Home
Class 11
PHYSICS
A train approaching a hill at a speed of...

A train approaching a hill at a speed of `40 km//hr` sounds a whistle of frequency `580 Hz` when it is at a distance of `1km` from a hill. A wind with a speed of `40km//hr` is blowing in the direction of motion of the train Find
(i) the frequency of the whistle as heard by an observer on the hill,
(ii) the distance from the hill at which the echo from the hill is heard by the driver and its frequency.
(Velocity of sound in air `= 1, 200 km//hr`)

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
(i) `599.33 Hz`
(ii) `0.935 km,621.43 Hz`

(i) `f_("Hill")=f_(0)((v+v_(w))/(v+v_(w)-v_(s)))`
`=580((1200+40)/(1200+40-40))=599Hz`

`11240 t_(1) = 1rArr t_(1) = (1)/(1240)hr`
where `t_(1)` = time the sound to reach the hill
Let `t_(2)` = time for the echo to reach the train
`v_("echo")`=speed of echo
`=1200-40=1160km//hr`
`:.V_("train")+V_("echo")=d-V_("train")t_(1)`
`rArr (40-1160)t_(2)=1-(40)/(1240)=(1200)/(1240)`
`rArr t_(2)=(1)/(1240)hr`
`:.`Distance from the hill where echo reaches the train
`=d-v(t_(1)+t_(2))=1(40xx2)/(1240)=0.935km`
Frequency reaching the hill
`f_(1)=f_(0)((v+v_(w))/(v+v_(w)-v_(f)))`
Frequency of echo
`f_(1)=f_(1)=((v-v_(w)+v_(1))/(v-v_(w)))`
`=f_(0)((v+v_(w))/(v+v_(w)-v_(t)))((v-v_(w)+vt)/(v-v_(w)))`
`=580xx(1240)/(1200)xx(1200)/(1160)=620Hz`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-04)[B]|13 Videos
  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-05)[A]|28 Videos
  • WAVES AND OSCILLATIONS

    ALLEN|Exercise Part-1(Exercise-03)|31 Videos
  • SEMICONDUCTORS

    ALLEN|Exercise Part-3(Exercise-4)|51 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A train approching a hill at a speed of 40 km//hr sounds a whitstle of frequency 600 Hz when it is at a distance of 1 km from a hill. A wind with a speed of 40 km//hr is blowing in the direction of motion of the train. Find, (a) The frequency of the whistle as heard by an observer on the hill. (b) the distance from the hill at which the echo from the hill is heard by the driver and its frequency (Veocity of sound in air = 1200 km//hr )

A train approaching a hill at a speed of 36 kmph sounds a whistle of frequency 500 Hz when it is at a distance of 1 km. A wind blows at 36 kmph in the direction of the motion of the train. Find (i) the frequency of the whistle as heard by an observer on the hill, (ii) the distance from the hill at which the echo from the hill is heard by the driver and its frequency. Velocity of sound = 1200 kmph

A train approaching a hill at a speed of 60 km//hour sounds a whistle of frequency 600Hz when it is distance of 1km from the hill. Wind is blowing in the direction of the train with a speed of 60 km//h Find the frequency of the whistle heard by an observer on the hill:speed of sound in air 1200km/h)

A locomotive approaching a crossing at a speed of 20 ms^(-1) sounds a whistle of frequency 640 Hz when 1 km from the crossing. There is no wind and the speed of sound in air is 330 ms^(-1) . What frequency is heard by an observer sqrt(3) km on the straight road from the crossing at right angle :-

A train approaching a crossing at a speed of 100 km/h sounds a whistle 400 Hz when it is 1.5 km from the crossing. There is no wind and the speed of sound in air is 340 m/s. What frequency is heard by an observer 1.0 km on the strainght road from the crossing at right angles.

A train in approaching a station with a uniform velocity of 72kmph and the frequency of the whistle of that train is 480Hz . The apparent increase in the frequency of that whistle heard by a stationary observer on the platform is (Velocity of sound in air is 340m//s )

A train is approaching towards a platform with a speed of 10 ms^(-1) , while blowing a whistle of frequency 340 Hz. What is the frequency of whistle heard by a stationary observer on the platform ? (given, speed of sound =340 ms^(-1) )

The frequency of the whistle of a train is observed to drop from 280 Hz to 260 Hz as the train moves away from a stationary listerner on the platform. Calculate the speed of the train, if speed of sound in air is 340 m/s.

ALLEN-WAVES AND OSCILLATIONS-Part-1(Exercise-04)[A]
  1. A string vibrate according to the equation y = 5 sin ((pi x)/(3)) cos ...

    Text Solution

    |

  2. A bat emits ultrasonic sound of frequency 100 kHz in air. If this soun...

    Text Solution

    |

  3. The vibrations of a string of length 60cm fixed at both ends are repre...

    Text Solution

    |

  4. Given below are some functions of x and t to represent the displacemen...

    Text Solution

    |

  5. If the bulk modulus of water is 4000 MPa, what is the speed of sound i...

    Text Solution

    |

  6. A steel rod 100 cm long is clamped at its middle. The fundamental freq...

    Text Solution

    |

  7. Two successive resonance frequencies in an open organ pipe are 1944 Hz...

    Text Solution

    |

  8. A flute which we treat as a pipe open at both ends is 60 cm long. (a) ...

    Text Solution

    |

  9. A string 25cm long and having a mass of 2.5 gm is under tension. A pip...

    Text Solution

    |

  10. Two tuning fork having frequency 300 Hz & 305 Hz produce beat phenomen...

    Text Solution

    |

  11. Two sitar strings A and B playing the note 'Dha' are slightly out of t...

    Text Solution

    |

  12. A source of sound of frequency 256 Hz is moving towards a wall with a ...

    Text Solution

    |

  13. A person going away from a factory on his scooter at a speed of 36 km/...

    Text Solution

    |

  14. A car has two horns having a difference in frequency of 180 Hz. The ca...

    Text Solution

    |

  15. A whistle emitting a sound of frequency 440 Hz is tied to string of 1....

    Text Solution

    |

  16. Two tuning forks with natural frequencies of 340 Hz each move relative...

    Text Solution

    |

  17. A SONAR system fixed in a submarine operates at a frequency 40.0kHz. A...

    Text Solution

    |

  18. A sonometer wire under tension of 64 N vibrating in its fundamental mo...

    Text Solution

    |

  19. A train approaching a hill at a speed of 40 km//hr sounds a whistle of...

    Text Solution

    |

  20. A train of length l is moving with a constant speed v circular track o...

    Text Solution

    |