Home
Class 11
PHYSICS
A monkey of mass 40 kg climbs on a rope...

A monkey of mass 40 kg climbs on a rope which can withstand a maximum tesion of 600 N In which of the following cases will the rope break ? The monkey
(a) climbs up with an acceleration of `6 ms^(-2)`
(b) climbs down with an acceleration of `4 ms^(-2)`
(c) climbs up with a unifrom speed of `5 ms^(-1)` (d) falls down the rope nearly freely under gravity Ignore the mass of the rope .

Text Solution

Verified by Experts

Here , mass of monkey , ` m = 40 kg`
Maximum tension the rope can withstand , `T = 600 N`
In each case actual tension in the rope will be equal to apparent weight of monkey
The rope will break when R exceeds T (a) When monkey climbs up with `a = 6 ms^(-2)`
`R = m (g + a ) = 40 (10 + 6) = 640` N (which is greater than T)
Hence the rope will break .
(b) When monkey climbs down with `a = 4 ms^(-2),R = m (g - a) = 40 (10 - 4) = 240 N`
Which is less than T `:.` The rope will not break
(c) When monkey climbs up with a unifrom speed `upsilon = 5 ms^(-1)` , its acceleration
`a = 0 :. R = m ( g - a ) = m (g -g )` = Zero
Hence the rope will not break
.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Additional Examples / Exercises|6 Videos
  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Short Answer Questions|35 Videos
  • LAWS OF MOTION

    PRADEEP|Exercise Advanced problems for competitions|20 Videos
  • KINEMATICS

    PRADEEP|Exercise 1 NCERT Comprehension|4 Videos
  • MATHEMATICAL TOOLS

    PRADEEP|Exercise Fill in the blanks|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A monkey of mass 20 kg climbs on a rope which can stand a maximum tension of 300 N. In which of the following case will the rope break . The monkey

A monkey of mass 40 kg climbs on a massless rope which can stand a maximum tension of 500 N. In which of the following cases will the rope break? ("Take g"=10m s^(-2))

A monkey of mass 30 kg climbs a rope which can withstand a maximum tension of 360 N. The maximum acceleration which this rope can tolerate for the climbing of monkey is: (g=10m//s^(2))

A boy of mass 40kg climbs up a rope with an acceleration of 1.2ms^(-2) .What is the tension in the rope?

A body of mass 40 kg wants to climb up a rope hanging vertically. The rope can withstands a maximum tension of 500 N. What is the maximum acceleration with which the boy can climb rope? Tak e g=10m//s^(2)

A mass of 1 kg is suspended by means of a thread. The system is (i) lifted up with an acceleration of 4.9ms^(2) (ii) lowered with an acceleration of 4.9ms^(-2) . The ratio of tension in the first and second case is

PRADEEP-LAWS OF MOTION-EXERCISES
  1. A stone of of mass 0 .25 kg tied to the end of a string is whirled rou...

    Text Solution

    |

  2. If in Q . 21 the speed of the stone is increased beyond the maximum pe...

    Text Solution

    |

  3. Explain why (a) A horse cannot pull a cart and run in empty space. ...

    Text Solution

    |

  4. Figure shows the position-time graph of a particle of mass 0.04kg. Sug...

    Text Solution

    |

  5. Figure shown a man standing stationary with respect to a horizontal co...

    Text Solution

    |

  6. A stone of mass m tied to one end of a string is revolved in a vertica...

    Text Solution

    |

  7. A helicopter of mass 1000 kg rises with a vertical acceleration of 15 ...

    Text Solution

    |

  8. A stream of water flowing horizontally with a speed of 15 ms^(-1) push...

    Text Solution

    |

  9. Ten one-rupee coins are put on top of each other on a table. Each coin...

    Text Solution

    |

  10. An aircraft executes a horizontal loop at a speed of 720 km h^(-1) , w...

    Text Solution

    |

  11. A train rounds an unbanked circular bend of radius 30 m at a speed of ...

    Text Solution

    |

  12. A block of mass 25 kg is raised by a 50kg man in two different ways as...

    Text Solution

    |

  13. A monkey of mass 40 kg climbs on a rope which can withstand a maximum...

    Text Solution

    |

  14. Two bodies A and B of mass 5 kg and 10 kg contact with each other rest...

    Text Solution

    |

  15. A block of mass 15 kg is placed on a long trolly . The coefficient of ...

    Text Solution

    |

  16. The rear side of a truck is open and a box of 40 kg mass is placed 5 m...

    Text Solution

    |

  17. A disc revovles with a speed of 33 (1)/(3) rev//min and has a radius o...

    Text Solution

    |

  18. You may have seen in a circus a motorcyclist driving in vertical loop...

    Text Solution

    |

  19. A 70kg man stands in contact against the inner wall of a hollow cylind...

    Text Solution

    |

  20. A thin circular wire of radius R rotatites about its vertical diameter...

    Text Solution

    |