Home
Class 11
PHYSICS
A fighter plane flying horizontally at a...

A fighter plane flying horizontally at an altitude of `1.5 km ` with speed of `720 km h^9-10` passes directlu overhead an anticraft gun. At what anle fro the gun with muzzle speed ` 400 ms^(-1)` to hit the plane in shortest time ?`

Text Solution

Verified by Experts

Let the figher plane be fluing borixontallu with a speed (u') at height `OP=1.5 km`. Let (P) be directly overhead an anticraft anticraft gun at (O). Let the shell be fired with velcity (u) making an angle `theta` with the vetical direction so that it hits the fighter place at (B) in shortest time, Fig.2 (d) .21.
.
Resolving (u) into two rectangular cpmponents, we have,
`u cos theat`, vertically upwards and `u sin theta`, borizontally, If (t) is the time taken by the shell to hit the fighter plane, then horizontal distance travelled by the fighter plance in time (t) with velocity (u') is equal to the horizontal distance travelled by the shell in time (t) with velocity `u sin theta` i.e.,
`u' t= usin theta t or sin theta =u' //u`
Here, `u' =720 km h^(-1)`
`=720 xx (1000 m) xx (60 xx 60 s)^(-1)`
`=200 ms^(-1)`, and `u=400 ms^(-1)`
:. `sin theta =200//400 =1//2`
or `theta =30^(@)` with vertical`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 1 Conceptual Problems|2 Videos
  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 1 Con ceptual Problems|14 Videos
  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 3 SolvedExamples|46 Videos
  • GRAVIATION

    PRADEEP|Exercise Assertion-Reason Type Questions|19 Videos
  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Assertion- Reason Type Questions|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A fightre plane flying horizontally at an altitude oa 1.5 km with speed 720 h^(-1) passes directly over head an anticraft gun. At what angle from the vertical should the gun be fired from the shell with muzzle speed 600 ms^(-1) to hit plane. At what minimum altitude showld the pilot fly the plane to avoid being hit ? ( Take g= 10 ms^(-2)).

A fighter plane flying horizontally at an altitude of 2km with speed of 540 kmph passes directly over head an anti aircraft gun.If the gun can fire a bullet at the muzzle speed of 500ms^( - 1) ,at what angle with the vertical the gun should fire the bullet so that the bullet hits the plane?

An enemy air plane is flying horizontally at an altitude of 2.7km with a speed of 250ms^(-1) .An army man on the ground observed it when it is directly over his head.He fired an anti-aircraft gun with a muzzle speed of 500ms^(-1) ,such that the shell hits the plane.At what angle with the horizontal,gun should be fired?

A fighter plane is flying horizontally at an altitude of 1.5 km with speed 720 kmh^(-1) . At what angle of sight (w.r.t horizontal) when the target is seen, should the pilot drop the bomb in order to attack the target? (Take g=10ms^(-2))

An enemy plane is flying horizontally at an altitude of 2km with a speed of 300 ms^(-1) .An army man with an anti-aircraft gun on the ground sights enemy plane when it is directly overhead and fires a shell with a muzzle speed of 600ms^(-1) .At what angle with the vertical should the gun be fired so as to hit the plane?

A fighter plane is flying horizontally at a height of 250m from ground with constant velocity of 500m//s . It passes exactly over a cannon which can fire a shell at any time in any direction with a speed of 100m//s . Find the duration of time for which the plane is in danger of being hit by a cannon shell.

A helicopter is flying horizontally at an altitude of 2km with a speed of 100 ms^(-1) . A packet is dropped from it. The horizontal distance between the point where the packet is dropped and the point where it hits the ground is (g = 10 ms^(-2))

A jet plane files horizonally at a height h at a speed v. An anti-aircraft gun fires a shell at the plane when it is vertically above the gun. Show that the minimum muzzle speed required to hit the plane is sqrt(v^(2)+2gh) at an angle tan^(-1)sqrt(2gh)/(v)

A jet plane is flying horizontally with a velocity 600 km h^(-1) . The burnt gases are injecting from the rear of the get plane with the velocity 2000 km h^(-1) . With respect to the jet plane. Find the velocity of burnt gases with respect to a person on the ground.

PRADEEP-KINEMATICS-4 SolvedExamples
  1. A particle is fired horizontally with a velocity of 100 ms^(-1) for ...

    Text Solution

    |

  2. A body is thrown horizontally from the top of a tower and strikes the ...

    Text Solution

    |

  3. A fighter plane flying horizontally at an altitude of 1.5 km with spe...

    Text Solution

    |

  4. Find the angle of projection at which horizontal range and maximum hei...

    Text Solution

    |

  5. A bullet fired at an angle of 30^(@) with the horizontal hits the gro...

    Text Solution

    |

  6. How much hight above the ground a mancan throw a ball if he is able to...

    Text Solution

    |

  7. Calculate the horizontal distance travelled by a ball throw with a vel...

    Text Solution

    |

  8. One body is thrown at an angke theta with the horizontal and another ...

    Text Solution

    |

  9. A projectile has a range of 60 m and reaches a maximuum height of 12 ...

    Text Solution

    |

  10. A ball is kiched at an angle 30^(@) with the verical. If the horizont...

    Text Solution

    |

  11. A cricket ball is thrown at a speed of 28 ms^(-1) in a direction 30 ...

    Text Solution

    |

  12. A body stans at 78.4 m from a building and throws a ball which just en...

    Text Solution

    |

  13. From a pint on the ground at a distance 15 m from the foot of a vertic...

    Text Solution

    |

  14. At what angle should a body be projected with a velocity 20 ms^(-1) ju...

    Text Solution

    |

  15. A body is projected with a veocity of 40 ms^(-1). After 2 s it fcross...

    Text Solution

    |

  16. A hunter aims his fun and fires a bullet directly at a monkey on a tre...

    Text Solution

    |

  17. The maximum height attain by a projectile is increased by 10% by incr...

    Text Solution

    |

  18. For the top of a tower 156.8 m high, a projectile is thrown up with a...

    Text Solution

    |

  19. A machine gun is mounted on the top of a tower 60 m At what angle show...

    Text Solution

    |

  20. An insect trapped in a circular groove of radius 12 cm moves along the...

    Text Solution

    |