Home
Class 12
CHEMISTRY
The solubility of PbF(2) (formula mass =...

The solubility of `PbF_(2)` (formula mass =245) is 0.46 g/L. What is the solubility product?

A

`1.1xx10^(-10)`

B

`2.6xx10^(-8)`

C

`1.1xx10^(-7)`

D

`16.8xx10^(-9)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`S=(0.46)/(245)=187xx10^(-3)M`
`Ksp=4S^(3)`
`=4xx(187xx10^(-3))^(3)`
`Ksp=2.6xx10^(-8)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMISTRY AT A GLANCE

    ALLEN|Exercise INORGANIC CHEMISTRY|300 Videos
  • CHEMISTRY AT A GLANCE

    ALLEN|Exercise ORGANIC CHEMISTRY|483 Videos
  • Chemical Equilibrium

    ALLEN|Exercise All Questions|24 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    ALLEN|Exercise EXERCISE -05 [B]|38 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The solubility of AgBrO_(3) (formula mass=236) is 0.0072 g in 1000 mL. What is the K_(sp) ?

The solubility of PbSO_4 in water is 0.038 g/L. Calculate the solubility product constant of PbSO_4 in water.

The solubility product of Mg(OH)_(2)at 25^(@)C is 1.4xx10^(-11). What is the solubility of Mg(OH)_(2) in g/L?

The solubility of SrF_2 in water is 1.2 xx 10^(-2)g L^(-1) . Calculate the solubility product of the salt at room temperature (molecular mass of SrF_2 = 125.6).

The solubility of Ba_(3)(AsO_(4))_(2) (formula mass=690) is 6.9xx10^(-2) g//100 mL. What is the K_(sp) ?

The solubility product of Ag_2CrO_4 is 1.9xx10^(-12) at 300 K. What is its solubility ?

What is the solubility of Ag_(2)CrO_(4) in water if the value of the solubility product (K_(sp))=1.3 xx 10^(-11) (mol//L)^(3) ?

Calculate the solubility of PbCI_(2) in grams // lite if the solubility product of