Home
Class 11
PHYSICS
A 40kg slab rests on a frictionless floo...

A 40kg slab rests on a frictionless floor as shown in the figure. A 10kg block rests on the top of the slab. The static coefficient of friction between the block and slab is `0.60` while the kinetic friction is `0.04` . The 10kg block is acted upon by a horizontal force 100N. if `g=9.8m//s^(2)` , the resulting acceleration of the slab will be.

A

`1m//s^(2)`

B

`1.5m//s^(2)`

C

`2m//s^(2)`

D

`6m//s^(2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Limiting friction between block and slab `=mu_(s)m_(A)g`
`=0.6xx10xx10=60N`
But applied force on block `A` is `100N` . So the block will slip over a slab.
Now kinetic friction works between block and slab`Fk=mu_(k)m_(A)g=0.4xx10xx10=40N`
This kinetic friction helps to move the slab
:. Acceleration of slab `=(40)/(m_(B))=(40)/(40)=1m//s^(2)` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    A2Z|Exercise Dynamics Of Circular Motion|31 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    A2Z|Exercise Problems Based On Mixed Concepts|51 Videos
  • NEWTONS LAWS OF MOTION

    A2Z|Exercise Applications Of Newton'S Laws Of Motion|33 Videos
  • MOTION IN TWO DIMENSION

    A2Z|Exercise Chapter Test|29 Videos
  • OSCILLATION AND SIMPLE HARMONIC MOTION

    A2Z|Exercise Chapter Test|29 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 40 kg slb rest on a frictionless floor as shown in the figure. A 10 kg block rests on the top of the slab. The static corfficient of friction between the block and slab is 0.60 while the kinetic friction is 0.40 the 10 kg block is acted upon by a horizontal force 100N. If g=9.8(m)/(s^2) , the resulting acceleration of the slab will be.

A 40 kg slab rests on a frictionless floor . A 10 kg block rests on top of the slab (Fig . 7. 121). The static coefficient of friction between the block and the slab is 0.60 while the kinetic coefficient is 0.40 . The 10 kg block is acted upon by a horizontal force of 100 N . if g = 9.8 m//s^(2) the resulting acceleration of the slab will be :

A 40 kg slab rests on a frictionless floor. A 10 kg block rests on top of the slab. The coefficient of friction between the block and the slab is 0.40. The 10 kg block is acted upon by a horizontal force of 100 N. If g=10m//s^(2) , the resulting acceleration of the slab will be

A 40 kg slab rests on a frictionless floor . A 10 kg block rests on the top of the slab . [Fig. 7.81 (a)] . The coefficients of static and dynamic friction are 0.60 and 0.40 respectively . The 10 kg block is pulled by a horizontal force of 100 N . what are the resulting accelerations of (a) the block (b) the slab ? ( g = 10 m// s^(2) )

A force of 200N is applied as shown in the figure on block of 3 kg. The coefficient of friction between the block and the wall is 0.3. Find the friction acting on the block. (in N) {Take g = 10 m//s^(2)

Block A of mass 5 kg is resting on a frictionless floor. Another block B of mass 7kg is resting on it as shown in the figure. The coefficient of friction between the blocks is 0.5 while kinetic friction is 0.4. If a force of 100 N is applied to block B, the acceleration of the block A will be ( g =10 ms^(-2)) :

In the arrangement shown in figure coefficient of friction between 5kg block and incline plane is mu=0.5 . Friction force acting on the 5kg block is

A block rests on a rough inclined plane making an angle of 30^@ with the horizontal. The coefficient of static friction between the block and the plane is 0.8. If the frictional force on the block is 10N, the mass of the block (in kg) is

A2Z-NEWTONS LAWS OF MOTION-Basic Concept Of Static And Kinetic Frictions
  1. A block of mass m=2kg is placed in equilibrium on a moving plank accel...

    Text Solution

    |

  2. A block of mass 70kg is kept on a rough horizontal surface (mu=0.4) . ...

    Text Solution

    |

  3. A block of mass 2kg rests on a rough inclined plane making an angle of...

    Text Solution

    |

  4. For the arrangment shown in the fig. the tension in the string is [Giv...

    Text Solution

    |

  5. A block of mass 4kg rests on an an inclined plane. The inclination of ...

    Text Solution

    |

  6. A block of mass m is placed on a rough inclined plane. When the inclin...

    Text Solution

    |

  7. In the arrangement shown in the figure [sin37^(@)=3//5] .

    Text Solution

    |

  8. A block of mass m=4kg is placed oner a rough inclined plane as shown i...

    Text Solution

    |

  9. A block of mass mm remains stationary on a fixed inclined plane of inc...

    Text Solution

    |

  10. Find the maximum value of (m//m) in the situation shown in figure so t...

    Text Solution

    |

  11. A body of mass 10 kg lies on a rough inclined plane of inclination the...

    Text Solution

    |

  12. A small mass slide down an inclined plane of inclination theta with th...

    Text Solution

    |

  13. A block of mass m lying on a horizontal plane , is acted upon by a ho...

    Text Solution

    |

  14. The minimum acceleration that must be impprted to the cart in the figu...

    Text Solution

    |

  15. A particle is projected along the line of greatest slope up a rough pl...

    Text Solution

    |

  16. A block of mass 15 kg is resting on a rough inclined plane as shown in...

    Text Solution

    |

  17. A horizontal force just sufficient to move a body of mass 4 kg lying ...

    Text Solution

    |

  18. Blocks A and B in the Fig are connected by a bar of negligible weight ...

    Text Solution

    |

  19. A 40kg slab rests on a frictionless floor as shown in the figure. A 10...

    Text Solution

    |

  20. A block A with mass 100kg is resting on another block B of mass 200kg....

    Text Solution

    |