Home
Class 9
PHYSICS
Two bodies A and B having masses 2 kg an...

Two bodies A and B having masses 2 kg and 4 kg respectively are separated by 2 m. Where should a body of mass 1 kg be placed so that the gravitational force on this body due to bodies A and B is zero?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`0.83m`

Here, mass of body `A, m_(1)=2 kg` , mass of body `B, m_(2)=4 kg`
distance between the bodies A and `B =2m`
mass of body `C, m=1 kg`
Let body C be placed at a distance x from A,

Thus, `AC=x` and `BC=(2-x)`
As gravitational force on C due to A = gravitational force on C due to B,
`F_(1)=F_(2)`
or `(Gm_(1)m)/x^(2)=(Gm_(2)m)/(2-x)^(2)` or `m_(1)/x^(2)=m_(2)/(2-x)^(2)`
or `2/ x^(2)=4/(2-x)^(2) or 2x^(2)=(2-x)^(2)`
Taking square root of both sides, we get `sqrt2x=2-x`
or `1.414x+x=2 or x=2/2.414=0.83m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    PRADEEP|Exercise Oral testing|16 Videos
  • GRAVITATION

    PRADEEP|Exercise Quiz testing|10 Videos
  • GRAVITATION

    PRADEEP|Exercise Value Based Questions|4 Videos
  • FORCES AND LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise MOCK TEST|36 Videos
  • MOTION

    PRADEEP|Exercise Mock test|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two bodies A and B having masses 20kg and 40kg are separated by 10 m. at what distance from body a should another body C of mass 15 kg be placed so that net gravitational force on C is zero?

Two bodies A and B having masses M and 3M respectively are kept at a distance 2.73 m apart. A small particle of mass m is to be place so that the net gravitational force on it, due to A and B is zero. What will be its distance from body A ?

Two bodies of mass M and 4M kept at a distance y apart. Where should a small particle of mass m be placed from M so that the net gravitational force on it is zero

Two small bodies of masses 2.00 kg and 4.00 kg are kept at rest at a separation of 2.0 m. Where should a particle of mass 0.10 kg be placed to experience no net gravitational force from these bodies? The particle is placed t this point.What is the gravitational potential energy of the system of three particle with usual reference level?

Two bodies A & B have masses 1 kg and 2kg resp. have equal momentum. Find ratio of kinetic energy

Two bodies of masses 2 kg and 8 kg are separated by a distance of 9 m. The point where the resultant gravitational field intensity is zero at the distance of

Two bodies of masses 4 kg and 9 kg are separated by a distance of 60 cm. A 1 kg mass is placed in between these two masses. If the net force on 1 kg is zero, then its distance from 4 kg mass is

PRADEEP-GRAVITATION-Problem for practice
  1. Two electrones each of mass 9.1xx10^(31) kg are at a distance of 10 A....

    Text Solution

    |

  2. The mass of sun is 2xx10^(30) kg and mass of earth is 6xx10^(24) kg. i...

    Text Solution

    |

  3. Two bodies A and B having masses 2 kg and 4 kg respectively are separa...

    Text Solution

    |

  4. If the distance between two masses is increased by a factor of 4, by w...

    Text Solution

    |

  5. The mass of the earth is 6 × 10^(24) kg and that of the moon is 7.4 xx...

    Text Solution

    |

  6. Two satelites of a planet have period 32 days and 256 days. If the rad...

    Text Solution

    |

  7. If the distance of earth form the sun were half the present value, how...

    Text Solution

    |

  8. The distance of planet Jupiter from the Sun is 5.2 times that of the e...

    Text Solution

    |

  9. What is the gravitational acceleration of a spaceship at a distance eq...

    Text Solution

    |

  10. A boy on a cliff 49 m high drops a stone. One second later, he throws ...

    Text Solution

    |

  11. A stone drops from the edge of the roof. It passes a window 2 m high i...

    Text Solution

    |

  12. A particle is dropped from a tower 180 m high. How long does it take t...

    Text Solution

    |

  13. To estimate the height of a bridge over a river, a stone is dropped fr...

    Text Solution

    |

  14. How much would a 70 kg man weigh on moon ?what will be his mass on ear...

    Text Solution

    |

  15. A body weighs 10 kg on the surface of earth. What would be its mass an...

    Text Solution

    |

  16. A force of 2 kg wt. act on a body of mass 4.9 kg calculate its acceler...

    Text Solution

    |

  17. A force of 20 N acts upon a body whose weight is 9.8 N. what is the ma...

    Text Solution

    |

  18. A man weigh 600 N on the earth. What is its mass ? Take g=10m//s^(2). ...

    Text Solution

    |

  19. A car falls off a ledge and drops to the ground in 0.5 s. let g=10 m//...

    Text Solution

    |

  20. An object is thrown vertically upwards and rises to a height of 10 m. ...

    Text Solution

    |