Home
Class 12
PHYSICS
Water is filled in a uniform container o...

Water is filled in a uniform container of area of cross section `A`. A hole of cross section area a `( lt lt A)` is made in the container at a height of `20 m` above the base. Water streams out and hits a small block on surface at some distance from container. Block is moved on surface in such a way that stream always hits the block. The initial velocity of the block (in `m//s`) is (Given `(a)/(A)=(1)/(20)`). (Take `g=10ms^(-2)`)

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`1m//s`

`V=sqrt(2g(H-20))`
`t=sqrt((2xx20)/(10))=2sec`
`S=2sqrt(2g(H-20))`
`S^(2)=80 (H-20)`
`S^(2)=80H-1600`
`(ds)/(dt)=1m//s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • TEST PAPERS

    VIBRANT|Exercise PART - II : PHYSICS|56 Videos
  • REVIEW TEST

    VIBRANT|Exercise PART - II : PHYSICS|262 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Water is filled in a uniform container of area of cross section A . A hole of cross section area a (a/A = 10^(-3) ) is made in the container at a height of 20 m above the base . Water streams out and hits a small block placed at some distance from container . With what speed ( in cm/sec ) the block be moved such that water stream always hits the block ?

Water rises to a height of 20 mm in a capillary tube having cross sectiona area. If area of cross section of the tube is made A/4 ,then water will rise to a height of

Water is filled in a container upto height 3m. A small hole of area 'a' is punched in the wall of the container at a height 52.5 cm from the bottom. The cross sectional area of the container is A. If a//A=0.1 then v^2 is (where v is the velocity of water coming out of the hole)

A wide tank of cross-section area A, containing a liquid to a height H, has an orifice at its base of area A/3 . The initial velocity of top surface of liquid is

In a capillary tube having area of cross - section A, water rises to a height h. If cross-sectional area is reduced to (A)/(9) , the rise of water in the capillary tube is

Internal cross sectional area of a pipe is 100cm^(2). How much water can be contained in 10 m length of the pipe.

Oil is filled in a cylindrical container up to height 4m. A small hole of area 'p' is punched in the wall of the container at a height 1.52m from the bottom. The cross sectional area of the container is Q. If p/q = 0.1 then v is (where vis the velocity of oil coming out of the hole)

Water is filled in a cylindrical container to a height of 3m . The ratio of the cross-sectional area of the orifice and the beaker is 0.1 . The square of the speed of the liquid coming out from the orifice is (g=10m//s^(2)) .

48.A block of mass 5kg is at rest on a smooth horizontal surface Water coming out of a pipe horizontally at the rate of 2kg/sec ,hits the block with a velocity of 6m/sec.The initial acceleration of the block is

VIBRANT-TEST PAPERS-PART - II : PHYSICS
  1. Water is filled in a uniform container of area of cross section A. A h...

    Text Solution

    |

  2. A particle has an initial velocity of 9m//s due east and a constant ac...

    Text Solution

    |

  3. Two bodies begin to fall freely from the same height but the second fa...

    Text Solution

    |

  4. A stone is dropped from the top of a 400 m high tower. At the same tim...

    Text Solution

    |

  5. One end of a uniform rod of length l and mass m is hinged at A. It is ...

    Text Solution

    |

  6. A car A going north-east at 80km//h and another car B is going south-e...

    Text Solution

    |

  7. The acceleration of a train between two stations 2 kilometre apart is ...

    Text Solution

    |

  8. Two particles P and Q are moving as shown in the figure. At this momen...

    Text Solution

    |

  9. A boy throws a ball upward with velocity v(0)=20m//s. The wind imparts...

    Text Solution

    |

  10. For two projectiles launched with same initial velocity, the maximum h...

    Text Solution

    |

  11. In the time taken by the projectile to reach from A to B is t. Then th...

    Text Solution

    |

  12. The greatest height h of the sand pile that can be erected without spi...

    Text Solution

    |

  13. The pulleys and strings shown in the figure are smooth and of negligib...

    Text Solution

    |

  14. Two uniform rods of equal length but different masses are rigidly join...

    Text Solution

    |

  15. Two masses m and M are attached with strings as shown. For the system ...

    Text Solution

    |

  16. In the figure, the ball B is released from rest when the spring is in ...

    Text Solution

    |

  17. Two equal masses are attached to the two end of a spring of force cons...

    Text Solution

    |

  18. The work done by a force vec(F)=(-6x^(3)hat(i)) N in displacing a part...

    Text Solution

    |

  19. A particle moves with a velocity vec(v)=5hat(i)-3hat(j)+6hat(k) " "ms^...

    Text Solution

    |

  20. A uniform sphere is place on a smooth horizontal surface and as horizo...

    Text Solution

    |

  21. A force vec(F)=(2hat(i)+hat(j)+3hat(k)) N acts on a particle of mass 1...

    Text Solution

    |