Home
Class 12
PHYSICS
A dynamo developos 0.5 A at 6 V. Find th...

A dynamo developos `0.5 A at 6 V`. Find the energy it generated in `1 s`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
3

`R = (6)/(0.5) = 12 Omega`
` H = I^(2) R t = (0.5)^(2) xx 12 xx 1 = 3J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • HEATING EFFECT OF CURRENT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Calculating Thermal Power in Resistance|14 Videos
  • HEATING EFFECT OF CURRENT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Thermal Power in Resistance Connected in Circuit|28 Videos
  • HEATING EFFECT OF CURRENT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Comprehension|13 Videos
  • GRAVITATION

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Question Bank|39 Videos
  • INDUCTANCE

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Concept Based|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the general solutions of sin x - 1 = 0

A storage battery with emf E = 2.6 V loaded with an external resistance produces a current I = 1.0 A . In this case the potential difference between the terminals of the storage battery equals V = 2.0 V . Find teh thermal power generated in the battery and the power develop in it electric forces.

A resistor of resistance 100 Omega is connected to an AC source epsilon = (12 V) sin (250 pi s^(-1))t . Find the energy dissipated as heat during t = 0 to t = 1.0 ms .

The current in coil changes from 0.5A to 2A in 0.03s inducing a voltage of 8V across it. Find initial energy stored in the coil.

By a change of current from 5 A to 10 A in 0.1 s, the self induced emf is 10 V. The change in the energy of the magnetic field of a coil will be

Two capacitor of capacitance 4.0mmmmuF and 6.0muF are connected in series with a bettery of 20V . Find the energy supplied by the bettery .

A particle moves in circle of radius 1.0 cm at a speed given by v=2.0 t where v is in cm/s and t in seconeds. A. find the radia accelerationof the particle at t=1 s. b. Findthe tangential acceleration at t=1s. c.Find the magnitude of the aceleration at t=1s.