Home
Class 12
PHYSICS
In a series L-R circuit (L=35 mH and R=1...

In a series L-R circuit `(L=35 mH and R=11 Omega)`, a variable emf source `(V=V_(0) sin omega t)` of `V_(rms)=220V` and frequency 50 Hz is applied. Find the current amplitude in the circuit and phase of current with respect to voltage. Draw current-time graph on given graph `(pi=22/7)`.

Text Solution

Verified by Experts

Inductive reactance,
`X_(L) = omega L=2pi xx 50xx 35 xx10^(-3)`
`=2 xx 22/7 xx50 xx 35 xx 10^(-3)=11 Omega`

Therefore, impedance of circuit
`Z + sqrt(R^(2)+X_(L)^(2))=sqrt(11^(2)+11^(2))=11sqrt(2) Omega`
Given, `V_(rms)=220 V`
Amplitude of voltage `V_(0)=sqrt(2) V_(rms)=220 sqrt(2)V`
Amplitude of current `i_(0)=(V_0)/(Z) =(220sqrt(2))/(11sqrt(2))=20A`
Phase lag of current over voltage
`phi = tan^(-1) ((omega L)/(R )) = tan^(-1) ((11)/(11)) = tan^(-1) (1)= (pi)/(4)`
Voltage and current variations are shown in fig.

The voltage and the current are expressed as `V=220 sqrt(2) sin omega t`
`I= 20 sin (omega t -(pi)/(4))`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Solved Examples|6 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 5.1|15 Videos
  • OSCILLATIONS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise QUESTION BANK|39 Videos
  • ATOMIC PHYSICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise ddp.4.3|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In a series LR circuit (L=3H,R=1.5Omega) and DC voltage =1V . Find current at T=2 seconds.

In a series RL circuit with L=(175)/(11)mH and R=12Omega and AC source of emf e=130sqrt(2)V , 50Hz is applied. Find the circuit impedance and phase difference of EMF and current in circuit.

AC voltage source (V, omega) is applied across a parallel LC circuit as shown in figure. Find the impedance of the circuit and phase of current.

A series circuit consisting of a capacitor with capacitance C=22 mu F and a coil with active resistance R=20 Omega and iniductance L=0.35 H is connected to a source of alternating voltage with amplitude V_(m)=180 V and frequency omega=314 s^(-1) . Find : (a) the current amplitude in the circuit, (b) the phase difference between the current and the external voltage , (c) the amplitudes of voltage across the capacitor and the coil.

A 9//100 (pi) inductor and a 12 Omega resistanace are connected in series to a 225 V, 50 Hz ac source. Calculate the current in the circuit and the phase angle between the current and the source voltage.

A 200Omega resistor is connected to a 220 V, 50 Hz AC supply. Calculate rms value of current in the circuit. Also find phase difference between voltage and the current.

Fig. show a series LCR circuit with L = 0.1 H l, X_(C ) = 14 Omega and R = 12 Omega connected to a 50 Hz, 200 V source. Calculate (i) current in the circuit and (ii) phase angle between current and voltage. Take pi = 3

An L-R circuit has R = 10 Omega and L = 2H . If 120 V , 60 Hz AC voltage is applied, then current in the circuit will be

A sinusoidal voltage of amplitude 5V is applied to resistance of 500 Omega . The r.m.s. current in the circuit is

CENGAGE PHYSICS-ALTERNATING CURRENT-QUESTION BANK
  1. In a series L-R circuit (L=35 mH and R=11 Omega), a variable emf sourc...

    Text Solution

    |

  2. If the rms value of current i=3+4 sin (omega t+pi / 3) is x ampere, th...

    Text Solution

    |

  3. If the current in an A C circuit is given by i=2 sqrt(2) sin (pi t +pi...

    Text Solution

    |

  4. In the given figure, if i(1)=3 sin omega t and i(2)=4 cos omega t, the...

    Text Solution

    |

  5. A periodic voltage V varies with time t as shown in the figure. T is t...

    Text Solution

    |

  6. The effective value of current i=2 sin 100 pi+2 sin (100 pi t + 30^(ci...

    Text Solution

    |

  7. The voitage time (V-t) graph for triangular wave having peak value V(0...

    Text Solution

    |

  8. One cycle of an altemating curreat is shown in the graph. The rms vatu...

    Text Solution

    |

  9. In an AC circuit, a capacitor of capacitance C=(25)/(pi) mu F and a re...

    Text Solution

    |

  10. The secondary coil of an ideal step down transformer is delivering 500...

    Text Solution

    |

  11. An electrical device draws 2 KW power from (AC) mains (voltage 223 V m...

    Text Solution

    |

  12. A power transformer is used to step-up an slternating emf of 220 V tol...

    Text Solution

    |

  13. An inductor coil, a capacitor and an AC source of rms voltage 24V are ...

    Text Solution

    |

  14. In the circuit shown, switch is connected to position 1 for a very lon...

    Text Solution

    |

  15. The self inductance of a choke coil is 10mH. When it is connected to a...

    Text Solution

    |

  16. In an L C oscillator circait, L=10 (mH), C=40 mu (F). If initially at ...

    Text Solution

    |

  17. In a series CR circuit shown in the figure, the applied voltuge is 10 ...

    Text Solution

    |

  18. In the circuit shown, the rms value of the voltage across the capacito...

    Text Solution

    |

  19. In the series L C R circuit as shown in the figure, the heat developed...

    Text Solution

    |

  20. Maximum power loss (in watt) in the given circuit is '(##CENKSRPHYJE...

    Text Solution

    |

  21. As given in the figure, n series circuit coanected across a 200 V 60 H...

    Text Solution

    |