Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the amount of energy released ...

Calculate the amount of energy released for transition of electrons associated with 1 gram atom of hydrogen so that lowest frequency spectral line is formed in the visible region of the spectrum. `[R_(H)=1.1xx10^(7)m^(-1)]`.

Text Solution

Verified by Experts

The spectral line under consideration belongs to Balmer series. Now for the lowest frequency spectral line in Balmer series we have `n_(1)=2 and n_(2)=3`.
`therefore (1)/(lamda)=R_(H)[(1)/(2^(2))-(1)/(3^(2))]=1.1xx10^(7)x(5)/(36)`
Energy released in the transition of each electron,
`E=hv=hxx(c)/(lamda)`
`=6.626xx10^(-34)xx3xx10^(8)xx1.1xx10^(7)xx(5)/(36)`
`=3.037xx10^(-19)J`
So emission of energy associated with 1 gram atom of hydrogen`=N_(0)xxhv=(6.022xx10^(23))xx(3.037xx10^(-19))` ltbRgt =182.8kJ.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STRUCTURE OF ATOM

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise PRACTICE SET|15 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise EXERCISE (SHORT TYPE QUESTIONS)|26 Videos
  • STATES OF MATTER : GASES AND LIQUIDS

    CHHAYA PUBLICATION|Exercise PRACTICE SET|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the energy emitted when electrons of 1g atom of hydrogen undergo transition giving the spectral line of lowest energy in the visible region of its spectrum.

(1) What is meant by line spectra of atom ? (2) How many lines are observed in the visible region of hydrogen spectrum?

Calculate the energy required for promotion of electrons from the 1st to 5th Bohr orbit of all the atoms present in 1 mole of H-atoms.

Calculate the energy of 1 mol of photons associated with a frequency of 5xx10^(10)s^(-1) .

Calculate the velocity (cm*s^(-1)) and frequency of revolution of electron present in the 3rd orbit of H-atom.

What is the maximum wavelength of line of Balmer series of hydrogen spectrum (R=1.09xx10^(7)m^(-1)) -

What will be the wavelength of the light emitted due to a transition of electron from n = 3 orbit to n = 2 orbit in hydrogen atom? Given: the Rydberg constant for hydrogen atom is R_(H) = 1.09 xx 10^(7) m^(-1) .

What will be the wavelength of the light emitted due to a transition of electron from n=3 orbit to n=2 orbit in hydrogen atom ? Given : in the Rydbeg constant for hydrogen atom is R_H=1.09xx10^(7) m^(-1) .

Calculate the wavelength of the de Broglie wave associated with an electron moving with a velocity of 2.05xx10^(7)m*s^(-1) .

Calculate the energy (in eV units) required to ionised 1 mol of hydrogen atoms.

CHHAYA PUBLICATION-STRUCTURE OF ATOM-EXERCISE (NUMERICAL PROBLEMS)
  1. A ball of mass 100g moves with a velocity of 100m*s^(-1). Find the wav...

    Text Solution

    |

  2. Calculate the uncertainty in the position of an electron if uncertaint...

    Text Solution

    |

  3. Calculate the energy of each quantum of an electromagnetic radiation o...

    Text Solution

    |

  4. If one electron has a velocity of 500m*s^(-1) with an uncertainty of 0...

    Text Solution

    |

  5. The uncertainty in position and velocity of a particle are 1.0xx10^(-5...

    Text Solution

    |

  6. A proton is accelerated to a velocity of one tenth times that of the v...

    Text Solution

    |

  7. The longest wavelength transitoin in one of the spectral series of hyd...

    Text Solution

    |

  8. The momentum of a moving particle 'A' is twice that of another particl...

    Text Solution

    |

  9. What transition in the hydrogen spectrum would have the same wavelengt...

    Text Solution

    |

  10. Calculate the energy (in eV units) required to ionised 1 mol of hydrog...

    Text Solution

    |

  11. To which orbit the electron in the hydrogen atom (ground state) will j...

    Text Solution

    |

  12. Calculate the de Broglie wavelength of an electron that has been accel...

    Text Solution

    |

  13. Calculate the numbe of complete waves formed when an electron makes on...

    Text Solution

    |

  14. Calculate the amount of energy released for transition of electrons as...

    Text Solution

    |

  15. An electron in a hydrogen atom in the ground state absorbs energy equa...

    Text Solution

    |

  16. Iodine molecule dissociates into atoms by absorbing light of wave leng...

    Text Solution

    |

  17. What is the velocity of an electron so that its momentum is equal to t...

    Text Solution

    |

  18. A sub-atomic particle has a kinetic energy of 3.6xx10^(-24)J. Calculat...

    Text Solution

    |

  19. The angular momentum of an electron present in a Bohr orbit is 3.1655x...

    Text Solution

    |

  20. Calculate the velocity of an electron in the first Bohr obit. Also cal...

    Text Solution

    |