Home
Class 9
PHYSICS
A particle is dropped from a tower 180 m...

A particle is dropped from a tower 180 m high. How long does it take to reach the ground ? What is the velocity when it touches the ground ? Take `g=10m//s^(2)`.

Text Solution

AI Generated Solution

The correct Answer is:
To solve the problem step by step, we will use the equations of motion under uniform acceleration due to gravity. ### Step 1: Identify the known values - Height of the tower (h) = 180 m - Initial velocity (u) = 0 m/s (since the particle is dropped) - Acceleration due to gravity (g) = 10 m/s² ### Step 2: Calculate the final velocity (v) when the particle touches the ground We can use the equation of motion: \[ v^2 = u^2 + 2gh \] Substituting the known values: \[ v^2 = 0 + 2 \times 10 \times 180 \] \[ v^2 = 3600 \] Now, take the square root to find v: \[ v = \sqrt{3600} \] \[ v = 60 \text{ m/s} \] ### Step 3: Calculate the time (t) taken to reach the ground We can use another equation of motion: \[ v = u + gt \] Substituting the known values: \[ 60 = 0 + 10t \] \[ 60 = 10t \] Now, solve for t: \[ t = \frac{60}{10} \] \[ t = 6 \text{ seconds} \] ### Final Answers: - Time taken to reach the ground = 6 seconds - Final velocity when it touches the ground = 60 m/s ---

To solve the problem step by step, we will use the equations of motion under uniform acceleration due to gravity. ### Step 1: Identify the known values - Height of the tower (h) = 180 m - Initial velocity (u) = 0 m/s (since the particle is dropped) - Acceleration due to gravity (g) = 10 m/s² ### Step 2: Calculate the final velocity (v) when the particle touches the ground ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    PRADEEP|Exercise Oral testing|16 Videos
  • GRAVITATION

    PRADEEP|Exercise Quiz testing|10 Videos
  • GRAVITATION

    PRADEEP|Exercise Value Based Questions|4 Videos
  • FORCES AND LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise MOCK TEST|36 Videos
  • MOTION

    PRADEEP|Exercise Mock test|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stone is dropped from a height of 20 m . (i) How long will it take to reach the ground? (ii ) What will be its speed when it hits the ground? (g= 10 m//s^2)

A stone is dropped from the top of tower. When it has fallen by 5 m from the top, another stone is dropped from a point 25m below the top. If both stones reach the ground at the moment, then height of the tower from grounds is : (take g=10 m//s^(2) )

A balloon is ascending at the rate of 9.8 m//s and is 39.2 m above the ground when a package is dropped. (a) How long does the package take to reach the ground? (b) with what speed does it hit the ground ? (g = 9.8 m//s^(2))

A ball is thrown upwards from the top of a tower 40 m high with a velocity of 10 m//s. Find the time when it strikes the ground. Take g=10 m//s^2 .

A stone thrown upwards from the top of a tower 85 m high, reaches the ground in 5s. Find the greatest height above the ground.Take g = 10 ms^(-2)

ball is thrown vertically upwards with a velocity of 20 m/s from the top of a building of height 40 m from the ground. (i) How high the ball reaches? (ii) How long will it take to reach the ground ? (iii) What is the speed at which it strikes the ground?

A hot-air balloon is ascending at the rate of 12 m/s and is 80 m above the ground when a package is dropped over the side. (a) How long does the package take to reach the ground ? (b) With what speed does it hit the ground ?

A stone is dropped from a rising balloon at a height of 76 m above the ground and reaches the ground in 6s. What was the velocity of the balloon when the stone was dropped?

PRADEEP-GRAVITATION-Problem for practice
  1. Two satelites of a planet have period 32 days and 256 days. If the rad...

    Text Solution

    |

  2. If the distance of earth form the sun were half the present value, how...

    Text Solution

    |

  3. The distance of planet Jupiter from the Sun is 5.2 times that of the e...

    Text Solution

    |

  4. What is the gravitational acceleration of a spaceship at a distance eq...

    Text Solution

    |

  5. A boy on a cliff 49 m high drops a stone. One second later, he throws ...

    Text Solution

    |

  6. A stone drops from the edge of the roof. It passes a window 2 m high i...

    Text Solution

    |

  7. A particle is dropped from a tower 180 m high. How long does it take t...

    Text Solution

    |

  8. To estimate the height of a bridge over a river, a stone is dropped fr...

    Text Solution

    |

  9. How much would a 70 kg man weigh on moon ?what will be his mass on ear...

    Text Solution

    |

  10. A body weighs 10 kg on the surface of earth. What would be its mass an...

    Text Solution

    |

  11. A force of 2 kg wt. act on a body of mass 4.9 kg calculate its acceler...

    Text Solution

    |

  12. A force of 20 N acts upon a body whose weight is 9.8 N. what is the ma...

    Text Solution

    |

  13. A man weigh 600 N on the earth. What is its mass ? Take g=10m//s^(2). ...

    Text Solution

    |

  14. A car falls off a ledge and drops to the ground in 0.5 s. let g=10 m//...

    Text Solution

    |

  15. An object is thrown vertically upwards and rises to a height of 10 m. ...

    Text Solution

    |

  16. Mass of an object is 10 kg. what is its weight on earth ?

    Text Solution

    |

  17. An object weigh 10 N when measured on the surface of the earth. What w...

    Text Solution

    |

  18. Calculate the value of acceleration due to gravity on moon. Given mass...

    Text Solution

    |

  19. Suppose a planet exists whose mass and radius both, are half those of ...

    Text Solution

    |

  20. A ball is thrown up with a speed of 15 m//s. how high will it go befor...

    Text Solution

    |