Home
Class 11
PHYSICS
A 2kg block in on 5 kg block. The system...

A 2kg block in on 5 kg block. The system of blocks falls freely due to gravity as shown. The net force on 5 kg block is:
`(Take g=10m//s^(2))`

A

zero

B

50 N

C

70 N

D

20 N

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Normal force between blocks becomes zero so,
`F_("net")=Mg=50N`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FORCE AND NEWTONS LAWS OF MOTION

    GRB PUBLICATION|Exercise More than one choice is correct|15 Videos
  • FORCE AND NEWTONS LAWS OF MOTION

    GRB PUBLICATION|Exercise Assertion- Reason|4 Videos
  • FORCE AND NEWTONS LAWS OF MOTION

    GRB PUBLICATION|Exercise Problem for practice|30 Videos
  • BASIC MATHEMATICS

    GRB PUBLICATION|Exercise Problems For Practice|35 Videos
  • FRICTION AND CIRCULAR MOTION

    GRB PUBLICATION|Exercise Comprehension type|11 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the figure shown, block of mass 2 kg is very long. Force of friction on 1 kg block is

If the system is in equilibrum, find the Normal Reaction between 2kg and 4 kg blocks in Newton. (Take g = 10 m//sec^(2) )

What should be the maximum value of M so that the 4 kg block does not slip over the 5 kg block : (Take g=10 m//s^(2) )

A block of mass 6 kg is kept on rough surface as shown in figure. Find acceleration and friction force acting on the block. (Take g=10m//s^(2) )

A lift is moving upwards with an acceleration of 2m//sec^(2) . Inside the lift a 4kg block is kept on the floor. On the top of it , 3kg block is placed and again a 2kg block is kept on the 3kg . Calculator : (i) contact force between 2kg block and the 3kg block. (ii) contact force between 4kg block and floor of the lift. Draw the free body diagrams properly & take g=10m//sec^(2)

The coefficient of friction between 4 kg and 5 kg blocks is 0.2 and between 5 kg block and ground is 0.1 respectively. Choose the correct statement : (Take g=10m//s^(2) )

A cubical block ofmass sqrt(3)/(10) kg and edge 20cm is placed on a rough horizontal surface as shown in the figure-5.126. A force of 1N is applied at one end of the block and the block remains stationary. The normal force exerted by the surface on the block acts (g= 10 m//s^(2))

Three blocks of masses 5 kg, 3 kg and 2 kg are placed on a rough surface as shown in figure. Coefficient of friction between block and surface is same for all the blocks and is equal to mu = 0.2 . A horizontal force of 15 N is applied on 5 kg block. The force exerted by 3 kg block on 2 kg block is : (g = 10 m/ s^(2) )

A block of mass 10 kg is released on rough incline plane. Block start descending with acceleration 2m//s^(2) . Kinetic friction force acting on block is (take g=10m//s^(2) )

2gk block is kept on 1kg block as shown . The friction between 1kg block and fixed surface is absent and the coefficient of friction between 2kg block is mu=0.1 . A constant horizontal force F=4N is applied on 1kg block. If the work done by the friction on 1 kg block in 2s is -X J , then find X . Take g=10m//s^(2) .

GRB PUBLICATION-FORCE AND NEWTONS LAWS OF MOTION-Objective Questions
  1. A particle moves in the x-y plane under is influence of a force such t...

    Text Solution

    |

  2. A ball of mass 3kg moving with a speed of 100 m/s, strikes a wall at a...

    Text Solution

    |

  3. A 2kg block in on 5 kg block. The system of blocks falls freely due to...

    Text Solution

    |

  4. Two blocks A and B connected by an ideal spring of spring constant K=1...

    Text Solution

    |

  5. Two small balls of the same size and of masses m(1) and m(2) (m(1) gt ...

    Text Solution

    |

  6. Block A and C start from rest and move to the right with acceleration ...

    Text Solution

    |

  7. In the arrangement shown in figure m(1)=1kg, m(2)=2kg, pullyes are mas...

    Text Solution

    |

  8. Assuming the gravity to be in negative z-direction, a force F=vxxA is ...

    Text Solution

    |

  9. System shown in fig is in equilibrium and at rest. The spring and stri...

    Text Solution

    |

  10. In the figure the wedge is pushed with an acceleration of sqrt3 m//s ^...

    Text Solution

    |

  11. The pulley shown in the diagram is frictionless. A cat of mass 1kg mov...

    Text Solution

    |

  12. A particle is moving in a circular path. The acceleration and moment o...

    Text Solution

    |

  13. The graph describes an airplane's acceleration during its take-off run...

    Text Solution

    |

  14. A physics textbook of mass m rests flat on a horizontal table of mass ...

    Text Solution

    |

  15. A rhombus ABCD is shown in the fig The sides of the rhombus can rotate...

    Text Solution

    |

  16. An elevator is accelerating upwards with an acceleration of 6m//s^(2) ...

    Text Solution

    |

  17. The figure shows the position-time (x-t) graph of one-dimensional moti...

    Text Solution

    |

  18. A particle of mass m is at rest at the origin at time t=0 It is subjec...

    Text Solution

    |

  19. If a simple pendulum has significant amplitude (up to a factor of1//e ...

    Text Solution

    |

  20. A particle tied to a string describes a vertical circular motion of ra...

    Text Solution

    |