Home
Class 11
PHYSICS
A pendulum of length  = 1 m is released...

A pendulum of length  = 1 m is released from 0 = 60º. The rate of change of speed of the bob at  = 30º is: (g = 10 m/s2)

A

`5sqrt3m//s^(2)`

B

`5m//s^(2)`

C

`10m//s^(2)`

D

`2.5m//s^(2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SHM-WAVE,GRAVITATION,FLUID,HEAT

    MOTION|Exercise EXERCISE|109 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A pendulum of length l=1m is released from theta_(0)=60^(@) . The rate of change of speed of the bob at theta=30^(@) is.

A pendulum of mass 1 kg and length  = 1m is released from rest at angle  = 60º. The power delivered by all the forces acting on the bob at angle  = 30º will be: (g = 10 m/s2)

A pendulum bob of mass m and length L is released from angle theta with the vertical. Find (a) the speed of the bob at the bottom of the swing and (b) tension in the string at that time

A pendulum bob on a 2 m string is displaced 60^(@) from the verticle and then released . What is the speed of the bob as it passes through the lowest point in its path?

A pendulum bob on a 2 m string is displaced 60^(@) from the vertical and then released. What is the speed of the bob as it passes through the lowest point in its path

A simple pendulum of length 1 m is freely suspended from the ceiling of an elevator. The time period of small oscillations as the elevator moves up with an acceleration of 2m//s^2 is (use g=10 m//s^2 )

Restoring force acting on a pendulum, when it is deflected through an angle 30° is (mass of the bob = 200 g, g = 10 m //s^2 )

The bob of a simple pendulum of length 1 m has mass 100 g and a speed of 1.4 m/s at the lowest point in its path. Find the tension in the stirng at this instant.

MOTION-MECHANICS-EXERCISE
  1. A body of mass 8 kg is hanging from another body of mass 12 kg. The co...

    Text Solution

    |

  2. Two blocks of mass 8 kg and 5 kg are connected by a heavy rope of mass...

    Text Solution

    |

  3. A pendulum of length  = 1 m is released from 0 = 60º. The rate of ch...

    Text Solution

    |

  4. A particle moves along a circle of radius R =1m so that its radius vec...

    Text Solution

    |

  5. Starting from rest, a particle rotates in a circle of radius R  2 m w...

    Text Solution

    |

  6. A particle is moving in a circle of radius 1 m with speed varying with...

    Text Solution

    |

  7. A ball suspended by a thread swings in a vertical plane so that its ac...

    Text Solution

    |

  8. A particle suspended from a fixed point, by a light inextensible threa...

    Text Solution

    |

  9. A particle is projected with a speed u at angle theta with the horizon...

    Text Solution

    |

  10. A stone of mass m tied to the end of a string revolves in a vertical c...

    Text Solution

    |

  11. A rubber band of length l has a stone of mass m tied to its one end. I...

    Text Solution

    |

  12. The equation of motion of a particle moving on circular path (radius 2...

    Text Solution

    |

  13. The kinetic energy of a particle moving along a circle of radius R dep...

    Text Solution

    |

  14. A point moves along a circle with velocity v = at where a 0.5 m/sec2. ...

    Text Solution

    |

  15. A solid body rotates about a stationary axis so that its angular veloc...

    Text Solution

    |

  16. A heavy particle hanging from a fixed point by a light inextensible st...

    Text Solution

    |

  17. A body is allowed to slide down a frictionless track from rest positio...

    Text Solution

    |

  18. A circular table of radius 0.5 m has a smooth diamerical groove. A ma...

    Text Solution

    |

  19. A gramphone record is revolving with an angular velocity omega. A coin...

    Text Solution

    |

  20. A mass of 2.9 kg, is suspended from a string of length 50 cm, and is a...

    Text Solution

    |