Home
Class 12
PHYSICS
(A) Consider circuit in figure. How much...


(A) Consider circuit in figure. How much energy is absorbed by electrons from the initial state of no current (Ignore thermal motion) to the state of drift velocity?
(b) electrons give up energy at the rate of `RI^(2)` per second tot he thermal energy. What time scale would number associate with energy in problem (a)? `n=` number of electron/volume`=(10^(29))/(m^(3))` length of circuit`=10cm`, cross-section `A=(1mm)^(2)`

Text Solution

Verified by Experts

By ohm's law, current I is given by
`I=(6V)/(6Omega)=1A`
but, `i=n eAv_(d)`
or `v_(d)=(i)/(n eA)`
On substituting the values
For `n=` number of electron/volumee `=(10^(29))/(m^(3))` length of circuit `=10cm` cross section
`=A=(1mm)^(2)`
`v_(d)=(1)/(10^(29)xx1.6xx10^(-19)xx10^(-6))`
`=(1)/(1.6)xx10^(-4)(m)/(s)` Therefore the energy absorbed in the form of KE is given by
`KE=(1)/(2)m_(e)v_(d)^(2)xxnAI`
`=(1)/(2)xx9.1xx10^(31)xx(1)/(2.56)xx10^(20)xx10^(8)xx10^(6)xx10^(1)`
`=2xx10^(-17)J`
(b). Power loss is given by
`P=I^(2)R=6xx1^(2)=6W=6(J)/(s)`
Since, `P=(E)/(t)`
Therefore, `E=Pxxt`
or `t=(E)/(P)=(2xx10^(-17))/(6)=10^(-17)s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CURRENT ELECTRICITY

    NARAYNA|Exercise Level 5|42 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    NARAYNA|Exercise Level 6|43 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    NARAYNA|Exercise Level 3|46 Videos
  • COMMUNICATION SYSTEM

    NARAYNA|Exercise Level-II(H.W)|25 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    NARAYNA|Exercise ASSERTION AND REASON|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A conductor wire having 10^29 free electrons / m^3 carries a current of 20A. If the cross-section of the wire is 1mm^2 , then the drift velocity of electrons will be :

There are 8.4xx10^(22) free electrons per cm^(3) in copper. The current in the wire is 0.21A (e= 1.6xx10^(-19)C ). Then the drifts velocity of electrns in a copper wire of 1mm^(2) cross section, will be:-

What is the energy in eV requried to excite the electron from n=1 to n=2 state in hydrogen atom? (n=principal quantum number)

There is a current of 40 A in a wire 10^(-6)m^(2) area of cross-section. If the number of free electrons per cubic metre is 10^(29) , then the drift velocity is :

A current of "1.6A" is flowing through "h" wire having cross- sectional area 1mm^(2) .If density of free electrons in the material of the wire is 10^(29) per m^(3) ,the drift velocity of electrons will be:-

The electron in a hydrogen atom initially in state of quantum number n_1 makes a transition to a state whose excitation energy with respect to the ground state is 10.2 eV. If the wavelength associated with the photon emitted in this transition is 487.5 nm, find the (i) energy in eV, and (ii) value of the quantum number, n_1 of the electron in its initial state.