Home
Class 12
PHYSICS
A wedge is moving rightwards on which a ...


A wedge is moving rightwards on which a block of mass 10 kg is placed on it. Friction coefficient between the eedge and the block is 0.8. Select correct alternative (s) among the following options. [take `g=10(m)/(s^(2))`]

A

if wedge is moving with constant velocity then friction acting on block is 64N.

B

if wedge is moving with cosntant velocity then acceleration of block is zero.

C

if wedge is moving with `veca=2(veci)(m)/(s^(2))` then friction acting on block is 44N.

D

if wedge is moving with `veca=10(veci)(m)/(s^(2))` then friction is 20N. Downward on the block along the inclined.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B, C, D


(A,B) if moving with constant velocity then `a=0`
so friction available `=mumgcostheta`
`=(0.8)(10)(10)((4)/(5))=64N`.
But `mgsintheta=60N`
So required friction is 60 N.
So net force is zero.
`(C)a=2hat(i)f=mgsin37^(@)-macos37^(@)=44N`
`(D)f=mgsin37^(@)-macos37^(@)=-20N`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • TEST PAPERS

    RESONANCE|Exercise PT-01|30 Videos
  • TEST PAPERS

    RESONANCE|Exercise Pt-02|30 Videos
  • TEST PAPERS

    RESONANCE|Exercise PART - II PHYSICS|107 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    RESONANCE|Exercise Advanced Level Problems|13 Videos
  • TEST SERIES

    RESONANCE|Exercise PHYSICS|127 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass 1 kg is placed on a wedge shown in figure. Find out minimum coefficient of friction between wedge and block to stop the block on it.

A force of 100N is applied on a block of mass 3 kg as shown in the figure-2.164. The coefficient of friction between the surface and the block is 0.25.The frictional force acting on the block is: (Take g=10m/s^(2) )

A force F is applied on a block of mass 5 kg as shown in figure. Co-efficient of friction between the wall and clock is (sqrt(3))/(2). (g = 10m//s^(2)) Select correct option(s)

If coeffiecient of friction between the block of mass 2kg and table is 0.4 then out acceleration of the system and tension in the string. (g=10m//s^(2))

A force of 200N is applied as shown in the figure on block of 3 kg. The coefficient of friction between the block and the wall is 0.3. Find the friction acting on the block. (in N) {Take g = 10 m//s^(2)

A block of mass 50 kg slides over a horizontal distance of 1m. If the coefficient of friction between their surface is 0.2, then work done against friction is (take g = 9.8 m//s^(2) ) :

A block of mass 10 kg is released on rough incline plane. Block start descending with acceleration 2m//s^(2) . Kinetic friction force acting on block is (take g=10m//s^(2) )

A vehicle is moving on a road with an acceleration a=20 m//s^(2) as shown in figure. The frictional coefficient between the block of mass (m) and the vehicle so that block is does not fall downward is (g=10m//s^(2))

A block of mass "5kg" is placed on a wedge having inclination of 37^(@) with the horizontal. Coefficient of friction between block and wedge is 0.8. Then select the correct statement.

RESONANCE-TEST PAPERS-Physics
  1. White light is used to illuminate the two slits in a Young's double ...

    Text Solution

    |

  2. A cylinder rests in a supporting carriage as shown. The side AB of car...

    Text Solution

    |

  3. A wedge is moving rightwards on which a block of mass 10 kg is placed ...

    Text Solution

    |

  4. A cylinder of mass M and radius R is resting on two corner edges A and...

    Text Solution

    |

  5. There are two massless springs A and B spring constant K(A) and K(B) r...

    Text Solution

    |

  6. Which fo the following statement is true about friction:

    Text Solution

    |

  7. A fusion reaction consists of combining four protons into an alpha-par...

    Text Solution

    |

  8. Which of the following statements are correct for an X-ray tube?

    Text Solution

    |

  9. In the system in the figure m(1)gtm(2) system is held at rest by threa...

    Text Solution

    |

  10. Two blocks of masses 10 kg and 20 kg are connected by a light spring a...

    Text Solution

    |

  11. The block of mass m is kept on plank of mass M. The block is given vel...

    Text Solution

    |

  12. A beam of electrons striking a copper target produces X-rays. Its spec...

    Text Solution

    |

  13. In the figure the pulley P moves to the right with a constant speed u....

    Text Solution

    |

  14. No work is done by a force on an object if

    Text Solution

    |

  15. A block of mass M is kept in elevator (lift) which starts moving upwar...

    Text Solution

    |

  16. A block of mass M is kept in elevator (lift) which starts moving upwar...

    Text Solution

    |

  17. There of the fundamental constant of physics are the universal gravit...

    Text Solution

    |

  18. There of the fundamental constant of physics are the universal gravit...

    Text Solution

    |

  19. One end of a light string of length L is connected to a ball and the o...

    Text Solution

    |

  20. One end of a light string of length L is connected to a ball and the o...

    Text Solution

    |