Home
Class 12
CHEMISTRY
The vapour pressure of chloroform (CHCl)...

The vapour pressure of chloroform `(CHCl)_(3)` and dichlorocethene `(CH_(2)Cl_(2))` at `298 K` is `200 mm Hg ` and `415 mm Hg`, respectively. Calculate
a. The vapour pressure of the solution prepared by mixing `25.5 g` of `CHCl_(3)` and `40 g` of `CH_(2)_Cl(2)` at `298 K`.
b. Mole fractions of each components in vapour phase .

A

`173.9mmHg`

B

`615.0mmHg`

C

`347.9mmHg`

D

`90.63mmHg`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

`" Number of moles of "CHCl_(3)`,
`n_(A)=0.213`
`" Number of moles of "CH_(2)Cl_(2),n_(B)=0.47`
`"Mole fraction of "CHCl_(3),x_(A)=(n_(A))/(n_(A)+n_(B))=0.31`
`"Mole fraction of "CH_(2)Cl_(2)`
`x_(B)=1-x_(A)=1-0.31=0.69`
`becausep_("tatal")=p_(A)x_(A)+p_(B)x_(B)`
`200xx0.31+41.5xx0.69`
`=90.63mmHg`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLUTIONS AND COLLIGATIVE PROPERTIES

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise MHT CET Corner|25 Videos
  • SOLUTIONS AND COLLIGATIVE PROPERTIES

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise Exercise 1 (Types of Solutions and Concentration of Solutions)|113 Videos
  • SOLID STATE

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise MHT CET CORNER|12 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS|Exercise EXERCISE 2|30 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Vapour pressure of pure chloroform (CHCl_(3)) and dichloromethane (CH_(2)Cl_(2)) at 25^(@)C are 200 mmHg and 41.5 mmHg respectively. Vapour pressure of the solution obtained by mixing 25.5 g of CHCl_(3) and 40 g of CH_(2)Cl_(2) at the same temperature will be : (Molecular mass of CHCl_(3) = 119.5 u and molecular mass of CH_(2)Cl_(2) = 85u )

The vapour pressure of pure CHCl_(3) and CH_(2)Cl_(2) are 200 ad 41.5 atm respectively. The weight of CHCl_(3) and CH_(2)Cl_(2) are respectively 11.9 g and 17 gm. The vapour pressure of solution will be

The vapour pressure of pure water at 20^(@)C is 17.5 mm of Hg. A solution of sucrose is prepared by dissoving 68.4 g of sucrese in 1000 g of water. Calculate the vapour pressure of the solution.

Vapour pressure of pure CS _ 2 and CH _ 3 COCH _ 3 are 512 mm of Hg and 312 mm of Hg respectively. Total vapour pressure of mixture is 600 mm of Hg then find incorrect statement :

The vapour pressure of water is 17.54mm Hg at 293 K. Calculate vapour pressure of 0.5 molal solution of a solute in it.

MHTCET PREVIOUS YEAR PAPERS AND PRACTICE PAPERS-SOLUTIONS AND COLLIGATIVE PROPERTIES -Exercise 2 (Miscellaneous Problems)
  1. The mass of a non-volatile solute of molar mass 40g" "mol^(-1) that sh...

    Text Solution

    |

  2. 58.5 g of NaCl and 180 g of glucose were separately dissolved in 1000 ...

    Text Solution

    |

  3. The vapour pressure of chloroform (CHCl)(3) and dichlorocethene (CH(2)...

    Text Solution

    |

  4. Two solutions of HCl, A and B have concentration of 0.5 N and 0.1 M re...

    Text Solution

    |

  5. A solution at 20^(@)C is composed of 1.5 mol of benzene and 3.5 mol of...

    Text Solution

    |

  6. The relative lowering of vapour pressure of an aqueous solution contai...

    Text Solution

    |

  7. The elevation in boiling point would be highest for

    Text Solution

    |

  8. 1.2 % NaCl solution is isotonic with 7.2 % glucose solution. What will...

    Text Solution

    |

  9. How many grams of concentrated nitric acid solution should be used to ...

    Text Solution

    |

  10. What is the osmotic pressure of 12% solution of can sugar (mol.wt. 342...

    Text Solution

    |

  11. 5.5mg of nitrogen gas dissolves in 180g of water at 273 K and 1 atm pr...

    Text Solution

    |

  12. A solution of 1.25of 'P' in 50g of water lawers freezing point by 0.3^...

    Text Solution

    |

  13. What is the volume of ethyl alcohol (density 1.15 g/cc) that has to be...

    Text Solution

    |

  14. Consider separate solutions of 0.500 M C(2)H(5)OH(aq),0.100 M Mg(3)(PO...

    Text Solution

    |

  15. What will be the value of molality for an aqueous solution of 10% w/W ...

    Text Solution

    |

  16. 50cm^(3)"of "0.04MK(2)Cr(2)O(7) in acidic medium oxidises a sample of ...

    Text Solution

    |

  17. Among the following 0.10 m aqueous solutions, which one will exhibit t...

    Text Solution

    |

  18. Benzene and naphthalene form an ideal solution at room temperature. Fo...

    Text Solution

    |

  19. Identify the mixture that shows positive deviations from Raoult's law

    Text Solution

    |

  20. An aqueous solution freezes at -0.186^(@)C (K(f)=1.86^(@) ,K(b)=0.512...

    Text Solution

    |