Home
Class 11
PHYSICS
If a rubber ball is taken at the depth o...

If a rubber ball is taken at the depth of 200 m in a pool, its volume decreases by`0.1%` If the density of the water is `1xx10^(3)Kg//m^(3)"and"g=10ms^(2), then the volume elasticity in N//m2 will be

A

`10^(8)`

B

`2xx10^(8)`

C

`10^(9)`

D

2xx10^(9)`

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    DISHA|Exercise Physics|44 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    DISHA|Exercise PHYSICS|45 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A solid rubber ball is carried from the surface to the bottom of a 200 m deep pond as a result of which its volume decreases by 0.1 %. The denisty of pond water is 1.0xx10^(3)kg//m^(3). If g=10m//s^(2) then the bulk modulus of elasticity of rubber will be _______ in N//m^(2).

At a depth of 500 m in an ocean what is the absolute pressure? Given that the density of seawater is 1.03xx10^3 kg m^(-3) and g=10m/s^2

If a rubber ball is taken to 100 m deep in a lake and its volume changes by 0.1% then the bulk modulus of rubber will be (g=10m//s^(2))

When a rubber ball is taken to the bottom of a sea o depth 1400 m ts volume detreases by 2%. The Bulk modulus of rubber ball is (density of water is 1g cc and g =10 m//s^2

A rubber ball is taken to depth 1 km inside water so that its volume reduces by 0.05%, What is the bulk. modulus for rubber?

On taking a solid rubber ball from the surface to the bottom of a lake 100m deep, the reduction in volume is found to eb 0.5% if the density of water si 10^(3) kgm^(-3) and g = 10 ms^(-1) , find the bulk modulus of rubber.

When a rubber ball is taken to a depth of________m in deep sea, its volume decreases by 0.5%. (The bulk modulus of rubber = 9.8xx 10^(8) Nm^(-2) Density of sea water = 10^(3)kgm^(-3) g = 9.8 m/s^(2) )

To what depth must a rubber ball be taken in deep sea so that its volume is decreases by 0.1% (The bulk modulus of rubber is 9.8xx10^(8) N//m , and the density of sea water is 10^(3) kg//m^(3))

In taking a solid ball of rubber from the surface to the bottom of a lake of 180 m depth, reduction in the volume of the ball is 0.01 % . The density of water of the lake is 1xx10^(3) kg//m^(3) . Determine the value of the bulk modulus of elasticity of rubber . (g = 9.8 m//s^(2))

A cubical ball is taken to a depth in volume observed to be 0.1% the bulk modulus of the ball is (g = 10m//s^(2))

DISHA-MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS-PHYSICS
  1. The upper end of a wire of diameter 12mm and length 1m is clamped and ...

    Text Solution

    |

  2. The pressure on an object of bulk modulus B undergoing hydraulic compr...

    Text Solution

    |

  3. A structural steel rod has a radius of 10 mm and length of 1.0 m. A 10...

    Text Solution

    |

  4. A beam of metal supported at the two edges is loaded at the centre. Th...

    Text Solution

    |

  5. When a 4 kg mass is hung vertically on a light string that obeys Hooke...

    Text Solution

    |

  6. The length of a metal wire is l(1) when the tension in it is T(1) and ...

    Text Solution

    |

  7. The bulk moduli of ethanol, mercury and water are given as 0.9, 25 "an...

    Text Solution

    |

  8. The graph given is a stress-strain curve for

    Text Solution

    |

  9. A metal rod of Young's modulus 2xx10^(10)Nm^(-2) undergoes an elastic ...

    Text Solution

    |

  10. Two wires of the same material and length but diameters in the ratio 1...

    Text Solution

    |

  11. The length of an elastic string is a metre when the longitudinal tens...

    Text Solution

    |

  12. A force of 103 newton, stretches the length of a hanging wire by 1 mil...

    Text Solution

    |

  13. A steel wire of length l and cross sectional area A is stretched by 1 ...

    Text Solution

    |

  14. The adjacent graph shows the estension (Deltal) of a wire of length 1m...

    Text Solution

    |

  15. If a rubber ball is taken at the depth of 200 m in a pool, its volume ...

    Text Solution

    |

  16. A ball falling in a lake of depth 200 m shows a decrease of 0.1% in i...

    Text Solution

    |

  17. The diagram shows a forc-extension graph for a rubber band. Consider...

    Text Solution

    |

  18. The Poisson’s ratio of a material is 0.5. If a force is applied to a w...

    Text Solution

    |

  19. Copper of fixed volume V is drawn into wire of length l. When this wir...

    Text Solution

    |

  20. When a 4 kg mass is hung vertically on a light string that obeys Hooke...

    Text Solution

    |