Home
Class 12
CHEMISTRY
The molarity of a solution obtained by m...

The molarity of a solution obtained by mixing 750 mL of 0.5 M HCl with 250 mL of 2 M HCl will be

A

`0.875 M`

B

`1.00 M`

C

`1.75 M`

D

`0.0975 M`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

From the formula, `m_(f) = (M_(1)V_(1) + M_(2)V_(2))/(V_(1)+V_(2))`
Given, `V_(2) = 750 mL, M_(1) = 0.5 M`
`V_(2) = 250 mL, M_(2) = 2M`
`= (750 xx 0.5 +250 xx 2)/(750+250) = (875)/(1000) = 0.875 M`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    IIT-JEE PREVIOUS YEAR (CHEMISTRY)|Exercise Subjective Questions|2 Videos
  • SOLUTIONS AND COLLIGATIVE PROPERTIES

    IIT-JEE PREVIOUS YEAR (CHEMISTRY)|Exercise Assertion-Reason Type|2 Videos
  • STATES OF MATTER

    IIT-JEE PREVIOUS YEAR (CHEMISTRY)|Exercise INTEGER_TYPE|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The molarity of a solution obtained by mixing 800 mL of 0.5 M HCl with 200 mL of 1 M HCl will be

The molarity of a solution obtained by mixing 800 mL of 0.5 M HCl with 200 mL of 1 M HCl will be

The final molarity of a solution made by mixing 50 mL of 0.5 M HCl, 150 mL of 0.25 M HCl and water to make the volume 250 mL is

The pH of a solution obtaine by mixing 50 mL of 0.4 N HCl and 50 mL of 0.2 N NaOH is