Home
Class 12
PHYSICS
For a nucleus which is nearly spherical ...

For a nucleus which is nearly spherical in shape `r=r_0 A^(1/3)`, where r is the radius and A is the mass number and `r_0` is a constant of value `1.2xx10^(-15)` m.
If the mass of the neutrons and protons are equal and equal to `1.67xx10^(-27)` kg, prove that density of the nucleus is `2.3xx10^14` times the density of water.

Text Solution

Verified by Experts

Mass of A number of neutrons and proton `~~` mass of nucleus (M) =`1.67xx10^(-27) xx A kg `
Again, volume of the nucleus ,
`V=4/3pir^3=4/3pir_0^3A`
`=4/3xx3.14xx(1.2 xx 10^(-15))^3 . A m^3`
`therefore ` Density of nucleus `=M/V=(1.67xx10^(-27)xxA)/(4/3xx3.14xx(1.2xx10^(-15))^3.A)`
`=2.3xx10^17kg . m^3`
`therefore "density of nucleus "/"density of water " = (2.3xx10^17)/(1000) =2.3xx10^14`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMIC NUCLEUS

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise SECTION RELATED QUESTIONS|54 Videos
  • ATOMIC NUCLEUS

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise HOTS QUESTION|14 Videos
  • ATOM

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise CBSE SCANNER|18 Videos
  • CAPACITANCE AND CAPACITOR

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise CBSE SCANNER|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If 1 u = 1.66xx10^(-27) kg and average radius of a nucleus is 1.2xx10^(-15) m, then determine the radius and density of a Ra^226 nucleus.

The mass of a proton or a neutron is nearly 1.67xx10^(-24) g . What is its equivalent energy in MeV ?

If the mass of neutron is 1.7xx10^(-27) kg , then the de Broglie wavelength of neutron of energy 3eV is (h = 6.6xx10^(-34) J.s)

At STP, density of air is 1.3xx10^(-3)g*cm^(-3) . Vapour density of air is-

The approximate value of the density of uranium nucleus (m_p=1.67xx10^(-27)kg ) is

For what kinetic energy of neutron will the associated de Broglie wavelength be 1.40 xx 10^(-10)m ? The mass of neutron is 1.675 xx 10^(-27) kg and h = 6.63 xx 10^(-34) J.s

The mean orbital radius of the earth around the sun is 1.5xx10^8 km . Calculate the mass of the sun if G=6.67xx10^(-11)N*m^2*kg^(-2) .

A neutron of mass 1.66xx10^(-27) kg has a kinetic energy of 0.04eV. What is its de Broglie wavelength?