Home
Class 12
PHYSICS
A narrow beam of alpha particles with ki...

A narrow beam of alpha particles with kinetic energy `1.0 MeV` falls normally on a platinum foil `1.0 mu` thick. The scattered particles are observed at an angle of `60^(@)` to the incident beam direction by means of a counter with a circular inlet area `1.0 cm^(2)` located at the distacne `10 cm`from the scattering section of the foil. What fraction of scattered alpha particles reaches the counter inlet?

Text Solution

Verified by Experts

From the formula (6.1b) of the booke
`(dN)/(N)=n((Ze^(e ))/((4 pi epsilon_(0))2T))^(2) (dOmega)/("sin"^(4)(theta)/(2)`
we have put `q_(1)= 2e,q_(2)=Ƶe` here. Also `n=` no. of `Pt` nuclei in the foil per unit area
`=underset("the foil")underset ("mass of")underset(darr)(Atrho)underset("unit mass")underset("nuclei per")underset ("no.of")underset(darr)((N_(A))/(A_(pt))).(1)/(A)=(N_(A)rhot)/(A_(pt))`
Using the value `A_(pt)= 195,rho= 21.5xx10^(3)kg//m^(3)`
`N_(A)= 6.023xx10^(26)//"kilo mole"`
we get `n= 6.641xx10^(22)perm^(2)`
Also `dOmega=(dS_(n))/(r^(2))= 10^(-2)sr`
Substituting we get `(dN)/(N)= 3.36xx10^(-5)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMIC AND NUCLEAR PHYSICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Wave Properties Of Particle|48 Videos
  • ATOMIC AND NUCLEAR PHYSICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Properties Of Atom|69 Videos
  • DIRECT CURRENT

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise All Questions|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A narrow beam of alpha particles with kinetic energy T= 600 ke V falls normally on a golden foil incorporating n = 1.1.10^(19) nuclei //cm^(2) . Find the fraction of alpha particles scattered thtough the angles theta lt theta_(0)= 20^(@)

An alpha particle with Kinetic energy 0.27 MeV is deflected through an angle of 60^(@) by a golden foil. Find the corresponding value of the aiming parameter.

What is the impact parameter at which the scattering angle is 10^(@) for Z = 79 and initial energy of the alpha -particle is 5MeV ?

A narrow beam of protons with kinetic energy T=1.4 meV falls normally on a brass foil whose mass thickness rho d = 1.5mg//cm^(2) . The wavelength ratio of copper and zinc in the foil is equal to 7 : 3 respectively. Find the fraction of the protons scattered through the angles exceeding theta_(0)=30^(@) .

A narrow beam of alpha particles with kinetic energy T= 0.50MeV and intensity I= 5.0.10^(5) particles per second falls normally on a golden foil. Find the thickness of the if at a distance r=15 cm from a scattering section of that foil the flux density of scatteered particles at the angle theta = 60^(@) to the incident beam is equal to J= 40 particles //(cm^(2).s) .

A narrow beam of alpha particles with kinetic energy T== 0.50 MeV falls normally on a golden foil whose t=mass of thickness is rho d= 1.5 mg//cm^(2) The beam intensity is I_(0)= 5.0.10^(5) particles per second. Find the number of alpha particles scattered by the foil during the time interval tau=30 m in into the angular interval: (a) 59-61^(@) , (b) over theta_(0)=60^(@) .

A narrow beam of protons with velocity v=6.10^(6)m//s falls normally on a silver foil of thickness d= 1.0 mu m . Find the probability of the protons to be scattered into the rear hemisphere (theta gt 90^(@)) .

An alpha -particle having kinetic energy 5 MeV falls on a Cu-foil. The shortest distance from the nucleus of Cu to which alpha - particle reaches is (Atomic no. of Cu=29, K=9xx10^(9)Nm^(2)//C^(2) )

A steady beam of alpha -particles travelling with kinetic energy E=83.5 keV carries a current of I=0.2 mu A . Mass of alpha -particle =6.68 xx10^(-27)kg . (i) If this beam strikes a plane surface at an angle theta=60^@ with normal to the surface, how many alpha -particles strike the surface in t=4 second?

A narrow beam of alpha particles falls normally on a silver foil behind which a counter is set to register the scattered particles. On substraction of platinum foil of the same mass thickness for the silver foil, the number of alpha particles registered per unit time increased eta= 1.52 time s . Find the atomic number of platinum, assuming the atomic number of silver and the atomic masses of both platinum and silver to be known.

IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV-ATOMIC AND NUCLEAR PHYSICS-Elementary Particles
  1. A narrow beam of alpha particles with kinetic energy 1.0 MeV falls nor...

    Text Solution

    |

  2. Calculate the kinetic energies of protons whose momenta are 0.10,1.0. ...

    Text Solution

    |

  3. Find the mean path travelled by pions whose kinetic energy exceeds the...

    Text Solution

    |

  4. Negative points with kinetic energy T=100 MeV travel an average distan...

    Text Solution

    |

  5. There is a narrow beam of negative pions with kinetic energy T equal t...

    Text Solution

    |

  6. A stationary positive pion disintergrated into a muon and n nertrino. ...

    Text Solution

    |

  7. Find the kinetic energy of a neutron emerging as a result of the decay...

    Text Solution

    |

  8. A stationary positive muon disintegrated into a positron and two neutr...

    Text Solution

    |

  9. A stationary neutral particle disintegrated into a proton with kinetic...

    Text Solution

    |

  10. A negative pion with negative energy T= 50MeV disintergrated during it...

    Text Solution

    |

  11. A Sigma^(+) hyperon with kinetic energy T(Sigma)= 320MeV distingrated ...

    Text Solution

    |

  12. A neutral pion disintegrated during its flight into two gamma quants w...

    Text Solution

    |

  13. A relativistic particle with rest mass m cillides with a stationary pa...

    Text Solution

    |

  14. A positron with kinetic energy T= 750 keV strikes a stationary free el...

    Text Solution

    |

  15. Find the threshold energy of gamma quantum required to form (a) an e...

    Text Solution

    |

  16. Protons with kinetic energy T strike a stationary hydrogen target. Fin...

    Text Solution

    |

  17. A hydrogen target is bombarded by pions. Calculate the threshold value...

    Text Solution

    |

  18. Find the strangeness S and the hypercharge Y of a neutral elementry pa...

    Text Solution

    |

  19. Which of the following processes are forbidden by the law of conservat...

    Text Solution

    |

  20. Which of the following process processes are forbidden by the law of c...

    Text Solution

    |

  21. Indicate the reasons why the following processes are forbidden: (1) ...

    Text Solution

    |