Home
Class 12
CHEMISTRY
Calculate the Gibb's energy change when ...

Calculate the Gibb's energy change when 1 mole of NaCI is dissolved in water at `25^(@)C`. Littice energy of `NaCI=777.8 KJ mol^(-1),DeltaS` for dissolution `= 0.043 KJ mol^(-1)` and hydration energy of `NaCI=-774.1 KJ mol^(-1)`-

A

`-9.114 KJ mol^(-1)`

B

`-11.4 KJ mol^(-1)`

C

`-5.2 KJ mol^(-1)`

D

`-4.5 KJ mol^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`DeltaH_(Hyd).=DeltaH_(Crys).+DeltaH_(Sol)`
`-774.1=-778.8+DeltaH_(Sol)`.
`DeltaG=DeltaH-TDeltaS`
`=4.7-(298xx0.043)`
`-9.114KJmol^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMISTRY AT A GLANCE

    ALLEN|Exercise INORGANIC CHEMISTRY|300 Videos
  • CHEMISTRY AT A GLANCE

    ALLEN|Exercise ORGANIC CHEMISTRY|483 Videos
  • Chemical Equilibrium

    ALLEN|Exercise All Questions|24 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    ALLEN|Exercise EXERCISE -05 [B]|38 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the free enegry change when 1mol of NaCI is dissolved in water at 298K . Given: a. Lattice enegry of NaCI =- 778 kJ mol^(-1) b. Hydration energy of NaCI - 774.3 kJ mol^(-1) c. Entropy change at 298 K = 43 J mol^(-1)

Calculate the magnitude of free energy in KJ mol^(-1) when 1 mole of a an ionic salt MX (s) is dissolved in water at 27^(@)C . Given Lattice energy of MX = 780 KJ mol^(-1) Hydration energy of MX =-775.0 KJ mol^(-1) Entropy change of dissolution at 27^(@)C = 40Jmol^(-1)K^(-1)

The free energy change when 1 mole of NaCl is dissolved in water at 298 K. is -x KJ find out value of 'x' given- (a) Lattice energy of NaCl = 778 kJ mol^(-1) (b) Hydratin energy of NaCl = - 775 kJ mol^(-1) (c) Enthropy change at 300 K = 40 J mol^(-1)

Calculated the Gibbs energy change on dissolving one mole of sodium chloride at 25^(@)C . Lattice =+ 777.0 kJ mol^(-1) Hydration of NaCI =- 774.0 kJ mol^(-1) DeltaS at 25^(@)C = 40 J K^(-1) mol^(-1)

Calculate the Gibbs energy change on dissolving one mole of sodium chloride at 25^(@)C . Lattice energy = + 777.8 kJ "mol"^(-1) Hydration of NaCI = -774.1 kJ "mol"^(-1) DeltaS at 25^(@)C = 43 JK^(-1) "mol"^(-1) .

Calculate heat of solution of NaCI form the following data: Hydration energy of Na^(o+)= - 389 kJ mol^(-1) Hydration energy of CI^(Θ)= - 382 kJ mol^(-1) Lattic energy of NaCI= - 776 kJ mol^(-1)

Lattice energy of NaCl_((s)) is -788kJ mol^(-1) and enthalpy of hydration is -784kJ mol^(-1) . Calculate the heat of solution of NaCl_((s)) .

Lattice energy of NaCl(s) is -790 kJ " mol"^(-1) and enthalpy of hydration is -785 kJ " mol"^(-1) . Calculate enthalpy of solution of NaCl(s).