Home
Class 12
PHYSICS
A cube of arranged such that its length ...

A cube of arranged such that its length ,breadth ,height are along`X,Y,Z` directions one of its corners is situated at the origin Length of each side of the cube is `25cm` .The components of electric field are `E_(x)=400sqrt(2)N//C` E_(y)=0` and `E_(z)=0` respectively.Flux coming out of the cube at one end will be

A

`25sqrt(2)Nm^(2)//C`

B

`5sqrt(2)Nm^(2)//C`

C

`250sqrt(2)Nm^(2)//c`

D

`25Nm^(2)//C`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
1

`bar(E)_(1).bar(A)_(1)+bar(E)_(2).bar(A)_(2)+bar(E)_(3)bar(A)_(3)=phi`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROSTATICS AND GAUSS LAW

    NARAYNA|Exercise Level 3|22 Videos
  • ELECTROSTATICS AND GAUSS LAW

    NARAYNA|Exercise NCERT based Question|14 Videos
  • ELECTROSTATICS AND GAUSS LAW

    NARAYNA|Exercise Level 1|8 Videos
  • ELECTROSTATIC POTENTIAL AND CAPACITANCE

    NARAYNA|Exercise ADDITIONAL PROBLEMS|14 Videos
  • EXPERIMENTAL PHYSICS

    NARAYNA|Exercise Comprehension type|6 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Due to a charge inside the cube, the electric field is: E_(x) = 600x, E_(y) = 0, E_(z) = 0. The charge inside the cube is nearly -

Due to a charge inside a cube the electric field is E_(x)=600 x^(1//2), E_(y)=0, E_(z)=0 . The charge inside the cube is (approximately):

Find the center of mass(x,y,z) of the following structure of four identical cubes if the length of each side of a cube is 1 unit.

Three rods each of length L and mass M are placed along X, Y and Z axis in such a way that one end of each of the rod is at the origin. The moment of inertia of this system about Z axis is

The electric components in the figure are E_(x)=alphax^(1//2) ,E_(y)=0,E_(z)=0 where alpha=800N//m^(2) if a=0.1m is the side of cube then the charge with in the cube is

A cube of side a is placed such that the nearest face , which is parallel to the yz plane , is at a distance a from the origin . The electric field components are E_(x) = alpha x ^(1//2) , E_(y) = E_(z) = 0 . The charge within the cube is

A cube of side a is placed such that the nearest face , which is parallel to the yz plane , is at a distance a from the origin . The electric field components are E_(x) = alpha x ^(1//2) , E_(y) = E_(z) = 0 . The flux phi_(E) through the cube is

The length of the base of an isosceles triangle is 2x - 2y + 4z , and its perimeter is 4x + 6z . Then the length of each of the equal sides is