Home
Class 11
PHYSICS
A jet aeroplane is flying at a constant ...

A jet aeroplane is flying at a constant height of 2 km with a speed `360 kmh^(-1)` above the ground towards a target and releases a bomb. After how much time it will hit the target and what will be the horizontal distance of the aeroplane from the target so that the bomb should hit the target ? (Take `g = 10 ms^(-2))`

A

10s, 1km

B

20 s, 2km

C

30s, 3km

D

40s, 4km

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Given, `H = 200 m, u = 360 kmh^(-1)`

`u = 360 xx (5)/(18) = 100 ms^(-1)`
The time taken by the bomb to hit the target is
`T = sqrt((2H)/(g)) = sqrt((2 xx 2000)/(10)) = 20s`
The horizontal distance of the aeroplane from the target
`R = u sqrt((2H)/(g)) = 100 xx 20 = 2000 m = 2km`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise B. Medical entrance|1 Videos
  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise Medical entrance|12 Videos
  • MOTION

    DC PANDEY|Exercise A. Taking it together|1 Videos
  • MEASUREMENT AND ERRORS

    DC PANDEY|Exercise Subjective|19 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    DC PANDEY|Exercise (C )Medical entrances gallery|32 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An aeroplane is flying at a constant height of 1960 m with speed 600 kmh^(-1) above the ground towards point directly over a person struggling in flood water. At what angle of sight with the vertical should be pilot release a survival kit if it is to reach the person in water ? (g = 9.8 ms^(-2))

A bomb is flying horizontally at a heitht of 2000 m with a speed of 200 ms^(-1) . When a bomb is relesed from it . Find (i) the time taken by bomb to resch the ground(ii) the velocity with which the bomb hits the target and the distance of the target and the distance of the target from where the bomb is dropped. Take g=10 m//s^(-2) .

A ball with projection velocity 10 m//s is to hit a target 6 m away in the same horizontal line. How high above the target must the ball be aimed so that the ball will hit the target ? (tan 18.5^(@) = 1//3, tan 71.5^(@) = 3)

At the height 320 m , an aeroplane is moving with 100 m//s . A bomb is droped from it so as to hit a target. At what horizontal distance from the target should the bomb be dropped

A plane is flying horizontal at a height of 1000m with a velocity of 100 ms^(-1) when a bomb is released from it. Find (i) the time taken by it to reach the ground (ii) the velocity with which the bomb hits the target and (iii) the distance of the target.

A fighter jet plane is flying at a height of 500 m with a velocity 450 km h^(-1) . If release a bob when 500 m away from the enemy post, Will the bomb hit post ? Take g=10 ms^(-2) .

An aeroplane is flying at a constant horizontal velocity of 600 km//hr at an elevation of 6 km towards a point directly above the target on the earth's surface. At an appropriate time, the pilot releases a ball so that it strikes the target at the earth. The ball will appear to be falling

A bulley with muzzle velocity 100 m s^-1 is to be shot at a target 30 m away in the same horizontal line. How high above the target must the rifle be aimed so that the bullet will hit the target ? .

DC PANDEY-MOTION-Taking it together
  1. A particle is projected form a horizontal plane (x-z plane) such that ...

    Text Solution

    |

  2. A ball is thrown from the ground to clear a wall 3 m high at a distanc...

    Text Solution

    |

  3. The horizontal range and miximum height attained by a projectile are R...

    Text Solution

    |

  4. A large number of bullets are fired in all directions with the same sp...

    Text Solution

    |

  5. A cart is moving horizontally along a straight line with constant spee...

    Text Solution

    |

  6. A particle is projected with velocity u at angle theta with horizontal...

    Text Solution

    |

  7. Two particles are simultaneously projected in opposite directions hori...

    Text Solution

    |

  8. A hill is 500 m high. Supplies are to be across the hill using a cano...

    Text Solution

    |

  9. A ball is rolled off the edge of a horizontal table at a speed of 4 m/...

    Text Solution

    |

  10. A jet aeroplane is flying at a constant height of 2 km with a speed 36...

    Text Solution

    |

  11. Two second after projection, a projectile is travelling in a direction...

    Text Solution

    |

  12. A projectile is fired at an angle of 30^(@) to the horizontal such tha...

    Text Solution

    |

  13. A very broad elevator is going up vertically with a constant accelerat...

    Text Solution

    |

  14. The velocity of a projectile when it is at the greatest height is (sqr...

    Text Solution

    |

  15. A body of mass 1kg is projected with velocity 50 ms^(-1) at an angle o...

    Text Solution

    |

  16. A grass hopper can jump maximum distance 1.6m. It spends negligible ti...

    Text Solution

    |

  17. A ball rolls off the top of a staircase with a horizontal velocity u m...

    Text Solution

    |

  18. A projectile is thrown at an angle theta that it is just able to cross...

    Text Solution

    |

  19. Two particles projected form the same point with same speed u at angle...

    Text Solution

    |

  20. Balls A and B are thrown form two points lying on the same horizontal ...

    Text Solution

    |