Home
Class 12
PHYSICS
A system of two blocks is shown in figur...

A system of two blocks is shown in figure. Friction coefficient between 5 kg and 10 kg block is `mu=0.6` and between 10 kg and ground is `mu=0.4` What will be the maximum value of force F applied at the lower block so that 5 kg block does not slip w.r.t. 10 kg . `(g=10m//sec^(2)).` The force applied at the upper block is having fixed magnitude of 80 N (both forces start to act simultaneously)

A

160 N

B

250 N

C

210 N

D

310 N

Text Solution

Verified by Experts

`(F+80N)-mu_(2)(5kg+10kg)g = (15kg)a`
`(F+80-60)/(15)=a` ...(1)

`F-mu_(2)(15)xx10-mu_(1)(5xx10)=10xxa`
`(F-90)/(10)=a` ...(2)
So, we can write
`(F+20)/(15)=(F-90)/(10)`
F=310 N
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Coefficient of friction between 5 kg and 10 kg block is 0.5. If friction between them is 20 N. What is the value of force being applied on 5 kg. The floor is frictionless

When F = 2n, the frictional force between 10 kg block 5 kg block is

The coefficient of friction between 4 kg and 5 kg blocks is 0.2 and between 5 kg block and ground is 0.1 respectively. Choose the correct statement : (Take g=10m//s^(2) )

In the diagram shown coefficient of friction between 2 kg block and 4 kg block is mu =0.1 and between 4 kg and ground is mu =0.2 then answer the following quwstions .(tis time) Force of friction on 2 kg block at t=(1)/(2) s will be

In the diagram shown coefficient of friction between 2 kg block and 4 kg block is mu =0.1 and between 4 kg and ground is mu =0.2 then answer the following quwstions .(tis time) At t=4 s, the friction between 4 kg block and ground will be

Coefficient of friction between 5kg and 10 kg block is 0.5 and that between floor and 10 kg block is 0.8 if friction between floor and 10 kg block is 20 N what is the value of force (in N) being applied on 5 kg

There are two block as shown in the figure of masses 1kg and 4kg . Friction coefficient between any two surfaces are 0.2 then find maximum value of horizontal force F so that both blocks moves together.

In the diagram shown coefficient of friction between 2 kg block and 4 kg block is mu =0.1 and between 4 kg and ground is mu =0.2 then answer the following quwstions .(tis time) The graph of frication force acting on 4 kg block and ground as a function of time

The coefficient of static and kinetic friction between the two blocks and also between the lower block and the ground are mu_(s)=0.6 and mu_(k)=0.4 Find the value of tension T applied on the lower block at which the upper block begins to slip relative to lower block.

The friction coefficient between the blocks is mu . If force F is applied on the lower block , analyse motion of two blocks.

CAREER POINT-UNIT TEST 2-PHYSICS
  1. A system is shown in the figure. A man standing on the block is pullin...

    Text Solution

    |

  2. A triangular prism of mass m placed on it is released from rest on a s...

    Text Solution

    |

  3. A system of two blocks is shown in figure. Friction coefficient betwee...

    Text Solution

    |

  4. Figure shown a man standing stationary with respect to a horizontal co...

    Text Solution

    |

  5. A box of mass 8 kg placed on a rough inclined plane of inclened theta...

    Text Solution

    |

  6. Starting from rest , a body slides down at 45^(@) inclined plane in tw...

    Text Solution

    |

  7. A circular table with smooth horizontal surface is rotating at an angu...

    Text Solution

    |

  8. A bob of mas M is suspended by a massless string of length L. The hor...

    Text Solution

    |

  9. A particle is given an initial speed u inside a smooth spherical shell...

    Text Solution

    |

  10. A particle crosses the topmost point C of a vertical circle with criti...

    Text Solution

    |

  11. A railway track is banked for aspeed v, by making the height of the ou...

    Text Solution

    |

  12. An elastic cord of constant K and length L is hung from point A having...

    Text Solution

    |

  13. A hammer of mass M falls from height h to drive a pile of mass m into ...

    Text Solution

    |

  14. A varable force, given by the 2- dimensional vectoroverlineF=(3xx^(2)h...

    Text Solution

    |

  15. A constant power P is applied to a car starting from rest. If v is the...

    Text Solution

    |

  16. A particle is released from height H. At cartain height from the groun...

    Text Solution

    |

  17. An object moving along the x axis is acted upon by a forse F(x) that v...

    Text Solution

    |

  18. A man is riding on a cycle with velocity 7.2(km)/(hr) up a hill having...

    Text Solution

    |

  19. The potential energy function for the force between two atoms in a dia...

    Text Solution

    |

  20. When the KE of a particle is increased by 300%, the momentum of the bo...

    Text Solution

    |