Home
Class 11
PHYSICS
A body of mass 0.1 kg is executing SHM a...

A body of mass 0.1 kg is executing SHM according to the equation
`y=0.5 cos (100 t+(3pi)/(4))` metre
Find (i) the frequency of oscillation (ii) initial phase (iii) maximum velocity (iv) maximum acceleration and (v) total energy.

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • OSCILLATIONS

    SL ARORA|Exercise Type B Based on Oscillations|18 Videos
  • OSCILLATIONS

    SL ARORA|Exercise Type C Based on Oscillations of a Simple Pendulum|7 Videos
  • MOTION IN ONE DIMENSION

    SL ARORA|Exercise problems for self practice|66 Videos
  • Physical world

    SL ARORA|Exercise Exercise|49 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass 0.1 kg is executing SHM according to the equation y=0.5cos(100t+(3pi/4) meter. Find the frequency of oscillation.

A body is executing SHM according to the equation : y = 14 sin( 100 pi t + (pi/6)) cm. Find its maximum speed.

A body is executing SHM according to the equation : y = 14 sin( 100 pi t + (pi/6)) cm. Find its maximum acceleration.

A body of mass 1 kg executes SHM which is given by y=6.0 cos (100t+(pi)/(4)) cm What is the (i) amplitude of displacement (ii) frequency (iii) initial phase (iv) velocity (v) acceleration and (vi) maximum kinetic energy ?

A particle executes SHM represented by the equation, y = 0.02 sin (3.14t+(pi)/(2))m . Find (i) amplitude (ii) time period (iii) frequecy (iv) epoch (v) maximum velocity and (vi) maximum acceleration.

A particle executing SHM according to the equation x=5cos(2pit+(pi)/(4)) in SI units. The displacement and acceleration of the particle at t=1.5 s is

The displacement of a particle of mass 100 g executing SHm is given by the equation y = 0.2 cos (100t+(pi)/(4)) meter. Its total energy is

The amplitude of a simple harmonic oscillation is doubled. How does this affect (i) periodic time (ii) maximum velocity (iii) maximum acceleration and (iv) maximum energy

A particle oscillates with S.H.M. according to the equation x = 10 cos ( 2pit + (pi)/(4)) . Its acceleration at t = 1.5 s is

If amplitude of a particle executing SHM is doubled, which of the following quantities are doubled (i) Time period (ii) Maximum velocity (iii) Maximum acceleration (iv) Total energy

SL ARORA-OSCILLATIONS-Exercise
  1. A body of mass 0.1 kg is executing SHM according to the equation y=0...

    Text Solution

    |

  2. Draw displacement-time, velocity-time and acceleration-time graphs for...

    Text Solution

    |

  3. A simple harmonic oscillation is represented by the equation. y=0.40si...

    Text Solution

    |

  4. A simple harmonic oscillation is represented by the equation. y=0.40si...

    Text Solution

    |

  5. A simple harmonic oscillation is represented by the equation, y = 0.40...

    Text Solution

    |

  6. A simple harmonic oscillation is represented by the equation, y = 0.40...

    Text Solution

    |

  7. A simple harmonic oscillation is represented by the equation, y = 0.40...

    Text Solution

    |

  8. The periodic time of a body executing SHM is 2s. After how much time i...

    Text Solution

    |

  9. A particle executes SHM represented by the equation 10y=01sin50pit, wh...

    Text Solution

    |

  10. The displacement of a particle excuting periodic motion is given by y=...

    Text Solution

    |

  11. A particle executing SHM completes 1200 oscillations per minute and pa...

    Text Solution

    |

  12. The acceleration of a particle performing SHM is12 cm //s^(2) at a dis...

    Text Solution

    |

  13. In a pendulum, the amplitude is 0.05 m and a period of 2 s. Compute th...

    Text Solution

    |

  14. In what time after its motion begins, will a particle oscillating acco...

    Text Solution

    |

  15. A partical executes SHM on a straigh line path. The amplitude of oscil...

    Text Solution

    |

  16. The velocity of a particle describing SHM is 16 cm s^(-1) at a distanc...

    Text Solution

    |

  17. A particle is executing SHM if u(1) and u(2) are the speeds of the par...

    Text Solution

    |

  18. If a particle executes SHM of time period 4 s and amplitude 2 cm, find...

    Text Solution

    |

  19. Show that if a particle is moving in SHM, its velocity at a distance s...

    Text Solution

    |

  20. A particle executes SHM of period 12s. Two sec after it passes through...

    Text Solution

    |

  21. A block lying on a horizontal table executes SHM of period 1 second, h...

    Text Solution

    |