Home
Class 11
CHEMISTRY
The frequency of radiations emitted when...

The frequency of radiations emitted when electron falls from `n = 4` to `n = 1` in `H-"atom"` would be (Given `E_1` for `H = 2.18 xx 10^-18 J "atom"^-1` and `h = 6.625 xx 10^-34 Js`.)

A

`1.54xx10^(15)s^(-1)`

B

`1.03xx10^(15)s^(-1)`

C

`3.08xx10^(15)s^(-1)`

D

`2.0xx10^(15)s^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

According to Bohr,s theory,
`DeltaE = Z^(2)E_(1) ((1)/(n_(f)^(2))-(1)/(n_(i)^(2)))`
where `Z^(2)E_(1) =-` Ionization enegry
Since `DeltaE = hv`,
we have `v = (DeltaE)/(h) = (Z^(2)E_(1))/(h) ((1)/(n_(f)^(2))-(1)/(n_(i)^(2)))`
`v = (2.18xx10^(-18)J)/(6.625xx10^(-34)Js) ((1)/(1^(2))-(1)/(4^(2)))`
`= 0.329 xx 10^(16)s^(-1) ((15)/(16))`
`= 3.08 xx 10^(15) s^(-1)`
Note that we use positive sign of enegry because `v` has to be positive.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STRUCTURE OF ATOM

    R SHARMA|Exercise Level-IV|4 Videos
  • STATES OF MATTER

    R SHARMA|Exercise ARCHIVES|41 Videos
  • THE P BLOCK ELEMENTS

    R SHARMA|Exercise Archives|40 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The frequency of radiations , emitted when the electron falls , from n=4 to n=1 in a hydrogen , atom

The frequency of radiation emiited when the electron falls n =4 to n=1 in a hydrogen atom will be ( given ionization energy of H= 2.18 xx 10 ^(-18)J "atom "^(-1) and h= 6.625 xx 10 ^(-34)Js)

The wavelength of the radiation emitted when an electron falls from Bohr 's orbit 4 to 2 in H atom is

Calculate the wavelength and energy for radiation emitted for the electron transition from infinite (oo) to stationary state of the hydrogen atom R = 1.0967 xx 10^(7) m^(-1), h = 6.6256 xx 10^(-34) J s and c = 2.979 xx 10^(8) m s^(-1)

The wavelength of the radiation emitted , when in a hydrogen atom electron falls from infinity to stationary state 1 , would be : (Rydberg constant = 1.097 xx 10^(7) m^(-1) )

The recoil speed of hydrogen atom after it emits a photon in going from n = 2 state to n = 1 state is nearly [Take R_(oo) = 1.1 xx 10^(7) m and h = 6.63 xx 10^(-34) J s]

The kinetic energy of the electron emitted when light of frequency 3.5 xx 10^15 H z falls on a metal surface having threshold frequency 1.5 xx 10^15 H z is (h = 6.6 xx 10^-34 Js) .

R SHARMA-STRUCTURE OF ATOM-ARCHIVES
  1. Which of the following electronic configuration is not possible accord...

    Text Solution

    |

  2. For d electron, the orbital angular momentum is

    Text Solution

    |

  3. The frequency of radiations emitted when electron falls from n = 4 to ...

    Text Solution

    |

  4. Among the following series of transition metal ions, the one where all...

    Text Solution

    |

  5. For principle quantum number n = 4, the total number of orbitals havin...

    Text Solution

    |

  6. The ratio of area covered by second orbital to the first orbital is.

    Text Solution

    |

  7. A proton is about 1840 times heavier than an electron. When it is acce...

    Text Solution

    |

  8. The atomic number of an element is 35. What is the total number of ele...

    Text Solution

    |

  9. The total number of electrons present in all s orbitals, all the p orb...

    Text Solution

    |

  10. Rutherford's model suggests the existence of

    Text Solution

    |

  11. The orbit in Rutherfprd's model is

    Text Solution

    |

  12. The number of orbitals present in the 3rd shell is

    Text Solution

    |

  13. Configuration of 5p^(1) is

    Text Solution

    |

  14. The value of Planck's constant is 6.63 xx 10^(-34)Js. The velocity of ...

    Text Solution

    |

  15. Which of the following expression respresents the electron probability...

    Text Solution

    |

  16. Outer electronic configuration of K, Cu, and Cr are, respectively,

    Text Solution

    |

  17. The ratio between kinetic enegry and total enegry of the electrons of ...

    Text Solution

    |

  18. The configuration 1s^(2)2s^(2)2p^(5)3s^(1) shown

    Text Solution

    |

  19. In a hydorgen atom, enegry of the first excited state is -3.4 eV. Find...

    Text Solution

    |

  20. As the nuclear charge increases form neon to calcium, the orbital ener...

    Text Solution

    |