Home
Class 12
PHYSICS
A wedge (inclination theta = 30^(@) from...

A wedge (inclination `theta = 30^(@)` from horizontal) is moving with an acceleration `a = 4 m//s^(2)` vertically up as shown in figure. What is acceleration of block of mass 1 kg w.r.t & reaction by wedge on block respectively. All surface are smooth. Choose correct pair : `(g = 10 m//s^(2))`

A

`7 m//s^(2),7 sqrt(3)N`

B

`5 m//s^(2),5 sqrt(3)N`

C

`4.9 m//s^(2),4.9 sqrt(3)N`

D

`10 m//s^(2),10 sqrt(3)N`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

In the frame of wedge acceleration
`= (g+a) sin theta = 7 m//s_(2)`
Normal reaction `m(g +a) cos theta = 7 sqrt(3) N`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP.No.71|1 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP No.71|10 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    RESONANCE|Exercise High Level Problems (HIP)|21 Videos
  • ELECTRO MAGNETIC WAVES

    RESONANCE|Exercise Exercise 3|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass 10 kg, moving with acceleration 2m//s^(2) on horizontal rough surface is shown in figure

All the surfaces are smooth as shown in figure. The acceleration of mass m relative to wedge is :

In the figure ( g = 10 m//s^(2) ) .Acceleration of 2kg block is :

In the arrangement shown in the fig. the block of mass m lies on the wedge. Wedge is moving with acceleration a = 5 m/sec Find the wedge acceleration of the block with respect to wedge.

In the arrangement shown in the fig. the block of mass m lies on the wedge. Wedge is moving with acceleration a = 5 m/sec . Find the wedge acceleration of the block with respect to wedge.

A block A and wedge B connected through a string as shown. The wadge B is moving away from the wall with acceleration 2m//s^(2) horizonally and acceleration of block A is vertical upwards. Then

In the arrangement shown in figure wedge of mass M moves towards left with an acceleration a. All surfaces are smooth. The acceleration of mass m relative to wedge is

A block of mass m slides down on inclined wedge of same mass m as shown in figure . Friction is absent everywhere . Acceleration of centre of mass of the block and wedge is

A block of mass 50 kg is kept on another block of mass 1 kg as shown in figure. A horizontal force of 10 N is applied on the 50kg block. (All surface are smooth). Find (g = 10 m//s^(2)) Acceleration of block A and B.

In the arrangement shown in fig. the block of mass m=2kg lies on the wedge of mass M=8kg . The initial acceleration of the wedge, if the surfaces are smooth, is

RESONANCE-DAILY PRACTICE PROBLEM-DPP No.72
  1. A ratio has a power of 1 kW and is operating at a frequency of 10 GHz ...

    Text Solution

    |

  2. A diode detector is used to detect an amplitude modulated wave of 60% ...

    Text Solution

    |

  3. An oscillator is producing FM waves of requency 2kHz with a variation ...

    Text Solution

    |

  4. The carrier frequency generated by a tank circuit containing 1 nF capa...

    Text Solution

    |

  5. A T.V. tower has a height 150m. What is the population density around ...

    Text Solution

    |

  6. The T.V. transmission tower in Delhi has a height of 240 m. The distan...

    Text Solution

    |

  7. In an amplitude modulated wave for audio frequency of 500 "cycle"//sec...

    Text Solution

    |

  8. For a carrier frequency of 100 kHz and a modulating frequency of 5kHz ...

    Text Solution

    |

  9. If a carrier wave of 1000 kHz is used to carry the signal, the length ...

    Text Solution

    |

  10. The AM wave contans three frequencies viz:

    Text Solution

    |

  11. A wedge (inclination theta = 30^(@) from horizontal) is moving with an...

    Text Solution

    |

  12. Figure shows the roller coaster track. Each car will start from rest a...

    Text Solution

    |

  13. Two immisible liquids are pured in a U-tube having densities rho(1) = ...

    Text Solution

    |

  14. The free electron concentration (n) in the conduction band of a semico...

    Text Solution

    |

  15. Pure Si at 300 K has equal electron (n(e)) and hole (n(h)) concentrati...

    Text Solution

    |

  16. In an NPN transistor the collector current is 10 mA. If 90% of electro...

    Text Solution

    |

  17. For the logic circuit shown the boolean relation is-

    Text Solution

    |

  18. A wall is moving with constant velocity u towards a fixed source of so...

    Text Solution

    |

  19. A stationary observer receives sonic oscillations from two tuning for...

    Text Solution

    |

  20. The Vernier constant of a Vernier Callipers is

    Text Solution

    |