Home
Class 11
PHYSICS
A particle is moving in a circle of radi...

A particle is moving in a circle of radius 1 m with speed varying with time as v = (2t) m/s. In first 2 sec:

A

distance travelled by the particle is 4 m

B

displacement of the particle is 4 sin 2

C

average speed of the particle is `5m//s`

D

average velocity of the particle is zero

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SHM-WAVE,GRAVITATION,FLUID,HEAT

    MOTION|Exercise EXERCISE|109 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The speed of a particle moving in a circle of radius r=2m varies witht time t as v=t^(2) , where t is in second and v in m//s . Find the radial, tangential and net acceleration at t=2s .

A particle is moving in a circle of radius R with constant speed. The time period of the particle is T. In a time t=(T)/(6) Average speed of the particle is ……

A particle moves in a circle of radius 1 cm at a speed given v = 2t , where v is cm/s and t is in seconds. Total acceleration of the particle at t=1 second is 2 sqrt(n) cm//s^(2) . Find value of n .

A particle is moving in a circle of radius R with constant speed. The time period of the particle is T. In a time t=(T)/(6) Average velocity of the particle is…..

If a particle moves in a circle of radius 4m at speed given by v = 2t where v is in m/s and t in sec at t = 4sec, acceleration of particle will be

A particle is moving along a circle of radius 1 m at a speed of 2 m/s .If the speed is incresed at the rate of 3 m//s^(2) then the resultant acceleration is

A particle of mass 1 kg moves in a circular path of radius 1 m such that its speed varies with time as per equation v=3t^(2)m//s where time t is in seconds. The power delivered by the force acting on the paritcle at t=1s , is :-

A particle is moving in a circle of radius R with constant speed. The time period of the particle is t = 1 . In a time t = T//6 , if the difference between average speed and average velocity of the particle is 2 m s^-1 . Find the radius R of the circle (in meters).

A particle is moving on a circular path of radius 1 m with 2 m/s. If speed starts increasing at a rate of 2m//s^(2) , then acceleration of particle is

MOTION-MECHANICS-EXERCISE
  1. A particle moves along a circle of radius R =1m so that its radius vec...

    Text Solution

    |

  2. Starting from rest, a particle rotates in a circle of radius R  2 m w...

    Text Solution

    |

  3. A particle is moving in a circle of radius 1 m with speed varying with...

    Text Solution

    |

  4. A ball suspended by a thread swings in a vertical plane so that its ac...

    Text Solution

    |

  5. A particle suspended from a fixed point, by a light inextensible threa...

    Text Solution

    |

  6. A particle is projected with a speed u at angle theta with the horizon...

    Text Solution

    |

  7. A stone of mass m tied to the end of a string revolves in a vertical c...

    Text Solution

    |

  8. A rubber band of length l has a stone of mass m tied to its one end. I...

    Text Solution

    |

  9. The equation of motion of a particle moving on circular path (radius 2...

    Text Solution

    |

  10. The kinetic energy of a particle moving along a circle of radius R dep...

    Text Solution

    |

  11. A point moves along a circle with velocity v = at where a 0.5 m/sec2. ...

    Text Solution

    |

  12. A solid body rotates about a stationary axis so that its angular veloc...

    Text Solution

    |

  13. A heavy particle hanging from a fixed point by a light inextensible st...

    Text Solution

    |

  14. A body is allowed to slide down a frictionless track from rest positio...

    Text Solution

    |

  15. A circular table of radius 0.5 m has a smooth diamerical groove. A ma...

    Text Solution

    |

  16. A gramphone record is revolving with an angular velocity omega. A coin...

    Text Solution

    |

  17. A mass of 2.9 kg, is suspended from a string of length 50 cm, and is a...

    Text Solution

    |

  18. The vertical section of a road over a canal bridge in the direction of...

    Text Solution

    |

  19. A car of mass 1000 kg moves on a circular path with constant speed of ...

    Text Solution

    |

  20. A car travelling on a smooth road passes through a curved portion of t...

    Text Solution

    |