Home
Class 12
PHYSICS
Monochromatic radiation of wave length 6...

Monochromatic radiation of wave length 640.2 nm `(1nm=10^(-9)m)` from a neon lamp irradiates a photosensitive material made of calcium or tungsten. The stopping voltage is measured to be 0.54V. The source is replaced by an iron source and its 427.2 nm line irradiates the same photocell. Predict the new stopping voltage.

Text Solution

Verified by Experts

Wavelength of the monochromatic radiation, `lambda =640.2nm= 640.2xx10^(-9)m`
Stopping potential of the neon lamp, `V_(0)=0.54V`
Charge on an electron `e=1.6xx10^(-19)C`
Planck's constant, `h=6.6xx10^(-34)Js`
Let `phi_(0)` be the work function and v the frequency of emitted light. We have the photo-energy relation form the photoelectric effect as :
`eV_(0)=hv-^(phi_(0)`
`phi_(0)=(hc)/(lambda)-eV_(0)`
`=(6.6xx10^(-34)xx3xx10^(8))/(640.2xx10^(-9))-1.6xx10^(-10)xx0.54`
`=3.093xx10^(-19)-0.864xx10^(-19)`
`=2.229xx10^(-19)J`
`(2.229xx10^(19))/(1.6xx10^(-19))=1.39eV`
Wavelength of the radiation emittted from an iron source,` lambda' =427.2 nm =427.2xx10^(-9)m`
Let`.^V0` be the new stopping potential, Hence, photo -energy is given as : `.eV_0'(hc)/(lambda')-phi_(0)`
`=(6.6xx10^(-34)xx3xx10^(8))/(427.2xx10^(-9))-2.229xx10^(-19)`
`=4.63xx10^(-19)-2.229xx10^(-19)`
`=2.401xx10^(-19)J`
`=(2.401xx10^(-19))/(1.6xx10^(-19))=1.5eV`
Hence, the new stopping potentical is `1.50eV`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    NCERT|Exercise Exercise|37 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    NCERT|Exercise EXERCISE|23 Videos
  • ELECTRIC CHARGES AND FIELDS

    NCERT|Exercise EXERCISE|34 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A monochromatic neon lamp with wavelength of 670.5 nm illuminates a photo-sensitive material which has a stopping voltage of 0.48 V. What will be the stopping voltage if the source light is changed with another source of wavelength of 474.6 nm ?

when a monochromatic point source of light is at a distance 0.2 m from a photoelectric cell, the saturation current and cut-off voltage are 12.0 mA and 0.5 V. If the same source is placed 0.4 m away from the photoelectric cell, then the saturation current and the stopping potential respectively are

When a monochromatic point source of light is at a distance of 0.2 m from a photoelectric cell, the cut off voltage and the saturation current are respectively 0.6 V and 18.0 mA. If the same source is placed 0.6 m away from the photoelectric cell, then (a) the stopping potential will be 0.2 V (b) the stopping potential will be 0.6 V (c ) the saturation current will be 6.0 mA (d) the saturation current will be 2.0 mA

A monochromatic light source of intensity 5 m W emits (8x10^15) photons per second . This light ejects photoelectrons from a metal surface. The stopping potential for this setup is 2.0 V. Calculate the work function of the metal.

For certain photosensitive material, a stopping potential of 3.0 V is required for light of wavelength 300nm , 2.0V for 400nm and 1.0V for 600nm . The work function of the material is (nearly)

Ultraviolet light of wavelength 2271Å from a 100W mercury souce irradiates a photocell made of molybdenum metal. If the stopping potential is 1.3V, estimate the work function of the metal. How would the photocell respond to a high intensity (~10^(5)Wm^(-2)) red light of wave length 6328Å produced by a He-Ne laser?

NCERT-DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER-Exercise
  1. Show that the wavelength of electromagnetic radiation is equal to the ...

    Text Solution

    |

  2. What is the de-Broglie wavelength of nitrogen molecule in air at 300K ...

    Text Solution

    |

  3. (a) Estimate the speed with which electrons emitted from a heated cath...

    Text Solution

    |

  4. (a) A monoenergetic electron beam with electron speed of 5.20xx10^(6)m...

    Text Solution

    |

  5. An electron gun with its anode at a potential of 100V fires out electr...

    Text Solution

    |

  6. (a) An X-ray tube produces a continuous spectrum of radiation with its...

    Text Solution

    |

  7. In an accelerator experiment on high energy collision of electrons wit...

    Text Solution

    |

  8. Estimate the following the following two numbers should be interesting...

    Text Solution

    |

  9. Ultraviolet light of wavelength 2271Å from a 100W mercury source irrad...

    Text Solution

    |

  10. Monochromatic radiation of wave length 640.2 nm (1nm=10^(-9)m) from a ...

    Text Solution

    |

  11. A mercury lamp is a convenient source for studying frequency dependenc...

    Text Solution

    |

  12. The work function for the following metals is given Na: 2.75 eV, K:2.3...

    Text Solution

    |

  13. Light of intensity 10^(-5)Wm^(-2) falls on a sodium photocell of surfa...

    Text Solution

    |

  14. Crystal diffraction experiments can be performed using X-rays, or elec...

    Text Solution

    |

  15. (a) Obtain the de-Broglie wavelength of a neutron of kinetic energy 15...

    Text Solution

    |

  16. An electron microscope uses electrons accelerated by a voltage of 50kV...

    Text Solution

    |

  17. The wavelength of a probe is roughly a measure of the size of structu...

    Text Solution

    |

  18. Find the typical de-Broglie wavelength associated with a H-atom in he...

    Text Solution

    |

  19. Compute the typical de-Broglie wavelength of an electrons in a metal a...

    Text Solution

    |

  20. Answer the following questions: (a) Quarks inside protons and neutro...

    Text Solution

    |