Home
Class 11
PHYSICS
How much faster than it's normal rate sh...

How much faster than it's normal rate should the earth rotate about it's axis so that the weight of the body at the equator becomes zero `(R=6.4xx10^(6)m,g=9.8m//s^(2))` (in times)

A

nearly `17`

B

nearly `12`

C

nearly `10`

D

nearly `14`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`g^(1)=g-Romega^(2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • GRAVITATION

    NARAYNA|Exercise LEVEL-II (H.W)|32 Videos
  • GRAVITATION

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|54 Videos
  • GRAVITATION

    NARAYNA|Exercise NCERT BASED QUESTIONS|26 Videos
  • FRICTION

    NARAYNA|Exercise Passage type of questions I|6 Videos
  • KINETIC THEORY OF GASES

    NARAYNA|Exercise LEVEL-III(C.W)|52 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

How many times faster than its present speed the earth should rotate so that the apparent weight of an object at equator becomes zero ? Given radius of the earth = 6.37 xx 10^(6) m . What would be the duration of the day in that case ?

What is the angular speed of rotation about its polar axis, so that the bodies on its equator would fell no weight? ( g=9.8 m//s^(2),R=6.4xx10^(6)m)

What is the time period of rotation of the earth around its axis so that the objects at the equator becomes weightless? ( g=9.8 m//s^2 , radius of the earth =6400km )

How much faster than its present speed should the. earth (radius 6.37 xx 10^(6)m ) rotate so that the bodies lying on the equator may fly off into space? (At equator, g=9.78m//s^(-2) )

If the earth has no rotational motion, the weight of a person on the equation is W. Detrmine the speed with which the earth would have to rotate about its axis so that the person at the equator will weight (3)/(4) W. Radius of the earth is 6400 km and g = 10 m//s^(2) .

What should be the angular velocity of rotation of Earth about its own axis so that the weight of body at the equator reduces to 3/5 of its present value? (Take R as the radius of the Earth)

Suppose the earth increases it speed of rotation. At what new time period will the weight of a body on the equator becomes zero ? (Take, g = 10 ms^(-2) and radius of earth R = 6400 km)

What should be the velocity of earth due to rotation about its own axis so that the weight at equator become 3/5 of initial value. Radius of earth on equator is 6400 km

The minimum projection velocity of a body from the earth's surface so that it becomes the satellite of the earth (R_(e)=6.4xx10^(6) m) .

NARAYNA-GRAVITATION-LEVEL -I(H.W)
  1. The escape velocity of a sphere of mass m is given by

    Text Solution

    |

  2. A body is projected up with a velocity equal to 3//4th of the escape v...

    Text Solution

    |

  3. A spacecraft is launched in a circular orbit very close to earth. What...

    Text Solution

    |

  4. If the escape velocity on the earth is 11.2 km//s, its value for a pla...

    Text Solution

    |

  5. The escape velocity of a body from earth's surface is ve. The escape v...

    Text Solution

    |

  6. The escape velocity of a body from the surface of the earth is V(1) an...

    Text Solution

    |

  7. The ratio of the orbital speeds of two satellites of the earth if the ...

    Text Solution

    |

  8. An artificial satellite is revolving in a circular orbit at height of ...

    Text Solution

    |

  9. The mean radius of the orbit of a satellite is 4 times as great as tha...

    Text Solution

    |

  10. If the mass of earth were 4 times the present mass, the mass of the mo...

    Text Solution

    |

  11. A satellite of mass m revolves around the earth of mass M in a circula...

    Text Solution

    |

  12. A satellite of mass m is in a circular orbit of radius r round the Ear...

    Text Solution

    |

  13. Two satellite of masses 400 kg,500kg are revolving around earth in dif...

    Text Solution

    |

  14. Angular momentum of a satellite revolving round the earth in a circula...

    Text Solution

    |

  15. The K.E. of a satellite is 10^(4)J. It's P.E.is

    Text Solution

    |

  16. The energy required to move a body of massm from an orbit of radius 3R...

    Text Solution

    |

  17. K.E. of an orbiting satellite is K. The minimum additional K.E. requir...

    Text Solution

    |

  18. Imagine a geo-stationary satellite of the earth which is used as an in...

    Text Solution

    |

  19. The height of a geo-stationary satellite above the centre of the earth...

    Text Solution

    |

  20. How much faster than it's normal rate should the earth rotate about it...

    Text Solution

    |