Home
Class 12
PHYSICS
A vertical shaft of light from a project...

A vertical shaft of light from a projector forms a light spot `S = 100 cm^(2)` in area on the celling of a round room of radius `R = 2.0 m`. The illuminance of the spot is equal to `E = 1000 1x`. The reflection coeffiecient of the celling is equal to `rho = 0.80`. find the maximum illuminance of the well produced by the light reflected from the celling. the reflection is assumed to obey Lambert's law.

Text Solution

Verified by Experts

The illuminated area acts as a Lambert source of luminosity `M = piL` where
`MS = rho ES =` total reflected light
Thus, the luminance
`L = (rho E)/(pi)`
The equivalent lumonous intensity in the direction making an aangle `theta` from the vertical is
`LS cos theta = (rho E S)/(pi) cos theta`
and the illuminance at the point `P` is
`(rho ES)/(pi) cos theta sin theta//R^(2) cosec^(2) = (rho ES)/(piR^(2)) cos theta^(3) theta`
This is maximum when
`(d)/(d theta) (cos theta sin^(3) theta) = -sin^(4) theta + 3 sin^(2) theta cos^(2) theta = 0`
or `tan^(2) theta = 3 rArr tan theta = sqrt(3)`
Then the maximum illuminance is
`(3sqrt(3))/(16 pi) (rho ES)/(R^(2))`
This illuminance is obtained at a distance `R cot theta = R//sqrt(3)` from the ceiling. substitution gives the value
`0.21` lux
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • OPTICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Interference Of Light|33 Videos
  • OPTICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Diffraction Of Light|60 Videos
  • MECHANICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Mechanics Problems|92 Videos
  • OSCILLATIONS AND WAVES

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Electromagnetic Waves, Radiation|36 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Reflection of light and Refraction of light .

An illuminant shaped as a plane horizontal disc S = 100 cm^(2) in area is suspended over the centre of a round table of radius R = 1.0 m . Its luminance does not depend on direction and is equal illuminant be suspended to provide maximum illuminance at the circumference of the table ? How great will that illuminance be? The liuminant is assumed to be a point source.

In total internal reflection, the light travels from

A narrow slit illuminated by light produces

A point source with luminous intensity I_(0) = 100 cd is positioned at a distance s = 20.0 cm from the crest of a concave mirror with focal length f = 25.0 cm . Find the luminous intensity of the reflected ray if the reflection coefficient of the mirror is rho = 0.80 .

At what value of the angle of incident theta_(1) is a shaft of light reflected from the surface of water perpendicular to the refracted shaft?

A light beam 2x+y+1=0 emanating from the point (-1,1) gets reflected from the straight line x+y+1=0 then reflected ray passes through