Home
Class 12
PHYSICS
The wavelength of light in the visible r...

The wavelength of light in the visible region is about 390nm for violet colour, about 550nm (average wavelength) for yellow green colour and about 760nm for red colour. What are the energies of photon in eV at the (i) violet end (ii) average wavelength yellow-green colour and (iii) red end of the visible spectrum? `("Take " h=6.63xx10^(-34)Js and 1eV=1.6xx10^(-19)Js)`

Text Solution

AI Generated Solution

To find the energies of photons at different wavelengths in the visible spectrum, we will use the formula for energy of a photon: \[ E = \frac{hc}{\lambda} \] Where: - \( E \) is the energy of the photon in joules, - \( h \) is Planck's constant (\( 6.63 \times 10^{-34} \, \text{Js} \)), - \( c \) is the speed of light (\( 3 \times 10^{8} \, \text{m/s} \)), ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    PRADEEP|Exercise NCERT Exerciese question|1 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    PRADEEP|Exercise Short answer|1 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    PRADEEP|Exercise Problems for Practice (B)|2 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION & ALTERNATING CURRENT

    PRADEEP|Exercise Multiple Choice Questions|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The wavelength of light in the visible region is about 390 nm for violet colour and about 760 nm for red colour. The energy of photon in eV at violet end is

What is the (a) momentum (b) speed and (c) de-Broglie wavelength of an electron with kinetic energy of 120 eV. Given h=6.6xx10^(-34)Js, m_(e)=9xx10^(-31)kg , 1eV=1.6xx10^(-19)J .

if the de broglie wavelength of an electron is 0.3 nanometre, what is its kinetic energy ? [h=6.6xx10^(-34) Js, m=9xx10^(-31)kg, 1eV = 1.6xx10^(-19) J]

An electron and a photon each have a wavelength of 2.00nm. Find (i) their momenta (ii) the energy of the photon and (iii) the kinetic energy of electron. h=6.63xx10^(-34)Js

Light of wavelength 5000Å falls on a metal surface of work function 1.9eV. Find (i) the energy of photons in eV (ii) the kinetic energy of photoelectrons and (iii) the stopping potential. Use h=6.63xx10^(-34)Js , c=3xx10^8ms^-1 , e=1.6xx10^-9C.

An X-ray tube produces a continuous spectrum of radiation with its short wavelength end at 0.42Å. What is the maximum energy of photon in the radiation? What is the order of accelerating voltage (for electrons) requirement in such a case? h=6.62xx10^(-34)Js and e=1.6xx10^(-19)C

A red colour in air has wavelength 760 nm when light passes through water of refractive index (n=4/3) , wavelength becomes 570 nm. (wavelength of yellow colour in air is 570 nm). Then colour of red light in water is

An electron and a photon each has a wavelength of 1.0nm. Find (a) their momenta, (b) the energy of the photon , and © the kinetic energy electron. Take h=6.63xx10^(-34) Js .

PRADEEP-DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER-Exercise
  1. The wavelength of light in the visible region is about 390nm for viole...

    Text Solution

    |

  2. The photoelectric effect can be explained on the basis of

    Text Solution

    |

  3. Which of the following has minimum stopping potential?

    Text Solution

    |

  4. When radiation is incident on a photoelectron emitter, the potential i...

    Text Solution

    |

  5. Two photons, each of energy 2.5 eV are simultaneously incident on the ...

    Text Solution

    |

  6. The maximum velocity of an electron emitted by light of wavelength lam...

    Text Solution

    |

  7. The photoelectric work function for a metal surface is 4.125 eV. The c...

    Text Solution

    |

  8. The slope of frequency of incident light and stopping potential for a ...

    Text Solution

    |

  9. Threshold wavelength for a metal having work function w(0) is lambda. ...

    Text Solution

    |

  10. The work function for metals A , B and C are respectively 1.92 eV , 2....

    Text Solution

    |

  11. The wavelength of the matter wave is independent of

    Text Solution

    |

  12. If E(1), E(2), E(3), E(4) are the respective kinetic energies of elect...

    Text Solution

    |

  13. What is de-Broglie wavelength assciated with electron moving under a ...

    Text Solution

    |

  14. The minimum energy required by an electron to..........form the metal ...

    Text Solution

    |

  15. The maximum kinetic energy of emitted photoelectrons depends on the......

    Text Solution

    |

  16. The ratio of number of photoelectrons ejected to the number of the pho...

    Text Solution

    |

  17. For given photosenstive material, the photoelectric current is...........

    Text Solution

    |

  18. An increase in the frequency of the incident light.............the vel...

    Text Solution

    |

  19. The minimum energy required to ejected an electron from the surface of...

    Text Solution

    |

  20. In photoelectric effect the energy of the free electron does not depen...

    Text Solution

    |

  21. Photon is not a..........but it is a.......... .

    Text Solution

    |