Home
Class 12
PHYSICS
A stationary observer receives sonic os...

A stationary observer receives sonic oscillations from two tuning forks one of which approaches and the other recedes with the same velocity. As this takes place, the observer hears the beats of frequency `f = 2.0 H_(Z)`. Find the velocity of each tuning fork if their oscillation frequency is `f_(o) = 680 H_(Z)` and the velocity of sound in air is `upsilon = 340 m//s`.

A

1 m/s

B

2 m/s

C

0.5 m/s

D

1.5 m/s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`[((v)/(v-v_(s)))-((v)/(v+v_(s)))]f_(0)=2Hz" "v_(s)=0.5m//s`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP.No.71|1 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP No.71|10 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    RESONANCE|Exercise High Level Problems (HIP)|21 Videos
  • ELECTRO MAGNETIC WAVES

    RESONANCE|Exercise Exercise 3|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A stationary observer receives sound waves from tow tuning forks, one of which approaches and the other recedes with the same velocity. As this takes place, the observer hears beats of frequency upsilon=2Hz . Find the velocity of each tuning fork if their oscillation frequency is upsilon_0=680Hz and the velocity of sound in air is upsilon_s=340(m)/(s) .

A stationary observer receives sound from two indentical tuning forks, one of which approaches and the other one recedes with the same speex (much less than the speed of sound). The observer hears 2 beats/ sec. The oscillation frequency of each tuning fork is v_(0)=1400 Hz and the velocity of sound in air is 350 m/s. The speed of each tuning fork is close to :

With what velocity should you approach tuning fork of frequency 256 Hz so that the apparent frequency is 512 Hz. Velocity of sound in air is 340 m/s

Two tuning forks with natural frequencies 340 H_(Z) each move relative to a stationary observer . One forks moves away from the oberver while the other moves towards him at the same speed . The observer hearts beats of frequency 3 H_(Z) . Find the speed the of the tuning fork (velocity of sound in air is 340 m//s) .

Distance travelled by the sound produced by a tuning fork of frequency 50 Hz completing 200 vibrations is, (the velocity of sound in air is 330 m/s)

How far does the sound travel in air, when a tuning fork of frequency 256 Hz makes 32 vibrations? Velocity of sound in air =320m//s .

Two tuning forks with natural frequencies of 340 Hz each move relative to a stationary observer. One fork moves away form the observer, while the other moves towards him at the same speed. The observer hears beats of frequency 3 Hz . Find the speed of the tuning fork.

RESONANCE-DAILY PRACTICE PROBLEM-DPP No.72
  1. A ratio has a power of 1 kW and is operating at a frequency of 10 GHz ...

    Text Solution

    |

  2. A diode detector is used to detect an amplitude modulated wave of 60% ...

    Text Solution

    |

  3. An oscillator is producing FM waves of requency 2kHz with a variation ...

    Text Solution

    |

  4. The carrier frequency generated by a tank circuit containing 1 nF capa...

    Text Solution

    |

  5. A T.V. tower has a height 150m. What is the population density around ...

    Text Solution

    |

  6. The T.V. transmission tower in Delhi has a height of 240 m. The distan...

    Text Solution

    |

  7. In an amplitude modulated wave for audio frequency of 500 "cycle"//sec...

    Text Solution

    |

  8. For a carrier frequency of 100 kHz and a modulating frequency of 5kHz ...

    Text Solution

    |

  9. If a carrier wave of 1000 kHz is used to carry the signal, the length ...

    Text Solution

    |

  10. The AM wave contans three frequencies viz:

    Text Solution

    |

  11. A wedge (inclination theta = 30^(@) from horizontal) is moving with an...

    Text Solution

    |

  12. Figure shows the roller coaster track. Each car will start from rest a...

    Text Solution

    |

  13. Two immisible liquids are pured in a U-tube having densities rho(1) = ...

    Text Solution

    |

  14. The free electron concentration (n) in the conduction band of a semico...

    Text Solution

    |

  15. Pure Si at 300 K has equal electron (n(e)) and hole (n(h)) concentrati...

    Text Solution

    |

  16. In an NPN transistor the collector current is 10 mA. If 90% of electro...

    Text Solution

    |

  17. For the logic circuit shown the boolean relation is-

    Text Solution

    |

  18. A wall is moving with constant velocity u towards a fixed source of so...

    Text Solution

    |

  19. A stationary observer receives sonic oscillations from two tuning for...

    Text Solution

    |

  20. The Vernier constant of a Vernier Callipers is

    Text Solution

    |