Home
Class 11
PHYSICS
A boat is moving with a velocity v(bw)=5...

A boat is moving with a velocity `v_(bw)=5 km//hr` relative to water. At time `t=0`.the boat passes through a piece of cork floating in water while moving down stream.If it turns back at time `t_(1)=30 min`.
a) when the boat meet the cork again?
b) The distance travelled by the boat during this time.

Text Solution

Verified by Experts

Let `AB=d`is the distance travelled by boat along down stream in `t_(1)` sec and it returns back and it meets the cork at point `C` after `t_(2)` sec.
`:.` Let `AC=x` is the distance travelled by the cork during `(t_(1)+t_(2))` sec.
`d=(V_(B)+V_(W))t_(1)`....(1)
`d-x=(V_(B)-V_(W))t_(2)`....(2)
`x=V_(W)(t_(1)+t_(2))`....(3)
Substitute (1) and (3) in (2) we get `t_(1)=t_(2)`
`:.` The boat meets the cork again after `T=2t_(1)=60 min` and the distance `(AB+BC)` travelled by the boat before meets the cork is
`D=2d-x`
`D=2(V_(B)+V_(W))t_(1)-V_(w)2t_(1)`
`D=2V_(B)t^(1)+2V_(w)t_(1)-2V_(w)t_(1)`
`D=2V_(B)t_(1)=2xx5xx30/60=5km`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A PLANE

    NARAYNA|Exercise C.U.Q|36 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    NARAYNA|Exercise Level-I(C.W)|43 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS

    NARAYNA|Exercise LEVEL-II (H.W)|24 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    NARAYNA|Exercise Level 2 H.W|29 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A boat takes 4 hrs to travel certain distance in a river in down stream and it takes 6 hrs to travel the same distance in upstream. Then the time taken by the boat to travel the same distance in still water is

A boat can be rowed in still water at a speed u. The boat is moving downstream in a river in which water flows at a speed v. There is raft floating in water and therefore moving along with water at speed v. Let the boat overtakes the raft at the moment t = 0. The distance between the boat and raft at a later instant of time t is

If the ratio of the speed of the boat in downstream and speed of the stream is 7 ∶ 2 and the speed of the boat in still water is 35 km/hr. What would be the distance travelled in upstream by boat in 5 hours?

A boat of 90 kg is floating in still water. A boy of mass 30 kg walks from the stern to the bow. The length of the boat is 3 m. Calculate the distance through which the boat will move.

A boat can be rowed in still water at a speed u. The boat is moving downstream in a river in which water flows at a speed v. There is raft floating in water and therefore moving along with water at speed v. Let the boat overtakes the raft at the moment t = 0. Let the boat turns back at time t=t_(0) and starts moving towards the raft. The separation between the raft and boat after a time interval t' measured from the moment of turning back is

A boat can be rowed in still water at a speed u. The boat is moving downstream in a river in which water flows at a speed v. There is raft floating in water and therefore moving along with water at speed v. Let the boat overtakes the raft at the moment t = 0. If the raft has covered a distance x during the interval in which boat overtakes the raft, turns back and crosses it again the speed of stream is

A boat moves relative to water with a velocity v and river is flowing with 2v. At what angle the boat shall move with the stream to have minimum drift?

NARAYNA-MOTION IN A PLANE-Level-II(H.W)
  1. A boat is moving with a velocity v(bw)=5 km//hr relative to water. At ...

    Text Solution

    |

  2. The greatest and least resultant of two forces are 7N and 3N respectiv...

    Text Solution

    |

  3. In an equilateral triangle ABC, AL, BM, and CN are medians. Forces alo...

    Text Solution

    |

  4. Given that vecA+vecB+vecC=0, out of three vectors two are equal in mag...

    Text Solution

    |

  5. A and B are two pegs separated by 13 cm.A body of 169 kgwt is suspende...

    Text Solution

    |

  6. Two particles having position vectors vecr(1)=(3veci+5 vecj)m and vec...

    Text Solution

    |

  7. A body is projected up such that its position vector varies with time ...

    Text Solution

    |

  8. The position of a particle is given by vecr=3tveci-2t^(2)hatj+4hatk m ...

    Text Solution

    |

  9. A particle starts from origin at t=0 with a constant velocity 5hati m/...

    Text Solution

    |

  10. When two bodies approach each other with the different speeds, the dis...

    Text Solution

    |

  11. An aeroplane is flying with the velocity of V(1)=800kmph relative to t...

    Text Solution

    |

  12. A boat takes 4 hr upstream and 2 hr down the stream for covering the s...

    Text Solution

    |

  13. The width of a river is 2sqrt3km.A boat is rowed in direction perpendi...

    Text Solution

    |

  14. Person aiming to reach the exactly opposite point on the bank of a str...

    Text Solution

    |

  15. A particle projected from the level ground just clears in its ascent a...

    Text Solution

    |

  16. A stone is projected with a velocity 20sqrt2 m//s at an angle of 45^(@...

    Text Solution

    |

  17. A ball is thrown with velocity 8 ms^(-1) making an angle 60^(@) with t...

    Text Solution

    |

  18. The range of a projectile launched at an angle of 15^(@) with horizont...

    Text Solution

    |

  19. A body is projected obliquely from the ground such that its horizontal...

    Text Solution

    |

  20. A projectile is thrown at angle beta with vertical.It reaches a maximu...

    Text Solution

    |

  21. The maximum height attained by a projectile is increased by 5%. Keepin...

    Text Solution

    |