Home
Class 12
PHYSICS
An artificial satellite of mass 200 kg, ...

An artificial satellite of mass 200 kg, revolves around the earth in an orbit of average radius 6670 km. What is its orbital kinetic energy ? `[M_("earth")=6xx10^(24)kg, G=6.67xx10^(-11)N-m^(2)//kg^(2)]`

A

`3xx10^(9)` joule

B

`6xx10^(9)` joule

C

`9xx10^(9)` joule

D

`7.5xx10^(9)` joule

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`K.E. = (GMm)/(2r)`
`= (6.67xx10^(-11)xx6xx10^(24)xx200)/(2xx6670xx10^(3))=6xx10^(9)J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    MARVEL PUBLICATION|Exercise TEST YOUR GRASP -2|20 Videos
  • ELECTROSTATICS

    MARVEL PUBLICATION|Exercise TEST YOUR GRASP|20 Videos
  • INTERFERENCE AND DIFFRACTION

    MARVEL PUBLICATION|Exercise TEST YOUR GRASP|20 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If a satellite of mass 400 kg revolves around the earth in an orbit with speed 200 m/s then its potential energy is

If a satellite of mass 400 kg revolves around the earth in an orbit with speed 200 m/s then its potential energy is

An artificial satellite revolves round the earth at a height of 1000 km . The radius of the earth is 6.38xx10^(3)km . Mass of the earth 6xx10^(24)kg,G=6.67xx10^(-11)Nm^(2)kg^(-2) . Find the orbital speed and period of revolution of the satellite.

Calculate (i) kinetic energy (ii) potential energy and (iii) total energy of a satellite of mass 200 kg orbiting around the earth in an orbit of height 100 km from the surface of earth. Given, mass of earth = 10^(25) kg ,radius of earth = 6.4 xx 10^(6) m, G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2) kg^(-2) .

A satellite of mass 200 kg revolves around of mass 5 xx 10^(30) kg In a circular orbit of radius 6.6 xx10^(6) m . Binding energy of the satellite is

A satellite revolves around the earth at a height of 1000 km. The radius of the earth is 6.38 xx 10^(3) km. Mass of the earth is 6xx10^(24)kg and G=6.67xx10^(-14)"N-m"^(2)kg^(-2) . Determine its orbital velocity and period of revolution.

A satellite of mass 2000 kg is revolving around the earth in a circular orbit of radius 4xx10^(4) km. The gravitational force exerted by the satellite on the earth is ________. [Mass of the earth = 6xx10^(24)kg, G=6.67xx10^(-11)Nm^(2)//kg^(2) ]

Find the gravitational potential energy of a body of mass 10 kg when it is on the earth's surface. [M(earth) =6xx10^(24)kg,"R (earth)"=6.4xx10^(6)m, G=6.67xx10^(-11)N.m^(2)//kg^(2)]

An artificial satellite circles around the earth at a height of 2,200 km. Calculate its orbital velocity and period of revolution. Take, Radius of earth = 6.37 xx 10^(3) km Mass of earth = 6 xx 10^(24) kg G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2) kg^(-2)

MARVEL PUBLICATION-GRAVITATION -TEST YOUR GRASP -2
  1. A body weights 72 N on the surface of the earth. What is the gravitati...

    Text Solution

    |

  2. What would be the acceleration due to gravity on the surface of a plan...

    Text Solution

    |

  3. The acceleration due to gravity on the moon is 1//6th of that on the e...

    Text Solution

    |

  4. The weight of a man in a lift moving upwards with an acceleration 'a' ...

    Text Solution

    |

  5. If there would have been a smaller gravitational effect, then which on...

    Text Solution

    |

  6. The orbital velocity of an artifical satellite in a circular orbit jus...

    Text Solution

    |

  7. If rho is the mean density of the earth and R is its radius, then the ...

    Text Solution

    |

  8. A planet revolves in an elliptical orbital around the sun. The kinetic...

    Text Solution

    |

  9. What would be the duration of the year, if the distance between the ea...

    Text Solution

    |

  10. If the potential energy of a body at a height h from the surface of th...

    Text Solution

    |

  11. An artificial satellite of mass 200 kg, revolves around the earth in a...

    Text Solution

    |

  12. A body is projected upwards with a velocity of 4 xx 11.2 "km s"^(-1) f...

    Text Solution

    |

  13. In a satellite if the time of revolution is T, then kinetic energy is ...

    Text Solution

    |

  14. The acceleration due to gravity at the pols and the equator is g(p) an...

    Text Solution

    |

  15. Two persons A and B are trying to measure the value of acceleration du...

    Text Solution

    |

  16. At what height from the surface of earth will the value of g be reduce...

    Text Solution

    |

  17. The depth d, at which the value of acceleration due to gravity becomes...

    Text Solution

    |

  18. A satellite is orbiting around the earth at a mean radius of 16 times ...

    Text Solution

    |

  19. The radius of the earth is 6400 km and g=10m//sec^(2). In order that a...

    Text Solution

    |

  20. For a planet, the graph of T^(2) against r^(3) is plotted. The slope o...

    Text Solution

    |