Home
Class 11
PHYSICS
A block of mass 10kg is placed on a roug...


A block of mass `10kg` is placed on a rough surface inclined plane of inclination `37^@` with horizontal. Now the block is released . The work done by the gravitational force and friction force, when the block moves from A to `B(sin37^@=0.6`,`cos37^@=0.8)`

A

600J, 160J

B

`-600J`,`160J`

C

600J, `-600J`

D

`-600J`,`-600J`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C


Work done by gravitational force is
`mgsinthetad=10xx10xxsin37^@xx10=600J`
Work done by friction is
`-fd=-mumgcosthetad`
`=-0.2xx10xx10xxcos37^@xx10`
`=-20xx(4)/(5)xx10=-160J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    CP SINGH|Exercise EXERCISES|92 Videos
  • VECTORS

    CP SINGH|Exercise Excercises|66 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass m is placed on a smooth inclined plane of inclination theta with the horizontal. The force exerted by the plane on the block has a magnitude

A block of mass 10 kg is kept on a fixed rough (mu=0.8) inclined plane of angle of inclination 30^(@) . The frictional force acting on the block is

A block of mass 4 kg slides down a plane inclined at 37^(@) with the horizontal. The length of plane is 3 m. find work done by normal force , gravity and frictional force .

A block is released from rest from point on a rough inclined place of inclination 37^(@). The coefficient of friction is 0.5.

A block of mass 4kg is released from the top of a rough inclines plane of height 10 m . If velocity of the block is 10 m/s at the bottom of the inclined then work done by the friction force on the block will be

A block of mass 10 kg is placed on an inclined plane when the angle of inclination is 30^(@) . The block just begins to slide down the plane. The force of static friction is

A block of mass 2kg rests on a rough inclined plane making an angle of 30^@ with the horizontal. The coefficient of static friction between the block and the plane is 0.7. The frictional force on the block is

A block of mass 5 kg is at rest on a rough inclined surface. If angle of inclination of plane is 60^(@) , then force applied by it on block is

A body of mass 10 kg is lying on a rough inclined plane of inclination 37^(@) and mu = 1//2 , the minimum force required to pull the body up the plane is

CP SINGH-WORK, ENERGY AND POWER-EXERCISES
  1. A force F=-k(y hati + x hatj) (where k is a positive constant) acts on...

    Text Solution

    |

  2. A man displaces a block by 5 m on a rough surface (mu=(1)//(2)) by app...

    Text Solution

    |

  3. A block of mass 10kg is placed on a rough surface inclined plane of in...

    Text Solution

    |

  4. A block of mass M is pulled along a horizontal surface by applying a f...

    Text Solution

    |

  5. A cord is used to lower vertically a block of mass M, a distance d at ...

    Text Solution

    |

  6. The two blocks in an Atwood machine have masses 2.0 kg and 3.0 kg. Fin...

    Text Solution

    |

  7. A light inextensible string that gas over a smoth fixed polley as show...

    Text Solution

    |

  8. If W(1) ,W(2) and W(3) represent the work done in moving a particle f...

    Text Solution

    |

  9. A Force F acting on an object varies with distance x as shown in the h...

    Text Solution

    |

  10. Work done from d=0m to d=3m

    Text Solution

    |

  11. A particle moves along the X-axis from x=0 to x=5m under the influence...

    Text Solution

    |

  12. A force act on a 30 gm particle in such a way that the position of the...

    Text Solution

    |

  13. The displacement x of a particle of mass m kg moving in one dimension,...

    Text Solution

    |

  14. A particle of mass m moves on a straight line with its velocity varyin...

    Text Solution

    |

  15. A particle is moving along the x-axis and force acting on it is given ...

    Text Solution

    |

  16. A block of mass m at rest is acted upon by a force F for a time t. The...

    Text Solution

    |

  17. According to the work energy theorem, the work done by the net force o...

    Text Solution

    |

  18. A particle of mass 0.1 kg is subjected to a force which varies with di...

    Text Solution

    |

  19. A block of mass 2 kg is resting on a smooth surface. At what angle a ...

    Text Solution

    |

  20. Two blocks A and B have masses m and 4m, respectively. Each one is act...

    Text Solution

    |