Home
Class 12
PHYSICS
A square lead slab of side 50cm and thic...

A square lead slab of side 50cm and thickness 5.0cm is subjected to a shearing force (on its narrow face) of magnitude `9.0xx10^(4)` N. The lower edge is riveted to the floor. How much is the upper edge displaced, if the shear modulus of lead is `5.6xx10^(90)` Pa?

Text Solution

Verified by Experts

Here, L=50cm`=50xx10^(-2)m,G=5.6xx10^(9)Pa,F=9.0xx10^(4)N`
Area of the face on which force is apllied a `=50xx10=500sq.cm=0.05m^(2)`
If `Delta`L is the displacement of the upper edge of the slab due to tangential force F apllied, then `G=(Fla)/(DeltaL//L)`or`DeltaL=(FL)/(Ga)=(9xx10^(4)xx50xx10^(-2))/(5.6xx10^(9)xx0.05)`
`G=1.6xx10^(-4)m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Try Yourself|32 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS

    AAKASH INSTITUTE|Exercise Assignment (SECTION - A)|31 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    AAKASH INSTITUTE|Exercise SECTION - J|9 Videos
  • Mock test 03

    AAKASH INSTITUTE|Exercise EXAMPLE|37 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A square lead slab of side 50 cm and thickness 10 cm is subjected to a shearing force (on its narrow face) of 9xx10^4N . The lower edge is riveted to the floor. How much will the upper edge be displaced? (Shear modulus of lead =5.6xx10^9Nm^-2 )

A square lead slab of side 50 cm and thickness 10 cm is subjected to a shearing force of 9.0 xx 10^(4)N . The lower edge of the slab is fixed to the floor. The upper edge of the slab is displaced by 0.16 mm . The Youn's modulus for the lead is

A lead cube of side 20 cm is subjected under a shearing force of magnitude 5.6 x 10^6 N . If the lower face of the cube is fixed, then the displacement in the upper face is (If shear modulus of lead is 5.6 * 10^6 N/m^2)

One of the square faces of a metal slab of side 50 cm and thickness 20 cm is rigidly fixed on a horizontal surface. If a tangential force of 30 N is applied to the top face and it is known that the shear modulus of the material is 4 xx 10^(10) N//m^(2) , then the displacement (in m) of the top face is

A metallic cube whose each side is 10 cm is subjected to a shearing force of 100 kgf. The top face is displaced through 0.25 cm with respect to the bottom ? Calculate the shearing stress, strain and shear modulus.

A 2.5 cm cube of gelatin placed on a table, is subjected to a shearing fornce a o 0.5gk . The upper surface of the of the cube is displaced by 0.5cm. Calculate the shear modulus of gelatin.

A square brass plate of side 1.0 m and thickness 0.0035m is subjected to a force F on its smaller opposite edges, causing a displacement of 0.02 cm . If the shear modulus o brass is 0.4 xx 10^(11) N//m^(2) , the value on force F is

The metal cube of side 10 cm is subjected to a shearing stress of 10^(4) N m^(-2) . The modulus of rigidity if the top of the cube is displaced by 0.05 cm with respect to its bottom is

A cube of aluminium of sides 0.1 m is subjected to a shearing force of 100 N. The top face of the cube is displaced through 0.02 cm with respect to the bottom face. The shearing strain would be

Tangential forces of magnitude 4 xx 10^(8) N are applied to the opposite faces of a metal cube of side 0.5 m. What is the shear stress on the cube ?