Home
Class 11
PHYSICS
100 g of ice at -40^(@)C is supplied hea...

100 g of ice at `-40^(@)C` is supplied heat using a heater. The heater is switched on at time t = 0 and its power increases linearly for first 60 second and thereafter it becomes constant as shown in the graph. Heater is kept on for 5 minutes. The specific heat capacity for ice and water are known to be `2.1 (J)/(g^(@)C)` and `4.2 (J)/(g^(@)C)` respectively. The specific latent heat for fusion of ice is `336 J//g`.

The temperature of the ice sample kept on increasing till time `t_(1)` and then remained constant in the interval `t_(1) lt t lt t_(2)`.
(i) Find `t_(1)` and `t_(2)`
(ii) Find final temperature of the sample when the heater is switched off.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
(i) `t_(1) = 65s; t_(2) = 265s`, (ii) `14^(@)C`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The specific heat capacity of water is 4.2 J g^(-1)C^(-1) . What does this statement mean?

What amount of ice will remains when 52 g ice is added to 100 g of water at 40^(@)C ? Specific heat of water is 1 cal/g and latent heat of fusion of ice is 80 cal/g.

What is the amount of heat 1 kg of ice from -5^(@)C" to "5^(@)C (Given, specific heat of ice =2.095 Kj kg^(1)""^(@)C^(-1) , specific heat of water =4.2 J g^(-1)""^(@)C^(-1), specifc latent heat of fusion of ice =336 J g^(-1) )

Calculate heat capacity of 20 kg of water, given that sp. heat capacity of water- 4.2 J//g^(@)C .

An electric heater of power 150W is immersed in 0.75kg of ice at 0^(@)C in a lagged container of negligible heat capacity. The temperature remains constant for 27.5 minutes and then rises to 40.0^(@)C in further 14 minutes . Calculate the specific heat capacity of water.

The amount of heat energy required to heat 1 kg of ice from -10^(@)C" to "10^(@)C is (Given: specific heat of ice =2.095 kJ kg^(-1)""^(@)C^(-1) , specific heat of water =4.2 J g^(-1) ""^(@)C^(-1) specific latent heat of fusion of ice =336 J g^(-1)

120 g of ice at 0^(@)C is mixed with 100 g of water at 80^(@)C . Latent heat of fusion is 80 cal/g and specific heat of water is 1 cal/ g-.^(@)C . The final temperature of the mixture is

Calculate the amount of ice, which is sufficient to cool 45g of water, contained at 30^(@)C , such that the final temperature of the mixture is 10^(@)C . (Take specific latent heat of fusion of ice is 336" J "g^(-1) )

2 kg of ice at -15^@C is mixed with 2.5 kg of water at 26^@C in an insulating container. If the specific heat capacities of ice and water are 0.5 cal//g^@C and 1 cal//g^@C , find the amount of water present in the container? (in kg nearest integer)