Home
Class 12
PHYSICS
A small sphere is projected with velocit...


A small sphere is projected with velocity `5(m)/(s)` in a direction `37^(@)` from the horizontal y-axis on a smoother inclined plane. The motion of sphere takes plane in x-y plane. Magnitude of its velocity after 2 s is:

A

`sqrt(65)`

B

`sqrt(55)`

C

`sqrt(36)`

D

`sqrt(45)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`v_(y)=5cos37^(@)=5xx(4)/(5)=4(m)/(s)`
`v_(x)=usin37^(@)-(gsin30^(@))xxt`
`v=sqrt(v_(x)^(2)+v_(y)^(2))=sqrt(49+16)=sqrt(65)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • TEST PAPERS

    RESONANCE|Exercise PT-01|30 Videos
  • TEST PAPERS

    RESONANCE|Exercise Pt-02|30 Videos
  • TEST PAPERS

    RESONANCE|Exercise PART - II PHYSICS|107 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    RESONANCE|Exercise Advanced Level Problems|13 Videos
  • TEST SERIES

    RESONANCE|Exercise PHYSICS|127 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A small sphere is projected with a velocity of 3 ms^-1 in a direction 60^@ from the horizontal y - axis, on the smooth inclined plane (Fig. 5.197). The motion of sphere takes place in the x - y plane. Calculate the magnitude v of its velocity after 2 s . .

A small marble is projected with a velocity of 10 m//s in a direction 45^(@) from the y-direction on the smooth inclined plane. Calculate the magnitude v of its velocity of after 2 s (Take g = 10 m//s^(2))

A particle is projected up with a velocity of v_(0)=10m//s at an angle of theta_(0)=60^(@) with horizontal onto an inclined plane. The angle of inclination of the plane is 30^(@) . The time of flight of the particle till it strikes the plane is (take g=10ms^(-2) )

A particle is projected from ground with velocity 50 m//s at 37^@ from horizontal. Find velocity and displacement after 2 s. sin 37^@ = 3/5 .

A particle is projected with velocity 10m/s at an angle of 45^(@) with the horizontal from some height. Consider point of projection as origin and motion in xy plane. Then (vecg=10hatj m//s^(2))

A particle is projected with a certain velocity at an angle prop above the horizontal from the foot of an inclined plane of inclination 30^@ . If the particle strikes the plane normally, then prop is equal to.

A particle is projected with velocity "u" in horizontal direction as shown in the figure. Find u if particle collides perpendicularly with inclined plane. h

A particle is projected with velocity "u" in horizontal direction as shown in the figure. Find u if particle collides perpendicularly with inclined plane. u

RESONANCE-TEST PAPERS-Physics
  1. A body dropped from the top of tower covers a distance 9 x in the last...

    Text Solution

    |

  2. A ball rolls off top of a stair case with horizontal velocity u (m)/(s...

    Text Solution

    |

  3. A small sphere is projected with velocity 5(m)/(s) in a direction 37^(...

    Text Solution

    |

  4. A boat starting from rest aims perpendicular to the river with an acce...

    Text Solution

    |

  5. Two uniform solid cylinders A and B each of mass 1 kg are connected by...

    Text Solution

    |

  6. Find minimum mu between the block so that both blocks move with same a...

    Text Solution

    |

  7. A block of mass m is pulled slowly by a minimum constant force on a ro...

    Text Solution

    |

  8. A small part of dl length is removed from a ring having charge per uni...

    Text Solution

    |

  9. A force of 6.4 N stretches a vertical spring by 0.1 m. The mass (in kg...

    Text Solution

    |

  10. Current P through a certain non-metallic rod is given as i(0)=0.2V^((3...

    Text Solution

    |

  11. An electron is projected as shown with speed u. If electron just fails...

    Text Solution

    |

  12. A battery of EMF 1.4 V and internal resistance 2Omega is connected to ...

    Text Solution

    |

  13. A ray of light in air is incident at angle of incident 30^(@) on one s...

    Text Solution

    |

  14. Two equal sphere A and b lie on a smooth horizontal circle groove at o...

    Text Solution

    |

  15. A stone is let to fall from a balloon ascending with acceleration 4(m)...

    Text Solution

    |

  16. A particle is performing sinple harmonic motion of period 2 sec. if th...

    Text Solution

    |

  17. A wedge B of mass 2 m is placed on a rough horizontal suface. The coef...

    Text Solution

    |

  18. We have a fixed conductor having a cavity inside. There is a point cha...

    Text Solution

    |

  19. We have a fixed conductor having a cavity inside. There is a point cha...

    Text Solution

    |

  20. A string fixed at both the ends of length 2m. Vibrating in its 7th ove...

    Text Solution

    |