Home
Class 12
PHYSICS
A block A of mass 2 kg rests on a horizo...

A block A of mass 2 kg rests on a horizontal surface. Another block B of mass 1 kg moving at a speed of m/s when at a distance of 16 cm from A. collides elastically with A. The coefficeint of friction between the horizontal surface and earth of the blocks is 0.2. Then `(g = 10 m//s^(2))`

A

after collision block B rebounds

B

after collision block B comes to rest

C

final separation between the blocks is 30 cm

D

final separation between the blocks is 50 cm

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, D


Vel of B, before colliding
`V^(2)=I^(2) -2(0.2xx10)(16)/(100)=1-64=36`
`V = 0.6 m//s`
After collision `V_(A)=((1+1)(0.6))/(3)=0.4 m//s`
`V_(B)=-0.2 m//s`
Let `S_(A)` be the disp. OF A, after collision
`S_(A) = (0.4^(2))/(2(2)) = (16)/(4) = 0.4 m`
Similarity `S_(B)=(0.2^(2))/(4)=(0.4)/(4)=0.1`
`:.` sepanation `=50cm`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP No.71|10 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP No.72|20 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP No.69|20 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    RESONANCE|Exercise High Level Problems (HIP)|21 Videos
  • ELECTRO MAGNETIC WAVES

    RESONANCE|Exercise Exercise 3|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass 8 kg is sliding on a surface inclined at an angle of 45^(@) with the horizontal . Calculate the acceleration of the block . The coefficient of friction between the block and surface is 0*6 ( Take g = 10 m//s^(2) )

A block of mass 8 kg is sliding on a surface inclined at an angle of 45^(@) with the horizontal. Calculate the acceleration of the block. The coefficient of friction between the block and surface is 0.6. (Take g=10m//s^(2) )

A block of mass 20 kg is acted upon by a force F=30N at an angle 53^@ with horizontal in downward direction as shown. The coefficient of friction between the block and the forizontal surface is 0.2 . The friction force acting on the block by the ground is (g=10(m)/(s^2) )

A bullet fired horizontally with a speed of 400m/sec. It strikes a wooden block of mass 5kg initially at rest placed on a horizontal floor as shown in the figure.It emerges with a speed of 200m/sec and the block slides a distance 20cm before coming to rest.Find the coefficient of friction between block and the surface.Mass of bullet is 20g . (take g=10 m/s^(2) )

A block of mass 10 kg is sliding on a surface inclined at 30^(@) with horizontal . If coefficient of friction between the block and the surface is 0.5 , find acceleration produced in the block . Take g = 9.8 m //^(2) .

A block slides with a velocity of 10 m/s on a rough horizontal surface. It comes to rest after covering a distance of 50 metre. If g is 10m//s^(2) , then the coefficient of dynamic friction between the block and the surface is

A block of mass 5 kg resting on a horizontal surface is connected by a cord, passing over a light frictionless pulley to a hanging block of mass 5 kg. The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.5. Tension in the cord is ( g =9.8m//s^(2) )

A wooden block of mass M rests on a horizontal surface. A bullet of mass m moving in the horizontal direction strikes and gets embedded in it. The combined system covers a distance x on the surface. If the coefficient of friction between wood and the surface is mu , the speed of the bullet at the time of striking the block is (where m is mass of the bullet)

A block of mass 50 kg slides over a horizontal distance of 1m. If the coefficient of friction between their surface is 0.2, then work done against friction is (take g = 9.8 m//s^(2) ) :

A 30kg block rests on a rough horizontal surface A force of 200N is applied on the block The block acquires a speed of 4m//s starting from rest in 2s What is the value of coefficient of friction ? .