Home
Class 11
PHYSICS
A block of mass 3 kg is pulled up on a s...

A block of mass 3 kg is pulled up on a smooth incline of angle `37^@` with the horizontal. If the block moves with an acceleration `2(m)//(s^2)`, find the power delivered by the pulling force at time 5 s after the motion starts. What is the average power delivered during the 5.0 s after the motion starts?

Text Solution

Verified by Experts


Let `F` be a pulling force.
`F-30sin37^@=3a`
`F-30xx(3)/(5)=3xx2`
`impliesF=24N`
After 5 s, velocity
`v=u+at=0+2xx5=10(m)//(s)`
The power delivered by F at `t=5s`
`P=Fv=24xx10=240W`
Displacement of block in 5 s
`s=(1)/(2)at^2=(1)/(2)xx2xx5^2=25m`
Work done by pulling force in 5 s.
`W=F_S=24xx25=600J`
The average power delivered by pulling force .
`overlineP=(W)/(t)=(600)/(5)=120W`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    CP SINGH|Exercise EXERCISES|92 Videos
  • VECTORS

    CP SINGH|Exercise Excercises|66 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mas 2.0 kg is pulled up on a smooth incline of angle 30^0 with the horizontal. If the block moves wth an acceleration of 1.0 m/s^2 , find the power delivered by the pulling force at a time 4.0 s after the motion starts. What is the average power delivered during the 4.0 s after the motion starts?

A block of mass 10kg is pushed up on a smooth incline plane of inclination 30^(@) , so that it has acceleration 2m//s^(2) . The applied force is

A block of mass M is pulled on a smooth horizontal table by a string making an angle theta with the horizontal as shown in figure. If the acceleration of the block is a find the force applied by the string and by the table N on the block.

A block of mass 4 kg is pulled along a smooth inclined plane of inclination 30^(@) with constant velocity 3 m/s as shown, power delivered by the force is

A block is placed on a smooth wedge of inclination angle theta with the horizontal. What minimum acceleration should be given to the wedge in the horizontal direction so that the block starts moving up along the incline?

A body of mass m = 1 kg is thrown at an angle theta = 45^(@) to the horizontal with the initial velocity u = 10 m//s . Find the mean power delivered by gravity over the whole time of motion of the body.

A block of mass 5 kg is pulled along a horizontal. The friction coefficient between the block and the surface is 0.5 . If the block travels at constant velocity, find the work done by this applied force during a displacement 4 m of the block.

An insect of mass m moves up along a hanging stationary thread, with acceleration a. Find the power delivered by the gravity after a time t.

A particle is moving with a uniform acceleration 4 m s^(-2) for time 2 second and then 5 m s^(-20 for time 3 seconds . What is the average acceleration of particle during motion.

CP SINGH-WORK, ENERGY AND POWER-EXERCISES
  1. A block of mass 3 kg is pulled up on a smooth incline of angle 37^@ wi...

    Text Solution

    |

  2. A particle moves from position 3hati+2hatj-6hatk to 14hati+13hatj+9hat...

    Text Solution

    |

  3. A body, constrained to move in the Y-direction is subjected to a force...

    Text Solution

    |

  4. A force vecF=3hati+chatj+2hatk acting on a particle causes a displacem...

    Text Solution

    |

  5. A force F=-k(y hati + x hatj) (where k is a positive constant) acts on...

    Text Solution

    |

  6. A man displaces a block by 5 m on a rough surface (mu=(1)//(2)) by app...

    Text Solution

    |

  7. A block of mass 10kg is placed on a rough surface inclined plane of in...

    Text Solution

    |

  8. A block of mass M is pulled along a horizontal surface by applying a f...

    Text Solution

    |

  9. A cord is used to lower vertically a block of mass M, a distance d at ...

    Text Solution

    |

  10. The two blocks in an Atwood machine have masses 2.0 kg and 3.0 kg. Fin...

    Text Solution

    |

  11. A light inextensible string that gas over a smoth fixed polley as show...

    Text Solution

    |

  12. If W(1) ,W(2) and W(3) represent the work done in moving a particle f...

    Text Solution

    |

  13. A Force F acting on an object varies with distance x as shown in the h...

    Text Solution

    |

  14. Work done from d=0m to d=3m

    Text Solution

    |

  15. A particle moves along the X-axis from x=0 to x=5m under the influence...

    Text Solution

    |

  16. A force act on a 30 gm particle in such a way that the position of the...

    Text Solution

    |

  17. The displacement x of a particle of mass m kg moving in one dimension,...

    Text Solution

    |

  18. A particle of mass m moves on a straight line with its velocity varyin...

    Text Solution

    |

  19. A particle is moving along the x-axis and force acting on it is given ...

    Text Solution

    |

  20. A block of mass m at rest is acted upon by a force F for a time t. The...

    Text Solution

    |

  21. According to the work energy theorem, the work done by the net force o...

    Text Solution

    |