Home
Class 11
PHYSICS
Figure 7.20 shows a tube structure in w...

Figure `7.20` shows a tube structure in which signal is sent from one end and is received at the other end . The frequency of the sound source can be varied electronically between `2000 to 5000 Hz`. Find the frequencies at which maxima of intensity are detected . The speed of sound in air `340 m//s`.

Text Solution

Verified by Experts

The path difference between the sound going through the tubes
`Delta x = ABCD - AED`
` = ( 10 + 20 + 10) - ( sqrt(500) + 10) = 7.64 cm`
The wavelength of the sound
`lambda = (v)/(f) = (340)/(f) m`
For maximum intensity , `Delta x = n lambda`
`7.64 xx 10^(-2) = n xx (340)/f`
`f = n (340)/( 7.64 xx 10^(-2)) = n 4450 Hz`
Here ` nge 1`. for ` n = 1 , f = 4450 Hz and for n = 2 , f = 8900 Hz`. Thus the frequency within the specified range is `4450 Hz`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SUPERPOSITION AND STANDING WAVES

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Exercise 7.2|32 Videos
  • SUPERPOSITION AND STANDING WAVES

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Subjective|24 Videos
  • SOUND WAVES AND DOPPLER EFFECT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer|16 Videos
  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise 24|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Figure 7.75 shows a tube structure in which a sound signal is bent from one end and is received at the other end . The semicircular part has a radius of 20.0 cm . The frequency of the sound source can be varied electronically between 1000 and 4000 Hz . Find the frequencies at which maxima of intensity are detected. The speed of sound in air = 340 m//s .

Figure shows a tube structure in which a sund signal is sent from one end and is received at the other end.The semicircular part has a radius of 20.0 cm. The frequency ohet sound source can be varied elertronically between 1000 and 4000 Hz. Find the frequencies at which maxima of intensity are detected. The speed of sound in air = 3400ms^-1.

Figure shows a tube structure in which a sound signal is sent from one end and is received at the other end. The semicircular part has a radius of 10.0 cm. The frequency of the sound source can be varied from 1 to 10 kHz. Find the frequencies at which the ear perceives maximum intensity. The speed of sound in air = 342 m//s

In the shown figure ABCDE is a tube which is open at A and D. A soruce of sound A is placed in front of A. if frequency of the source can be varried from 2000 Hz to 4000 Hz. Find frequencies at which a detector placed in front of D receives a maxima of intensity. (Given speed of sound =340m//s )

An electronically driven loudspeaker is placed near the open end of a resonance column apparatus. The length of air column in the tube is 80 cm. The frequency of the loudspeaker can be varied between 20 Hz and 2 kHz. Find the frequencies at which the column will resonate. Speed of sound in air = 320 m s^-1

Figure shows a tube having sound source at one end and observe at other end. Source produces frequencies upto 10000 Hz . Speed of sound is 400 m//s . Find the frequencies at which person hears maximum intensity.

A closed organ pipe can vibrate at a minimum frequency of 500 Hz. Find the length of the tube. Speed of sound in air = 340 m s^-1 .

A cylindrical metal tube has a length of 50 cm and is open at both ends. Find the frequencies between 1000 Hz and 2000 Hz at which the air column in the tube can resonate. Speed of sound in air is 340 m s^-1 .

A siren emitting a sound of frequency 2000 Hz moves away from you towards a cliff at a speed of 8 m/s. (a) What is the frequency of the sound you hear coming directly from the siren. (b) What is the frequency of sound you hear reflected off the cliff. Speed of sound in air is 330(m)/(s) .

Two trains are moving towards each other at speeds of 20 m/s and 15 m/s relative to the ground. The first train sounds a whistle of frequency 600 Hz . the frequency of the whistle heard by a passenger in the second train before the train meets is (the speed of sound in air is 340 m/s )