Home
Class 12
PHYSICS
The current in a 90mH inductor changes w...

The current in a 90mH inductor changes with time as `i=1.0t^2`, where I is in amperes and t is in seconds.

A

the magnitude of the induced emf at t=4.0s is 180 mV

B

the emf zero at time t=3.0s

C

the magnitude of the induced emf at t=4.0s is 360 mV

D

the emf zero at time t=4.0s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • INDUCTANCE

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Comprehension Type|9 Videos
  • INDUCTANCE

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Concept Based|9 Videos
  • INDUCTANCE

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Single correct Answer Type|22 Videos
  • HEATING EFFECT OF CURRENT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Thermal Power in Resistance Connected in Circuit|28 Videos
  • KINETIC THEORY

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Question Bank|31 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The current in conductor varies with time t as I = 2 t + 3 t^(2) where I is in ampere and t in seconds. Electric charge flowing through a section of the conductor during t = 2 sec to t = 3 sec is

Electric current through a conductor varies with time as I(t)=50sin(100 pi t) .Hence I is in ampere and t in seconds.Total charge that passes any point from t=0 to t=(1)/(200)S is

The current in a wire varies with time according to the equation I = 4 + 2t where I is in ampere and t is in sec. Calculate the quantity of charge which has passed through a cross-section of the wire during the time t = 2 sec. To t = 6 sec.

The current through a wire depends on time as, i=(10+4t) Here , i is ampere and t in seconds. Find the charge crossed through section in time interval between t=0 to t=10s .

The current in a wire varies with time according to the equation I = 4 +2 t. where I is in ampere and t is in second. Calculate the quantity of charge that passes through a cross section of the wire during the tiem t = 2s, to t=6s.

Current flowing through an inductor as a function of time is given as follows : I = 4 + 16 t. here I is in amperes and t is in seconds. Emf induced in the inductor is 20 mV. What is self-inductance of the inductor ?

Current flowing through an inductor as a function of time is given as follows : I = 4 + 16 t. here I is in amperes and t is in seconds. Emf induced in the inductor is 20 mV. Rate of energy supplied to inductor at t = 2 s is

The charge flowing in a conductor varies with time so q = 2t - 6t^(2)+10t^(3) where q is in coloumn and r in second Find (i) the initial current (ii) the time after which the value of current reaches is maximum value (ii) the maximum or minimum value of current

Current passing through a conductor changes with time as i = 10e^(-2t) ampere. Charge passed through a cross-section of conductor in the time-interval t = 0 to t = oo is______(in Coulomb).