    Text Solution

    |

  3. 14 g of a radioactive substance decays to 7 g in 20 min. Will the time...

    Text Solution

    |

  4. The final product of U^(238) is Pb^(206). A sample of pitchblende cont...

    Text Solution

    |

  5. An old piece of wood has 25.6T as much C^(14) as ordinary wood today h...

    Text Solution

    |

  6. The half-life of cobalt-60 is 5.26 years. Calculate the percentage act...

    Text Solution

    |

  7. The activity of 1 g radium is found to be 0.5. Calculate the half-life...

    Text Solution

    |

  8. It is found that 3.125 xx 10^(-8) g atoms of Rn exist in equilibrium w...

    Text Solution

    |

  9. What mass of C^(14) with t(1//2) = 5730 years has activity equal to cu...

    Text Solution

    |

  10. The disintegrationn rate of a certain radioactive sample at any instan...

    Text Solution

    |

  11. A radioisotope .(Z)A^(m) (t(1//2) = 10 days) decays to give .(z - 6)B^...

    Text Solution

    |

  12. At radioactive equilibrium, the ratio between two atoms of radioactive...

    Text Solution

    |

  13. The mean lives of a radioactive substance are 1620 years and 405 years...

    Text Solution

    |

  14. Calculate the effective neutron capture radius of a nucleus having a c...

    Text Solution

    |

  15. A 0.20 mL sample of a solution containing 1.0 xx 10^(-7) Ci of .(1)H^(...

    Text Solution

    |

  16. A sample of .(53)I^(131), as iodide ion, was administered to a patient...

    Text Solution

    |

  17. 1 mg of Th emits 22 alpha-particles per unit solid angle per minute. C...

    Text Solution

    |

  18. A solution contains 1 mCi of L-phenylalanine C^(14) labelled in 2.0 mL...

    Text Solution

    |