Home
Class 12
PHYSICS
Circular coil of 30 turns, and radius 8....

Circular coil of 30 turns, and radius 8.0 cm carrying a current of 6.0 A is suspended vertically in a uniform horizontal magnetic field of magnitude 1.0 T. The field lines make an angle of `60^(@)` with the normal of the coil. Calculate the magnitude of the counter torque that must be applied to prevent the coil form turning.

Text Solution

Verified by Experts

Given, no. of turns (n)=30, radius (r )=8 cm =0.08 m
Current in coil (I) =6A, Magnetic field (B) =1.0 T,
Angle made by field with the normal of the coil, `theta=60^(@)`
`tau = n I AB sin theta`
`=30xx6xxpi(0.08)^(2)xx1xx sin 60^(@)`
`=30xx6xx3.14xx0.08xx0.08xx(sqrt(3))/(2)`
`tau=3.133 N-m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOVING CHARGES AND MAGNETISHM

    VIKRAM PUBLICATION ( ANDHRA PUBLICATION)|Exercise ADDITIONAL EXERCISES|26 Videos
  • MOVING CHARGES AND MAGNETISHM

    VIKRAM PUBLICATION ( ANDHRA PUBLICATION)|Exercise DAM SURE LAQ|2 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    VIKRAM PUBLICATION ( ANDHRA PUBLICATION)|Exercise Additional Exercises|19 Videos
  • NUCLEI

    VIKRAM PUBLICATION ( ANDHRA PUBLICATION)|Exercise DAM SURE (VSAQ)|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A circular coil of wire consisting of 100 turns, each of radius 8.0 cm carries a current of 0.40 A. What is the magnitude of the magnetic field B at the centre of the coil ?

A coil area 100 cm^(2) having 500 tums carries a current of 1 mA . It is suspended in a uniform magnetic field of induction 10^(-3) Wb//m^(2) . Its plane makes an angle of 60° with the lines of induction. Find the torque acting on the coil.

A square coil of side 10 cm consists of 20 turns and carries current of 12 A. The coil is suspended vertically and the normal to the plane of the coil makes an angle of 30^(@) with the direction of a uniform horizontal magnetic field of magnitude 0.80 T. What is the magnitude of torque experinced by the coil ?

A bar magnet of length 0.1 m and with a magnetic moment of 5Am^(2) is placed in a uniform a magnetic field of intensity 0.4T, with its axis making an angle of 60^(@) with the field. What is the torque on the magnet ?

Consider a tightly wound 100 turn coil of radius 10 cm, carrying a current of 1 A. What is the magnitude of the magnetic field at the centre of the coil ?

A coil of 100 turns and area 5 square centimetre is placed in a magnetic field B = 0.2T. The normal to the plane of the coil makes an angle of 60^(@) with the direction of the magnetic field. The magnetic flux linked with the coil is