Home
Class 11
CHEMISTRY
The empirical formula of anorganic compo...

The empirical formula of anorganic compound is `CH_2`.The mass of 1 mol of it is 42 gm.The molecular formula of the compound is:

A

`C_4H_8`

B

`C_2H_4`

C

`C_3H_6`

D

`CH_2`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

E.F.W.`=CH_2=12+2=14`
`n=(Mw)/(E.F.W.)=(42)/(14)=3`
`MF=C_3H_6`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PURIFICATION OF ORGANIC COMPOUNDS AND QUALITATIVE AND QUANTITATIVE ANALYSIS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Assertion Reasoning Type|5 Videos
  • PURIFICATION OF ORGANIC COMPOUNDS AND QUALITATIVE AND QUANTITATIVE ANALYSIS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Multiple Correct Answers Type|10 Videos
  • PERIODIC CLASSIFICATION OF ELEMENTS AND GENERAL INORGANIC CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Archives )Subjective|4 Videos
  • REDOX REACTIONS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Integers)|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The empirical formula of an organic compound is CH_(2)O . Its vapour density is 45. The molecular formula of the compound is

Define empirical formula of a compound.

The empirical formula of a compound is CH_(2)O .Its molecular mass is 90 . What is the correct molecular formula of that compound?

Empirical formula of a compound is CH_(2)O and its molecular mass is 90. The molecular formula of the compound is

Empirical formula of compound is CH_(2)O .If its molecular weight is 180 then the molecular formula of the compound is

The empirical formula of a compound is CH_2O and its vapour density is 30. The molecular formula of the compound is:

The empirical formula of a compound is CH_(2)O .If the vapour density is 60, what would be the molecular formula of the compound?

CENGAGE CHEMISTRY-PURIFICATION OF ORGANIC COMPOUNDS AND QUALITATIVE AND QUANTITATIVE ANALYSIS-Single Correct Answer Type
  1. A compound (60 gm) on analysis gave C=24gm H=4gm and O=31gm, its empir...

    Text Solution

    |

  2. A compound contains C=40%,O=53.5%, and H=6.5% the empirical formula fo...

    Text Solution

    |

  3. A compound contains C=90% and H=10% Empirical formula of the compound ...

    Text Solution

    |

  4. The empirical formula of a compound is CH2O and its vapour density is ...

    Text Solution

    |

  5. The molecular mass of a compound having empirical formula C2H5O is 90....

    Text Solution

    |

  6. A compound contains 38.8%C,16%H, and 45.2%N The formula of the compoun...

    Text Solution

    |

  7. A compound containing 80% C and 20% H is likely to be:

    Text Solution

    |

  8. An organic compound on analysis gave C=42.8%, H=720%, andN=50^ volume ...

    Text Solution

    |

  9. 0.14 gm of an acid required 12.5 ml of 0.1 N NaOH for complete neutura...

    Text Solution

    |

  10. The empirical formula of anorganic compound is CH2.The mass of 1 mol o...

    Text Solution

    |

  11. Indulin contains 3.4% suplhur.The minimum molecular mass of insulin is...

    Text Solution

    |

  12. 0.24 gm of a volatile liquid upon vaporisation given 45 ml of vapours ...

    Text Solution

    |

  13. Liquid benzene (C6H6) burns in oxygen according to 2C6H6(1)+15O2(g)rar...

    Text Solution

    |

  14. A compound which does not give a positive test in Lassaigne's test for...

    Text Solution

    |

  15. The catalyst used in Kjeldahl's method for the entimation of nitrogen ...

    Text Solution

    |

  16. The concentration of C=85.45% and H=14.55% is not obeyed by the formul...

    Text Solution

    |

  17. The Prussian blue colour obtained during the test of nitrogen by Lassa...

    Text Solution

    |

  18. Which of the following sodium compound is/are formed when as organic c...

    Text Solution

    |

  19. In which of the following compounds, nitrogen cannot be tested by Lass...

    Text Solution

    |

  20. In dumas method for the estimation of nitrogen in an organic compound,...

    Text Solution

    |