Home
Class 12
PHYSICS
A telephoton lens consists of two lenses...

A telephoton lens consists of two lenses, the front converging lens and the rear diverging lens with optical power `Phi_(1) = + 10D` and `Phi_(2) = -10D`. Find:
(a) the focal length and the positions of principle axes of that system if the lenses are seperated by a distance `d = 4.0 cm`, (b) the distance `d` between the lenses at which the ratio of a focal length `f` of the system to a distance `l` between the converging lens and the rear principle focal points is the highest. what is this ratio equal to ?

Text Solution

Verified by Experts

(a) Optical power of the system of combination of two lenses,
`Phi = Phi_(1) + Phi_(2) -d Phi_(1)Phi_(2)`
on putting the values,
`Phi = 4D`
or, `f = (1)/(Phi) = 25 cm`
Now, the positions of primary principle plane with respect to the vertex of converging lens,
`X = (d Phi_(2))/(Phi) = 10 cm`
Similarly, the disatnce of secondarly principle plane with respect to the vertex of diverging lens.
`'X' =-(d Phi_(1))/(Phi) =- 10 cm`, i.e. `10 cm` left to it.
(b) The distance between the rear principle focal point `F'` and the vertex of converging lens,
`l = d + ((l)/(Phi)) (-d Phi_(1)) = (Phi d)/(Phi) + ((-dPhi_(1))/(Phi))`
and `f//l = ((l)/(Phi))//(Phid)/(Phi) - (d Phi)/(Phi)`, as `f = (1)/(Phi)`
`=1//d (Phi_(1) + Phi_(2) - d Phi_(1) Phi_(2)) - d Phi_(1) = 1//d Phi_(2) - d^(2) Phi_(1) Phi_(2)`
Now, if `f//l` is maximum fro certain value of `d` then `l//f` will be minimum for the same value of `d`. And for minimum `l//f`,
`d(l//f) d d= Phi_(2) - 2d Phi_(1)Phi_(2) = 0`
or, `d = Phi_(2)//2Phi_(1) Phi_(2)`
or, `d = 1//2 Phi_(1) = 5 cm`
So, the required maximum ratio of `f//l = 4//3`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • OPTICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Interference Of Light|33 Videos
  • OPTICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Diffraction Of Light|60 Videos
  • MECHANICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Mechanics Problems|92 Videos
  • OSCILLATIONS AND WAVES

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Electromagnetic Waves, Radiation|36 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The focal length of a lens of power + 4D is :

A converging lens of focal length 5.0cm is placed in contact with a diverging lens of focal length 10.0cm. Find the combined focal length of the system.

A converging lens is kept coaxially in contact with a diverging lens - both the lenses being of equal focal length . What is the focal length of the combination ?

The focal length of the combination of two thin lenses in contact is 80 cm. If the focal length of one lens is -20 cm, what is the power of the other lens ?

Two lenses of powers -1.5 D and +2.75D are kept in contact. Find the focal length of the combination.

An optical system consists of two convergent lenses with focal length f_1=20 cm and f_2=10 cm. The distance between the lenses is d=30 cm. An object is placed at a distance of 30 cm from the first lens. At what distance from the second lens will the images be obtained ?

Ten identical converging thin lenses,each of focal length 10cm are in contact .What is the power of the combined lens.

A telescope uses an objective lens of focal length f_0 and an eye lens of focal length f_e . In normal adjustment, distance between the two lenses is.

The magnifying power of an astronomical telescope is 8 and the distance between the two lenses is 54 cm . The focal length of eye lens and objective lens will be respectively