Home
Class 12
PHYSICS
An alternating voltage. V=6sin20t+8cos20...


An alternating voltage. `V=6sin20t+8cos20t` is applied to a series resonant circuit as shown. The correct statement (s) is/are

A

The capacitance C is 12.5 mF

B

The rms current in the circuit is 2A

C

The power dissipated in the circuit is 10W.

D

The quality factor of the circuit is 0.8

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, C &D

`omega=(1)/(sqrt(LC))=C=(1)/(sqrt(CL))impliesC=(1)/(omega^(2)L)`
`c=(1)/(400xx0.2)=12.5mF`
`I_(rms)=(e_(rms))/(R)=((10)/(sqrt(2)))/(5)=sqrt(2)A`
`P=i_(rms)^(2)R=2xx5=10W`
Quality factor `=(omegaL)/(R)=(20xx0.2)=0.8`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • TEST PAPERS

    RESONANCE|Exercise PT-01|30 Videos
  • TEST PAPERS

    RESONANCE|Exercise Pt-02|30 Videos
  • TEST PAPERS

    RESONANCE|Exercise PART - II PHYSICS|107 Videos
  • SIMPLE HARMONIC MOTION

    RESONANCE|Exercise Advanced Level Problems|13 Videos
  • TEST SERIES

    RESONANCE|Exercise PHYSICS|127 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An alternating voltage V = 100 sin omega t is applied across an LCR circuit as shown. At the instant when voltage drop across source is 50 sqrt(3) volts then at that instant R = 30 Omega" "X_(L ) = 60 Omega" "X_(C ) = 20 Omega

An alternative voltage V=30 sin 50t+40cos 50t is applied to a resitor of resistance 10 Omega . Time rms value of current through resistor is

An alternating potential E=E_(0) sin omega t is applied to a series L-C circuit. What is the phase difference between the voltage across L and C?

An alternating voltage given as, V=100sqrt(2)sin100t V is applied to a capacitor of 1muF . The current reading of the ammeter will be equal to ................ mA.

An alternative voltage V = 10 sin omega t (in volts) is applied across a parallel arrangement as shown current (in A ) through the source is best described by

An alternating voltage E=E_0 sin omega t , is applied across a coil of inductor L. The current flowing through the circuit at any instant is

Alternating voltage V = 400 sin ( 500 pi t ) is applied across a resistance of 0.2 kOmega . The r.m.s. value of current will be equal to

Alternating voltage V = 400 sin ( 500 pi t ) is applied across a resistance of 0.2 kOmega . The r.m.s. value of current will be equal to

In an AC circuit , an alternating voltage e = 200 sin 100t V is connected to a capacitor of capacity 1mu F . The rms value of the current in the circuit is

RESONANCE-TEST PAPERS-Physics
  1. In displacement method, the distance between object and screen is 96cm...

    Text Solution

    |

  2. A solid sphere of mass ma nd radis R is placed on a rough horizontal s...

    Text Solution

    |

  3. An alternating voltage. V=6sin20t+8cos20t is applied to a series reson...

    Text Solution

    |

  4. White light of wavelength in range 400 nm to 700 nm is incident normal...

    Text Solution

    |

  5. During an experiment, an ideal gas is found to obey a condition (p^2)/...

    Text Solution

    |

  6. A source of sound with natural frequency f0=1800Hz moves uniformly alo...

    Text Solution

    |

  7. Two point charges q each placed at a distance R from each other in vac...

    Text Solution

    |

  8. n' moles of an ideal gas undergoes a process AtoB as shown in the figu...

    Text Solution

    |

  9. A column of mercury is in the middle of horizontal tube of uniform cro...

    Text Solution

    |

  10. A small ball of mass m(2) rests on the top of a bigger ball of mass m(...

    Text Solution

    |

  11. In the adjacent figure blocks A and B of weight W each are lying at re...

    Text Solution

    |

  12. In the adjacent figure ABC is a uniform isosceles triangular lamina of...

    Text Solution

    |

  13. Artificial satellites go round the earth in their respective orbits. A...

    Text Solution

    |

  14. A conducting frame I the shape of an equilateral Delta (mass m, side a...

    Text Solution

    |

  15. A particle of mass m is projected up from the bottom of an inclined pl...

    Text Solution

    |

  16. A particle of mass m is projected up from the bottom of an inclined pl...

    Text Solution

    |

  17. A uniform conducting ring of mass pi kg and radius 1 m is kept on smoo...

    Text Solution

    |

  18. A uniform conducting ring of mass pi kg and radius 1 m is kept on smoo...

    Text Solution

    |

  19. One mole of helium gas follow cycle 1-2-3-1 shown in the diagram. Duri...

    Text Solution

    |

  20. One mole of helium gas follows the cycle 1-2-3-1 shown in the diagram....

    Text Solution

    |